2011. decemberi évfordulók
Az építészethez köthető decemberi évfordulók Baku Eszter összeállításában.
- 105 éve, december 1-jén volt a budapesti Szépművészeti Múzeum (épült: Schickedanz Albert tervei alapján) ünnepélyes megnyitása Ferenc József király jelenlétében. December 5-én nyitották meg a Múzeumot a látogatók számára.
35 éve, december 10-én halt meg Pogány Frigyes Ybl Miklós-díjas építész, művészettörténeti tudományok doktora, egyetemi tanár, a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke, szakíró. Legismertebb művei Róma, Firenze, Velence építészetét bemutató könyvek.
50 éve, december 21-én halt meg Lux Kálmán Ybl Miklós-díjas építész, műemlék restaurátor, művészeti író. 1901-ben szerzett oklevelet a budapesti Műegyetemen, 1902-ig Möller István műegyetemi tanár mellett dolgozott, majd 1910-től a Műemlékek Országos Bizottságának tagja. 1914-ben doktori, 1917-ben magántanári címet kapott, majd 1950-ben a Műszaki Egyetem tanárává nevezték ki. A Műemlékek Országos Bizottságának tagjaként főleg középkori emlékek feltárásával és helyreállításával foglalkozott (római katolikus templom, Mátraverebély; altemplom, Feldebrő; római katolikus templom, Gyöngyöspata; római katolikus templom, Öskü, Mánfa, Sopronbánfalva; ferences kolostor, Sopron; királyi vár, Esztergom; székesegyház, Székesfehérvár; Szent Erzsébet-templom, Kassa). Nevéhez fűződik többek között a visegrádi Salamon-torony lefedése, a visegrádi vár rekonstrukciós terveinek elkészítése, amelynek alapján 1951-ben a felújítás megkezdődött. Az ő tervei alapján épült fel a pécsi román kori kőtár is. Műemlékvédelmi tevékenysége mellett tervező építészként is dolgozott, s bérházakat, középületeket tervezett (pl. a budapesti Vajda Péter utcai katolikusnak épült, ma evangélikus templomot, a gellérthegyi sziklakápolnát, 1925–26 vagy a lillafüredi Palotaszállót, 1927).
95 éve, december 22-én halt meg Pártos Gyula építész, Lechner Ödön munkatársa. A pesti József Ipartanodában tanult, ahol Skalnitzky Antal volt a mestere. Az ő tanácsára Hauszmann Alajossal és Lechner Ödönnel a berlini Bau-Akademie-n folytatta tovább tanulmányait. Önállóan tervezte a félegyházi római katolikus templomot, a kecskeméti református templom bazárját. Lechner Ödönnel együttes főbb alkotásai budapesti Váci utcai Thonet-ház, a Bajcsy-Zsilinszky u. 43. alatti bérház (1871 – 72), a szegedi városháza (1881 – 84), a kecskeméti városháza (1892 – 94), az Iparművészeti Múzeum (1891 – 96).
95 éve, december 30-án született Reischl Antal Ybl Miklós-díjas építész, egyetemi tanár, a műszaki tudományok kandidátusa. A budapesti József Nádor Műszaki Egyetemen szerzett építészmérnöki oklevelet. Alapító tagja, majd elnöke volt a Magyar Építőművészek Szövetségének, tagja az Építészek Nemzetközi Szövetsége (UIA) elnökségének. Sok lakóház és középület tervezője.
13:32
Hmmm, a Vajda Péter utcai templomnak mostanság csak a rothadó haranglába van meg, maga az épület helyén egy koszlott grund található.