Új lendületet vesz a Fertő tavi beruházás
Habár szeptember végén még arról szóltak a hírek, hogy a Greenpeace pert nyert a Fertő tavi beruházásra idén májusban kiadott környezetvédelmi működési engedély ügyében, az Építési és Közlekedési Minisztérium október 27-én ismét kiírta a Fertő tavi öko- és szabadidőpark fejlesztéséről szóló közbeszerzést. A felhívásban az egy éve forráshiány miatt leállított projekt mielőbbi folytatását szorgalmazzák "a természetkárosodás elkerülése érdekében".
A szálloda, sportközpont, ökocentrum, új strand és kikötő építését is tartalmazó fertőrákosi beruházás híre komoly vitát váltott ki, civilek, szakmai szervezetek és az MTA kutatói is szót emeltek a projekt ellen. A négy éve indult beruházással szembeni legnagyobb kifogás, hogy Natura 2000 besorolású területen, a Fertő tó nádasának nyíltvízi szegélyében, a Fertő Hanság Nemzeti Park és Fertő-táj UNESCO Világörökségi terület magterületén, az élővilágot veszélyeztetve valósul meg, a 2019-es híradások szerint legalább 23 milliárd forint közpénzből.
A tiltakozások ellenére 2020-ban megindultak a munkálatok. 2021 nyarán lebontották a cölöpházakat, a strandolásra alkalmas partszakasz évek óta le van zárva. A beruházásért felelős állami cég, a Sopron-Fertő Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. 2021 novemberében írta ki a tervezett létesítmények kivitelezésére vonatkozó közbeszerzést, amit később visszavont, majd újra kiírt, az új tender pedig pénzhiány miatt lett eredménytelen. Időközben a cég megszűnt, a beruházás jelenleg az Építési és Közlekedési Minisztérium fennhatósága alá tartozik.
A nagyberuházást 2022 nyarán forráshiány miatt ideiglenesen leállították, a Válasz Online ekkor azt írta, hogy eddig 9 milliárdot költöttek el mélyépítési és kotrási munkálatokra. Amint arról a lap beszámolt, ekkorra elkészült az a két kilométer hosszú csatorna és a hozzá kapcsolódó madármegfigyelő tó, amely elválasztja a vízitelep megnövelt területét a természetes állapotú nádastól, elkészültek a partfalak, valamint a vízen úszó pontonrendszerből álló vitorláskikötő. A Városmajori-csatorna torkolatában elhelyezkedő kikötő a korábbinál nagyobb befogadóképességű lett. Feltételezhetően elkészültek az új, nagyobb kapacitású közművek is, illetve a tóba benyúló új mólók. Nem valósultak meg viszont a túlméretezett építmények, a tervezett vízparti szálloda, az apartmanházak, az ökocentrum, a kemping, a fedett sportcentrum, illetve a két parkoló.
Lázár János építési és közlekedési miniszter idén júniusban egyeztetett Sopron polgármesterével, Farkas Cipriánnal. Abban állapodtak meg, hogy a terület északi részén található kikötőt ideiglenes megállapodás keretén belül használatba vehetik a vitorlázók és a horgászok, a déli részen strandot alakítanak ki, illetve megvalósítják a tervezett ökoparkot és egy hajókikötőt is a tavon.
Az ügyben újabb fejlemény volt, hogy a Greenpeace ismét megtámadta a Fertő tavi vízitelepre kiadott környezetvédelmi működési engedélyt, és szeptember 30-án a Győri Törvényszék kimondta, hogy a határozat kiadásakor az illetékes Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatal csak látszateljárást folytatott le, véleménye feltételezéseken alapult, mert nem kérte ki az ebben az ügyben különösen fontos vízügyi szakhatóság véleményét sem.
A Fertő tó körül októberben vizsgálódott az UNESCO. A Világörökségi Bizottság tanácsadó küldöttsége civilekkel és kormánytagokkal találkozott a határhoz közeli Winden am Seeben – számolt be róla a Szabad Európa. A találkozón magyar részről a Fertő tó Barátai Egyesület, a Greenpeace és a kormány képviselői vettek részt. Utóbbiak azt ígérték, hogy nyitottak a civilekkel történő kommunikációra.
Mindezen előzmények után október 27-én jelent meg az uniós közbeszerzési értesítőben a Fertő tavi öko- és szabadidőpark fejlesztéséről szóló felhívás – ezt az Átlátszó írta meg elsőként. A tender két részből áll, az első rész tartalma a hajókikötő, csónak és vitorláskikötő, strand, vitorlásklub, belső út és parkoló, valamint a közművek, illetve a terület- és környezetrendezés, illetve tájépítés részeként az ökopark és szabadidőpark tervezési és kivitelezési feladatainak elvégzése. A második részben pedig a Fogadóépület és Ökocentrum megvalósítása, tervezési és kivitelezési feladatainak elvégzése a feladat.
Az eredeti tervekhez képest módosult a program, a nyáron napvilágott látott elképzelések szerint egyelőre nem épül szálloda, illetve, amint az a felhívásban olvasható, az "egyes projektelemekhez tartozó épületek volumenének jelentős csökkentése szükséges (azaz az egyes épületek funkciója és területen való elhelyezkedése nem változik csak a méretében és anyagfelhasználásban szükséges változtatni a környezetre való hatás minimalizálása érdekében)". A minisztérium azt is leszögezi, hogy a kivitelezési munkálatok mielőbbi folytatása elengedhetetlen a természetkárosodás elkerülése érdekében.
A kiírás az első részben érintett építési területet 5 fő zónára osztja:
- 1-es zóna: Az 1-es zónában helyezkedik el a nettó 200 m2 (bruttó 285 m2) területű kikőtő épület. Itt alakítják ki a vízirendőrség irodáját, továbbá raktárat, találkozási pontot, várótermet, vizesblokkot és elsősegélyhelyiséget.
- 2-es zóna: A 2-es zóna a strand területe. Gyerekmedencét, kotrással élővizes medencét hoznak létre, sor kerül fásításra, fa borítású stégek, játszótér, sportpályák kialakítására. Épül továbbá öltözőház kabinokkal, zuhanyzókkal, mosdókkal, büfék, szezonális öltözőépület és vízisport-raktár, pavilon jellegű épület vizesblokkal, baba-mama szobával, kukatárolóval.
- 3-as zóna: Nettó 960 négyzetméteres vitorlásklub, "funkciói a kikötői felügyelet és adminisztráció (kikötőmester, elsősegély, irodák), a vízisportolás, vitorlázás oktató és edző tevékenységhez szükséges öltözők, edzőterem, oktató és táboroztató szállás."
- 4-es zóna: Nettó 600 négyzetméteres üzemeltetési épület, gépkocsiparkoló, mozgáskorlázotott parkolók, buszforduló kialakítása két megállóhellyel, további hét várakozó ponttal, taxi drop off pont, új gyalogos- és autós híd a Rákos patak felett.
- 5-ös zóna: Itt jön létre az Ökopark, amelyről így ír a dokumentum: "A korábbi kiviteli tervek rendelkezésre állnak. Az ökopark 103 265 m2 területe extenzív fenntartású zöldfelületekből áll, a meglévő, már beállt növényállomány megtartásával. Az ökoparkban tervezett gyalogos terhelésű burkolatok vízáteresztő rétegrenddel, stabilizált szórt felülettel készüljenek. Az ökopark területén belül elhelyezendő kis szabadtéri épületek funkciója madárles és kilátó."
A második rész tárgya a Fogadóépület és Ökocentrum rendelkezésre álló engedélyes és kiviteli tervek jogszabályoknak megfelelő áttervezése, módosítása, és megvalósítása. Az extenzív zöldtetős Ökocentrum (pince + földszint + 1 emelet) teljes területe összesen bruttó 3215 m2, 299 fő befogadására alkalmas.
Az ajánlatok benyújtásának határideje 2023.12.08.
A jelenlegi közbeszerzési eljárással kapcsolatban Farkas Ciprián közösségi oldalán úgy fogalmazott, hogy az a cél, hogy "minél előbb birtokba vehessék a Fertő tavat a soproniak". A csökkentett program nem jelenti azt, hogy a jövőben ne valósulna meg a többi, elhalasztott projektelem. Lázár János a soproni polgármesterrel történő nyári találkozásról közzétett videóban azt mondta, hogy "B verzióban valamikor az eredeti nagy tervet is meg kell valósítanunk, amit most kénytelenek voltunk elhalasztani".