Állásfoglalást tett közzé a Pázmány Campus ügyében a Józsefvárosi Önkormányzat
A jelenlegi tervek szerint 2027-re készül el a Palotanegyedben a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új campusa, amely a Magyar Rádió egykori épületeinek bontása révén valósulhat meg. A megosztó projekttel kapcsolatban a Józsefvárosi Önkormányzat állásfoglalást tett közzé.
A Nemzeti Múzeum mögötti Múzeum utca – Pollack Mihály tér – Bródy Sándor utca – Szentkirályi utca által határolt, a Magyar Rádió korábbi épületeit tartalmazó tömbben valósul meg 200 milliárd forintos állami támogatásból a Pázmány Péter Katolikus Egyetem józsefvárosi campusfejlesztésének egyik eleme, a Pázmány Campus beruházás. Az új campusra kiírt tervpályázat eredményét 2021 novemberében hirdették ki, a pályázatot a Közti-Hamburg konzorciuma nyerte. Az előzményekhez hozzátartozik, hogy korábban a kormány a Magyar Rádió egykori épületeit az egyetemnek ajándékozta a piliscsabai, Makovecz Imre által tervezett épületegyüttesért cserébe. A tervezési területen nyolc épület teljes vagy részleges bontását követően kezdődhetne meg az építkezés, a bontási munkálatokkal kapcsolatos közbeszerzés nemrég jelent meg – erről itt írtunk.
A fejlesztés nem aratott osztatlan sikert, a Palotanegyed lakói a jelentős környezetterheléstől tartanak, a Civilek a Palotanegyedért Egyesület (CaPE) álláspontja szerint pedig a területen parkosításra, a túlépítés megszüntetésére, valamint a megtartandó épületek meglévő adottságait kihasználó funkciókkal történő megtöltésére lenne szükség. A Rádió egykori épületeinek, köztük a legendás 6-os stúdiónak a lebontása is erőteljesen vitatott elem. Október 20-án vitaestet tartottak a témában, az eseményen jelen volt Erő Zoltán, Budapest főépítésze, Márkus Ferenc a CaPE részéről, valamint Rádai Dániel városfejlesztésért felelős józsefvárosi alpolgármester, az egyetem és a minisztérium oldaláról viszont a meghívás ellenére nem érkeztek képviselők.
Most a Józsefvárosi Önkormányzat állásfoglalást adott ki a PPKE campusfejlesztésének ügyében. Mint írják, a tervpályázatot és az egyetemi elképzeléseket, igényeket nem egyeztették előzetesen az önkormányzattal, így aztán nem volt hatásuk arra, hogy milyen fejlesztésre írták ki a tervpályázatot, amelynek a bírálatában részt vettek. (A tervpályázatot értékelő bírálóbizottságnam a Fővárosi Önkormányzatot és a Józsefvárosi Önkormányzatot a főépítészek képviselték.) Sérelmezik, hogy bár a helyi aktív polgárokkal együtt folyamatosan és következetesen jelezték a lakossági bevonás szükségességét a lebonyolítók és megrendelők felé, erre a CaPE több mint 4 ezer aláírással rendelkező petíciója ellenére sem került sor.
„Ma az Állam és az Egyetem az önkormányzat és a lakók véleménye nélkül, erőből próbálja végrehajtani a beruházást" – áll a közleményben.
Helytelenítik továbbá, hogy a korábban a Magyar Rádióhoz tartozó, kultúrtörténeti és történelmi jelentőségű épületek lebontására is sor kerül. Védelmük érdekében Pikó András polgármester november 7-én ideiglenes védelem alá helyezte a 36582 helyrajzi számú ingatlanon található épületeket. A bontási engedélyt nem sokkal később, november 23-án adta ki a Pest Megyei Kormányhivatal. A PPKE-fejlesztés ügyével a polgármester kezdeményezésére a Fővárosi Közgyűlés 2023. november 29-i ülése fog foglalkozni.
Az állásfoglalás teljes szövege az önkormányzat honlapján érhető el.