Pályázatot hirdetett a Népliget megújítására a főváros
A tájépítészeti ötletpályázat során eldől, hogy milyen koncepcióterv képezi majd a Népliget lépésről lépésre történő rehabilitációjának alapját. Az elképzelés szerint a park régi fénykorát idézve újulhat meg, így olyan terveket várnak, amelyek tiszteletben tartják a történeti kert jellegét, ugyanakkor a klímaváltozás kihívásaira is választ adnak.
Tájépítészeti ötletpályázatot hirdetett a fővárosi önkormányzat a Népliget megújítására. Ahogy a Budapest Városháza közösségi oldalán írják: a Népliget Budapest parkhálózatának legnagyobb zöldfelülettel rendelkező, gazdag múltjához képest elhagyatott állapotú parkja, újjászületése a Radó Dezső terv legfontosabb kulcsprojektjei között szerepel. A cél, hogy zöldfelületi értékeit megőrizve az elzárt, elhagyatott park a fénykorát idéző, sokszínű, élettel teli közparkká váljon. Mindez a történeti kert jellegét tiszteletben tartva, a klímaváltozás kihívásaira választ adó tervekkel valósul meg az elképzelések szerint.
Mint az a pályázat hivatalos honlapjáról kiderül, a fővárosi önkormányzat első lépésben széles körű lakossági bevonással, az állami szereplőkkel, valamint a kerületi önkormányzattal együttműködésben készítette el a Népliget stratégiai tervét, hosszú távú jövőképet vázolva a park ütemezett megújítására. A folyamat következő lépése a most meghirdetett pályázat, melynek során klímabarát, ökologikus zöldfelületek létrehozására és parki vízfelület létrehozására várnak javaslatokat, valamint javítani szeretnék a park átjárhatóságát és biztonságát is, illetve kibővíteni a rekreációs funkcióit.
A főbb szempontok az alábbiak:
- a növényállomány értékeinek védelme, a zöldfelület további növelése mennyiségi és minőségi szempontból,
- új városszerkezeti kapcsolatok, jól felszerelt, kulturált érkezési pontok kialakítása a burkolt felületek növelése nélkül, a szükséges funkciókat (vendéglátóegységeket, kölcsönzőpontot, illemhelyet) lehetőleg egy építménybe integrálva,
- a közvilágítás fejlesztése,
- a Vajda Péter utca forgalomcsillapítsa, elvágó hatásának csökkentése,
- a park belső úthálózatán az autóforgalom korlátozása, a parkolóhelyek számának racionalizálása és visszaintegrálása a park zöldfelületébe,
- rekreációs funkcióbővítés: játszóterek fejlesztése, futókör létesítése vagy akár napozórét kialakítása,
- az egykori Mutatványos tér helyén rendezvénytér létrehozása
A kiírás szerint olyan tervezőcsapatok jelentkezését várják, melyek a komplex tervezési feladat valamennyi szakterületi tudásával rendelkeznek.A pályaművek díjazására és megvételére bruttó 45 millió forint áll rendelkezésre, a díj legnagyobb összege bruttó 15 millió forint, a megvétel legkisebb összege bruttó kétmillió forint lehet. A tervpályázat bírálóbizottság által megvételre javasolt műveit közönségszavazásra bocsátják, a legtöbb szavazatot nyert pályázat számára hárommillió forintos közönségdíjat javasolnak. A pályaművek beérkezésének határideje 2023. január 16., az eredményhirdetésre és a díjak átadására 2023. április 14-ig kerül sor.
A bírálóbizottság elnöke Kerpel-Fronius Gábor okosvárosért és részvételiségért felelős főpolgármester-helyettes, társelnöke Bardóczi Sándor főtájépítész, tagjai Erő Zoltán fővárosi főépítész, Mozsár Ágnes X. kerületi főépítész, a Miniszterelnökség részéről Dr. Dömötör Balázs, a Magyar Építész Kamara részéről Mezősné Dr. Szilágyi Kinga tájépítész mérnök, a Magyar Építész Kamara Tájépítészeti Tagozat részéről Andaházy László tájépítész mérnök, a Magyar Tájépítészek Szövetsége részéről Tar Imola tájépítész mérnök, a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Központ részéről Szabadics Anita, a Magyar Kertörökség Közalapítvány részéről Dr. Szikra Éva, valamint Böcskei Balázs társadalmi kapcsolatokért felelős önkormányzati főtanácsadó (Főpolgármesteri Hivatal), Gábor Péter tájépítész mérnök, zöldinfrastruktúra-fejlesztési csoportvezető (FPH Tájépítészeti Osztály), Tatai Zsombor környezettervezési irodavezető (Budapest Főváros Városépítési Tervező Kft.).
A pályázat részleteiről itt érhető el további információ.