10+1 – Zilahi Péter
Az Építészfórum egyik legújabb sorozatában, a 10+1 keretében a hazai építészeti szféra legelismertebb és legizgalmasabb szereplőit kérdezzük ki. Ezen a héten Zilahi Péterrel, a P8 Műhely tervezőjével, a PTE MIK Építész Szakmai Intézet oktatójával készítettünk interjút.
Zilahi Péter diplomáját a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki és Informatikai Karán szerezte, tanulmányait a Breuer Marcell Doktori Iskolában folytatta, ahol a szociális építészet tervezési aspektusaival foglalkozott. Szakmai tapasztalatára többek között a berlini BZ Architecturbürónál, az Építész Mester Egylet Mesteriskola XXIV. Ciklusában, illetve Pelényi Margit műtermében tett szert. 2012-ben tagja volt a 13. Velencei Építészeti Biennále Magyar Pavilonjának építész csapatának, 2017-ben a Lipcsei Könyvvásár Magyar Pavilonjának tervezéséért volt felelős Salát Zalán Péterrel, Sztranyák Zsófiával és Sztranyák Gergellyel, 2019 óta az MMA művészeti ösztöndíjasa. Több publikáció szerzője, számos kiállítás résztvevője, neve rendszeresen szerepel a hazai tervpályázatok díjazottjai között: Budakeszi Városközpont, Budapest Box, Veszprém Szent Miklós-szeg, Rákospalota Városközpont, Pécsi Vásárcsarnok, Veszprémi Vár akadálymentesítése. Jelenleg a P8 Műhely tervezője, a PTE MIK Építész Szakmai Intézet oktatója.
Ha az építészetet három szóban kellene bemutatni, mi lenne az a három szó?
Megismerés, megértés, alkotás.
Mi számodra a legkülönlegesebb, legfontosabb épület vagy hely? Miért?
Egy hely megismerésének része a személyes, emberi élmény is. Ezért a fontosság is változni tud. Most a pécsi Ilonka pihenő a legfontosabb nekem. Bár térileg is érdekes, és a hely története is izgalmas, de a személyes élményeim miatt tudott igazán fontossá válni.
Ha csak kettőt lehetne választani, mi mellett döntenél az ember, funkció, esztétika hármasa közül? Miért?
Ember és funkció. Az építészetre alkalmazott művészetként tekintek. Az ember és a funkció, valamint azok egymáshoz való viszonyának megértése a feladat. Ezekből következik a terv és annak külleme. Így az esztétikát eredménynek tekintem, az építész pedig csak az egyik szereplője a folyamatnak.
Melyik munkádra vagy a legbüszkébb? Miért?
A munkák során a megbízóinkkal és a társaimmal közösen fejlődünk. Fejlődés alatt itt a megismerés folyamatát értem. A téri rendszert és az azt definiáló szerkezeti összefüggések megismerését. Mindig büszke vagyok, amikor részese tudok lenni ezeknek a folyamatoknak. Így nem is emelném ki egyik munkánkat sem a sorból.
Mit jelent számodra a siker? Mitől érzed magad sikeresnek?
Sokszor azt gondolom, hogy a „siker" egy elhasznált szó, és már semmit nem jelent. Így azt sem tudom, hogy mitől kell ezt érezni. Nem megkerülve teljesen a kérdést, illetve az előző kérdéshez is kapcsolódva talán itt is a megértés élményét emelném ki. Amikor például egy pályázatban sikerül megérteni a feladat és a konstrukció relációit, akkor már elértük a célunkat. Az eredmény, a „sikeresség" már lényegtelenné válik.
Milyen aktualitás, kérdéskör vagy téma foglalkoztat jelenleg az építészetben? Miért?
A dolgok jelentése közvetlenül hat az építészetre. Viszont az az érzésem, hogy sok szó vagy fogalom kiüresedett manapság, mások pedig furcsa többletjelentéseket kezdtek kapni, vagy egészen egyszerűen torzult a jelentéstartalmuk. Ezért nagyon érdekel a dolgok lényegiségének felfejtése, mert ebben az esetben őszintébben és mellébeszélés nélkül lehetne létezni. Igaz mindez a szakmai és az emberi kérdésekre egyaránt.
Milyen terveid és céljaid vannak a jövőre nézve?
A céljaim folyton gyarapodnak, kicsit zavarba ejtő is a kérdés, igyekszem a legfontosabbakat kiemelni. A megbízásainkat tekintve persze nincsenek céljaim, hiszen a megbízások találnak minket.
Sok munkánk készül azonban kooperációban más tervezőkkel, így készült például a Lipcsei Könyvvásár pavilonja, vagy a most épülő komlói autóbusz-állomás is. Szeretjük ezeket az együttműködéseket és cél is, hogy a jövőben is nyitott alkotó közösségként tudjunk működni.
A pécsi építészképzésben egy dinamikusan fejlődő szakmai közösség jött össze, az intézet és tanszékeinek munkája inspiráló számomra. Célom, hogy én is aktív részese tudjak lenni ennek a fejlődésnek.
Mit üzennél a megbízóknak, kivitelezőknek vagy építészeknek?
Üzenni nem szeretek. Megismerni szeretem a folyamat szereplőit, legyen az megbízó, kivitelező, vagy egy építész alkotótárs. Ehhez a megismeréshez időre van szükség, így a rövid üzenetek nem megfelelőek.
Hova utaznál el legközelebb? Miért?
A következő tervezett utam egy nyári motorcsónakos bóklászás a Tiszán. Csongrádon voltam gyerek, mindig vonzott ez a szabad, hajózós életérzés. De alapvetően is vonz a rejtett helyek megismerése, és a kissé bohém utazások világa.
Mi a kedvenc könyved, filmed, zenéd? Miért?
Utas és holdvilág, Berlin felett az ég, Ludovico Einaudi. A miérteket nem tudom és az is lehet, hogy legközelebb már más választ adnék.
Kivel készítenél interjút a sorozat keretében?
Pelényi Margittal.
Szerk.: Sütöri Laura