Tabula Scripta – az újraírás bátorsága
Mára lassan alapvetés, hogy az építés egyik legfenntarthatóbb módja a meglévő struktúrák lehető legteljesebb hasznosítása. Ennek ellenére a tiszta lap csábítását elsőre nehéznek tűnhet egy már adott összefüggésrendszerre cserélni. Merre induljunk, ha mégis erre vállalkozunk? A Floris Alkemade gondozta Rewriting Architecture: 10+1 Actions for an Adaptive Architecture című gyűjtemény számos irányt mutat. A könyvet Dombrovszky Zsófia építész ajánlja.
A „Tabula Scripta", avagy az írott lap Alkemande Floris építész, urbanista 2014-2019 közötti holland állami főépítészi ciklusának mottója – munkatársaival meglévő struktúrák olvasatait, alakítási lehetőségeit vizsgálták. Ahogy a cím, az „építészet újraírása" is sugallja, megépült projekteken, művészeti akciókon keresztül, interdiszciplináris megközelítésben nyúltak az örökség kérdéséhez, s rendezték angol nyelvű kötetté – ha úgy tetszik, olvasókönyvvé – gondolataikat.
A témafelvetés tág értelmezési keretet ad, így a tartalom is túlmutat az építészeti példákon. Tizenegy különböző cselekvési módot leíró fogalom határozza meg a könyv felépítését, ezek alá rendezik a szerkesztők az egyes beavatkozásokat. Az egyes fejezetek egy-egy kortárs művész, gondolkodó szövegével válnak teljessé, a szakmai és az érdeklődő közönség számára egyaránt befogadhatóvá. A mondanivalót vizuális tagolások, a fejezetek közötti karton elválasztó lapok és szövegbeli kiemelések teszik olvasmányos, gazdagon illusztrált egységgé.
A kérdések a hazai diskurzusban sem ismeretlenek: a továbbírásként (continue) fordítható fogalom erős történeti kontextusban előálló építészeti helyzetekből válogat, amelyet Anne Lacaton írása követ a lacaton & vassal „make do" alkotói megközelítéséről. Funkcióváltás (repurposing) címszó alatt – ahogy a könyv egészében – több korszakra is látunk példát, a hallgatói tervektől a megvalósult óriásprojektekig. Ami közös bennük, hogy egytől egyig az épület mint nyersanyag formálási korlátait feszegetik: merjünk hozzányúlni! Erre jó példa a kötet talán legradikálisabb gyűjteménye is, a leszámolás (eliminate), amiben a traumatizált vagy épp eltűnő terekbe való beavatkozás révén születik feloldozás, merőben új értelmezés.
A hazai historizáló visszaépítések különösen aktuálissá teszik a másolás (copy) és ezzel együtt az eredetiség mibenlétének kérdését. Az Adolf Loos tervezte Max Dvořák-mauzóleum archetipussá válásától Le Corbusier lakógépének sokszorozásán át Shigeru Ban krízisépítészetének modularitásáig megannyi építészeti attitűd kapcsolódik ehhez a témához. Az újrarendezés (reconfigure) alapvetése a részekre bontás, amelyet szükségképp az építés követ. A leggyakorlatiasabb példák itt kapnak helyet: Dekkera bár Brüsszelben, ahol a belsőt kizárólag bontott elemek újrafelhasználásával alakította ki a Rotor csapata, vagy épp a játszótér, amit régi repülő törzse, szárnya alkotnak. A fejezet kitér az újrahasználat és -hasznosítás közti nagyságrendi különbségre, a helyi anyagok körforgásban tartásának fontosságára, és nem utolsó sorban az emberi természet kielégíthetetlen újdonságvágyára.
Egy könyv komolyságát nem csak a kemény tábla jelentheti. Jelen esetben a gondolattérképként kihajtogatható, végtelen fülszöveget rejtő borító a kötet tartalmára utal, rétegeinek felfejtése pedig már önmagában is sok izgalmat tartogat. Legyünk kíváncsiak, vagy ahogy a tizedik fejezet írja, bátran kezdjük újra; vagy épp ellenkezőleg, maradjunk veszteg!
Dombrovszky Zsófia / a BME Építőművészeti Doktori Iskolájának DLA hallgatója
A Kulturális és Innovációs Minisztérium ÚNKP-22-3-I-BME-253 kódszámú Új Nemzeti Kiválóság Programjának a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból finanszírozott szakmai támogatásával készült.
Források:
ALKEMADE, Floris, VAN IERSEL, Michiel, OUBURG, Jarrik, MINKJAN, Mark (szerk.) Rewriting Architecture: 10+1 Actions for an Adaptive Architecture. Brüsszel: Valiz, 2021
KERÉKGYÁRTÓ Béla, SZABÓ Levente (szerk.): Továbbépítés és újrahasznosítás. Építőművészeti Doktori Iskola, 2018
https://www.bouwkunst.ahk.nl/onderzoek/lectoraat-architectuur/tabula-scripta-2014-2019/
https://www.nsl.ethz.ch/wp-content/uploads/2020/11/RewritingArchitecture-press-release-ENG-def.pdf