Nézőpontok/Vélemény

Történelmi lehetőség kínálkozik Budapest központjának zöldítésére a Civilek a Palotanegyedért Egyesület szerint

1/2

Meglévő állapot.

Elképzelt állapot.

Hirdetés
?>
Meglévő állapot.
?>
Elképzelt állapot.
1/2

Meglévő állapot.

Elképzelt állapot.

Történelmi lehetőség kínálkozik Budapest központjának zöldítésére a Civilek a Palotanegyedért Egyesület szerint
Nézőpontok/Vélemény

Történelmi lehetőség kínálkozik Budapest központjának zöldítésére a Civilek a Palotanegyedért Egyesület szerint

2023.06.14. 12:30

Cikkinfó

Földrajzi hely:
Budapest

Cég, szervezet:
Civilek a Palotanegyedért Egyesület (CaPE)

Vélemények:
2

A Civilek a Palotanegyedért Egyesület (CaPE) állásfoglalása szerint a város központjának zöldítésére lenne lehetőség most, hogy a Magyar Rádió kiköltözött a Palotanegyedből. Úgy gondolják, hogy a területen parkosításra, a túlépítés megszüntetésére, valamint a megtartandó épületek meglévő adottságait kihasználó funkciókkal történő megtöltésére lenne szükség.

2020 márciusában jelent meg a törvényjavaslat, amelyből kiderült, hogy a kormány a Palotanegyed számos épületét, köztük a Magyar Rádió épületeit a Pázmány Péter Katolikus Egyetemnek (PPKE) ajándékozza a piliscsabai, Makovecz Imre által tervezett épületegyüttesért cserébe. A tervek szerint az oktatási intézmény a piliscsabai campust elhagyva a Nemzeti Múzeum mögé költözik. 

A Nemzeti Múzeum mögötti Múzeum utca – Pollack Mihály tér – Bródy Sándor utca – Szentkirályi utca által határolt tömbben létesítendő, új  campusra tervpályázatot írtak ki, amelynek eredményét 2021. november 11-én hirdették ki. A pályázatot a Közti-Hamburg konzorciuma nyerte, a látványtervek az Építészfórum korábbi cikkében megtekinthetők. Az állami finanszírozású Pázmány Campus projektet az Egyetem által saját forrásból irányított, úgynevezett Bródy projekt kíséri, amit a 2023 januári értesülések szerint financiális okok miatt az eredeti elképzelésekhez képest módosított program szerint terveznek. A korábban a Magyar Rádió használta egyes épületek elbontásával is járó Pázmány Campus projekt nem aratott osztatlan sikert, a Civilek a Palotanegyedért Egyesület (CaPE) például petíciót indított a Magyar Rádió 6-os stúdiójának megmentéséért. Az Egyesület nemrégiben egy vitaindító koncepciót is készített a területre, állásfoglalásukat az alábbiakban közöljük: 

Történelmi lehetőség Budapest központjának zöldítésére
a Magyar Rádió korábbi területein a 8. kerületi Palotanegyedben
/Perényi László, építészmérnök, CaPE elnök/
/Márkus Ferenc, építőmérnök/

A városi zöldfelületek fontossága, a városi hőszigetek problémája ma már nem csak szakmai körökben, de szinte mindenki számára ismert tény. A magasabb zöldfelületi arány kedvezőbb klimatikus viszonyokat teremt, szűri a levegőt, javítja az emberek fizikai és pszichés közérzetét. Parkok kialakításával elérhető, hogy mind többen válasszák otthonuknak a belvárost, így lényegesen csökkentve az ingázó forgalmat is.

Kivételes lehetőség adódik Budapest zöld fejlesztésére azáltal, hogy a Magyar Rádió (MR) 2014-es kiköltözésével a Palotanegyedben egy jelentős kiterjedésű, központi elhelyezkedésű területnek lehet új funkciót találni. Olyan területnek, ahol a történelmi palotaépületek között korábban palotakertek zöldelltek. A 20. század második felében a MR növekvő területigényei miatt egyre több épület nőtt ki a korábbi zöld helyén, a nem beépített részek parkoló céljára lettek leburkolva. Más dolgunk talán nincs is most, mint a túlépítést megszüntetni, feltörni az aszfaltot és betont és parkosítani, valamint célszerű, a meglévő adottságokat kihasználó funkciókkal megtölteni a megtartandó épületeket.

A Civilek a Palotanegyedért Egyesület (CaPE) és néhány további elkötelezett építész és mérnök egy vitaindító koncepciót készített a területre, melyet az alábbiakban röviden ismertetünk és invitáljuk a szakmát és a döntéshozókat az ötleteik, gondolataik megosztására.

Egy 2016-os kormányhatározat az ingatlanokat a szomszédos Magyar Nemzeti Múzeumhoz rendelte [1], azonban ez a tranzakció és a kapcsolódó fejlesztések nem történtek meg, hanem egy 2020-as kormányrendelettel az értékes ingatlanállomány a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) tulajdonába került [2]. A meglévő épületek oktatási célú hasznosítása üdvözlendő, azonban a jelenlegi tervek nem a meglévő adottságokhoz igazodnak, hanem jelentős bontásokat követően új épületekkel számolnak. Több szakmai és civil szervezet is szót emelt a védendő történeti, technikatörténeti épületek megóvása érdekében [3], ezek a vélemények egyelőre csak érintőlegesen lettek figyelembe véve a tervezés során. Az építészeti és történeti értékek megítélése sok esetben szubjektív dolog, ezekben a kérdésekben fontos volna szakmai konszenzusra törekedni, valamint társadalmi egyeztetés során felmérni a közösségi igényeket. Jelen írás sokkal inkább az objektívebben mérhető fenntarthatósági kérdéskörrel kíván foglalkozni.


2023. márciusában került nyilvánosságra Lázár János miniszter új beruházási és építési kerettörvényt meghatározó 12 alapelve [4], melyek valóban 21. századi szemléletet képviselnek. Ezek közül az alábbiakat emelném ki:
“2) A szükséges minimum elve: a tervezési és építési folyamatnak minden esetben a valós
igények és a jelen állapot felmérésével kell kezdődnie, el kell kerülni a felesleges építési és
bontási tevékenységeket.

[...]
7) Az emberi életminőség, valamint az anyagi javak védelmének elve: az építési folyamat
minden résztvevője, valamennyi hatóság, valamint az építmény tulajdonosa és használója úgy
köteles a tevékenységét végezni és az építményeket használni, hogy annak során szem előtt
tartja mind a saját, mind mások – ideértve a jövőbeli tulajdonosok és használók – életének,
egészségének, valamint anyagi javainak védelmét."


A CaPE alább ismertetett javaslata fenti alapelvek szerint törekszik rá, hogy a PPKE fejlesztési igényeire is a lehetőségekhez képest kielégítő választ adjon, azonban ennek a célkitűzésnek nem rendeli alá a városlakók mostani és elkövetkező generációinak érdekeit. Javaslatunk racionális költségráfordítással, jól ütemezhetően, viszonylag rövid átfutási idővel valósítható meg, végre megnyugtatóan rendezve ennek az értékes területnek a sorsát, ami sajnos jó évtizede nagyrészt parlagon hever, állapota romlik és értékteremtés helyett költséget emészt.

Meglévő állapot.
1/2
Meglévő állapot.

A CaPE javaslata

  • Csak azt bontani, amit valóban indokolt. Az archívum épülete (4) szerkezeti adottságai miatt nehezen hasznosítható más funkcióra célszerűen. Elbontása indokolt lehet. Meglátásunk szerint a többi épület (eltekintve néhány kisebb “mellétákolt" épülettől) újraértelmezhető, hasznosítható. Egy ilyen sűrűn beépített és lakott környezetben a nagyobb bontási munkák már önmagukban aránytalan környezeti terhelést (zaj- és porszennyezést, valamint teherforgalmat) okoznának.
  • Kabáthoz a gombot. A megtartandó épületek adottságaihoz illeszkedő funkciókatbeköltöztetni az épületekbe. A korábban és jelenleg is stúdióként (6) használt épületekmegőrizhetik funkciójukat, ráncfelvarrással hatékonyságuk, kapacitásuk javítható.
  • Parkosítás, ahol csak lehet. A parkolókká alakított részeken a burkolatok felbontásávalés az elbontandó épületek helyén is parkokat javasolt kialakítani. Soha ilyen lehetőség nem adódik a város életében még egyszer központi zöld területek kialakítására.
  • Azokat a funkciókat, amikre a PPKE-nek még szüksége van, de az MR-területen nemférnek el, néhány saroknyi távolságon belül, állami tulajdonban lévő, kihasználatlan épületekbe lehet elhelyezni.

 

Elképzelt állapot.
2/2
Elképzelt állapot.

Egy ekkora léptékű és ilyen központi fekvésű terület funkcióváltása összetett városfejlesztési kérdés, melynek hatása generációkon át meghatározza a város működését. Történelmi lehetőség adódik Budapest számára, hogy zöldfelületet alakítson ki a város belsejében. Élünk a lehetőséggel vagy elszalasztjuk?


[1] https://magyarepitok.hu/mi-epul/2016/07/a-nemzeti-muzeum-hasznositja-a-magyar-radio-
volt-epuleteit

[2] https://hvg.hu/gazdasag/20200305_A_katolikus_egyeteme_lesz_a_Magyar_Radio_egykori_epu
lettombje 

[3] https://epiteszforum.hu/utolso-seta-korkep-a-magyar-radio-legendas-epuleteirol?fbclid=IwAR1HCWvaX2-Pa3SVGPhCnS2HYjpMDWNZssK6sl9XSeNKQdG9R6_vtegzOMo
[4] https://www.portfolio.hu/ingatlan/20230306/itt-van-lazar-janos-12-pontja-gyokeres-valtozasokat-
hoz-az-uj-epiteszeti-torveny-601068

Vélemények (2)
jozsarpad57@gmail.com
2023.06.18.
07:06

Az éghajlatváltozás okozta kihívások, a felmelegedés, a városi hőszigetek problémáit a városi zöldterületek növelésével lehet kedvezően változtatni bontás és építés helyett. A Duna, a Rákóczi út és a Nagykörút határolta területen két közpark van: a Károlyi kert és a Múzeumkert. Utóbbihoz kapcsolódóan jelentősen nőhetne a zöld-felület, ami a Belváros életminőségét javítaná!

Reki
2023.06.14.
19:17

Nagyon dicséretes! A Nemzeti Múzeum mögötti ronda, modern épületeket lebontani és a helyükön parkot kialakítani. Így a megmaradó neoreneszánsz épületek is jobban érvényesülnek. Sőt a Károlyi Palotától balra lévő modern épület hátsó részét is lebontanám.

Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

Varjúvár // Egy Hely + Egy hely

2024.12.18. 10:45
9:12

Grafikus, író, könyvkiadó, könyvtervező, politikus: Kós Károly igazi polihisztor volt, a 20. század egyik legfontosabb modern és hagyományőrző magyar építésze. Az Egy hely Sztánába látogatott, hogy bemutassa Kós Károly művésznyaralójának épült, majd később családjának otthonává vált lakóházát.

Grafikus, író, könyvkiadó, könyvtervező, politikus: Kós Károly igazi polihisztor volt, a 20. század egyik legfontosabb modern és hagyományőrző magyar építésze. Az Egy hely Sztánába látogatott, hogy bemutassa Kós Károly művésznyaralójának épült, majd később családjának otthonává vált lakóházát.

Nézőpontok/Történet

A magyargyerőmonostori református templom // Egy Hely + Építészfórum

2024.12.18. 10:43
10:12

1908 őszén Kós Károly és Zrumeczky Dezső kalotaszegi körútra indultak, ahonnan feljegyzésekkel és rajzokkal tértek haza – ezek szolgáltak inspirációul a Fővárosi Állat- és Növénykert pavilonépületeinek tervezéséhez. Az Egy hely új részében a vélhetően legrégebbi kalotaszegi templomot mutatja be.

1908 őszén Kós Károly és Zrumeczky Dezső kalotaszegi körútra indultak, ahonnan feljegyzésekkel és rajzokkal tértek haza – ezek szolgáltak inspirációul a Fővárosi Állat- és Növénykert pavilonépületeinek tervezéséhez. Az Egy hely új részében a vélhetően legrégebbi kalotaszegi templomot mutatja be.