Az Egyetem Tower a debreceni Nagyerdő kapujában
Új beruházóval az élen folyamatosan zajlik a debreceni Egyetem Tower projekt kivitelezése, immáron lakóépület projektként. Az Egyetem sugárút legújabb kortárs, monumentális architektúráját a Balázs és Vecsey Építésziroda írásával mutatjuk be.
A feladat (előzmény):
Szellő, susogó falevelek, sétáló párok, ívelt derék. A Nagyerdőn vagyunk, az Egyetem közelében. Fiatalság.
A ház története 2016-ban kezdődött, az akkori beruházó az Egyetem sugárúton a tucat épületek sorából kiemelkedő, exkluzív hotelt szeretett volna építeni. Az épület ekkor nyerte el a jelenlegi külső megjelenését. 2017-ben a beruházás leállt és csak 2019-ben kapott új lendületet, amikor új Beruházó vette át a projektet. Az új Megrendelő – akinek a nevéhez fűződik a budapesti Allure Residence korábbi beruházása is - kérésére az épület funkcióját megváltoztattuk. Az eredeti hotel helyett egy magas színvonalú exkluzív lakóépület kialakítása lett a cél, oly módon, hogy az eredeti építészeti koncepció ne változzon meg.
A cél
Könnyed elegancia, könnyű belső tájékozódás, kényelmes terek, minőségi műszaki megoldások.
Közös célunk egy olyan kortárs épület létrehozása volt, mely funkcionálisan frappáns, megjelenésében egyedi, hangulatában mai, ugyanakkor a környezetébe is érzékenyen belesimul. Az épület tervezése során - a Megrendelővel teljes egyetértésben - arra törekedtünk, hogy mind esztétikailag, mind a műszaki tartalmat tekintve kiemelkedő minőséget hozzunk létre.
A helyszín és a koncepció
„Live well as in a Hotel"
A beruházó telekválasztása igazi telitalálat. Az Egyetem sugárút Debrecen egyik főútja, a városközpont felől az Egyetem és a Nagyerdő felé vezet. A telken korábban egy földszintes épületben foglalt helyet a Melange Étterem (egykori Egyetem Kávéház), mely több korosztály számára is jól ismert találkozóhely és népszerű vendéglátóipari egység, számos anekdota születésének helyszíne. Azonban a környező épületek többszintes beépítése miatt a kis épület szinte elveszett a környezetében, így a lebontása városfejlesztési szempontból indokolható döntés volt. Bízunk benne, hogy az új épületben a Melange szelleme hamar újjászületik!
Az épület egyrészt egy nagyvárosi térre, másrészt az Egyetemre néz. Az épület könnyedségével nemcsak a környezet hangulatát szerettük volna visszaadni, hanem egy modern házat alkotni, ami a benne rejlő igényességet sugározza. Az Egyetem Tower tervezésénél az egyik fő szempont, hogy belesimuljon az utak, a tér adta kontúrba, oldja fel azt a keménységet, ami a környéken jelen van.
Az ember eszébe a madárcsicsergés, a hullámzó lombok, a pihenés és a könnyedség sejlik fel, amikor a Nagyerdőre gondol. Ezt igyekszik az Egyetem Tower visszaadni. A tér alakja inspiráló, az utcák hegyesszögű becsatlakozása kemény éleket ad, melyet az épület sikkjével kívántunk feloldani, az íve lágyan vezet át a szomszédos Gyöngyösi utcára.
„Élj úgy, mintha szállodában laknál", fogalmazta meg a Beruházó. Ez a vezérelv határozta meg a műszaki megoldásokat, az anyaghasználatot és a részletképzést is.
Funkcionális elrendezés
A kiszolgáló helyiségeket és a parkolóhelyeket az épület háromszintes – Debrecen történetének eddigi legmélyebb – liftes pincéjében helyeztük el. Az épület földszintjén fogadótér és teraszos étterem található. A tágas recepcióból közvetlenül elérhető a lift és a lépcsőház, mely 65 lakást szolgál ki. A tetőszint az épület legkülönlegesebb területe, két funkció kapott itt helyet. Egyrészt egy exkluzív penthouse lakás, melynek a belső térrel szinte teljes homlokzaton összenyitható teraszára jakuzzi és grillterasz is kerül. Másrészt ezen a szinten található a ház impozáns wellness területe, melynek infinity medencéje, szaunája, napozóterasza és jakuzzija a lakók részére felemelő luxusérzést biztosít, melyet tovább fokoz az irigylésre méltó gyönyörű kilátás a városra és a Nagyerdőre. Ki tudja, milyen bulik lesznek még itt…
A homlokzat
Az épület érdekessége, hogy a homlokzata szinte teljes felületen ívet követő függönyfal szegmensekből készül, ráadásul a ház formájából adódóan nincs két egyforma szakasz. Sőt, az alaprajzi kontúrok szintenként is változóak. A teraszok túlnyúló hófehér pereméhez képest visszahúzva, önálló ívet követve – a játékosságot fokozva - sötét álmennyezet jelenik meg a homlokzaton, mely kontrasztos hatást ad az épületnek. Az álmennyezetbe rejtve LED-es világítás készül, mely az épület egységes és egyben izgalmas megjelenését biztosítja az esti órákban.
Nehézségek és a kivitelezés
Az épület igen sok egyedi műszaki megoldást tartalmaz. A tervezés során az egyik legnehezebb feladat a résfal szerkezetének véglegesítése volt. Az épület alatti három pinceszint miatt a lemezalap felső síkja tíz méter mélyre került, ilyen mélyre pedig nem építkezett még senki Debrecenben, így helyi tapasztalatok nincsenek. Emellett újszerű vízszigetelési megoldások, dupla födém, tetőszinti medence, födém alakváltozási problémák, épületszerkezetek kitűzési nehézségei, egyedi korlát megoldások és a száz százalékosan beépített telek is nehezítette a tervezési munkát.
A szakági kollégák kitartását külön meg kell említenünk, a speciális építészeti megoldások egyedi szakági megoldások garmadát szülték. Az épület minőségi megvalósításának garanciája a Spányi Partners tapasztalt lebonyolító csapata, aki a kivitelezésnél előkerült speciális problémák megoldásban is jeleskedik. Az épület kivitelezése 2020 júniusában megkezdődött, jelenleg a résfal építése zajlik, mely munkát Szepesházi Attila felelős tervező és a HBM Kft. profi csapata fémjelez.
Összegzés
Az épület tervezése rendkívül izgalmas kihívás volt. Tervezői művezetőként jelenleg is részesei vagyunk a projektnek, folyamatosan zajlik az élet. Úgy gondoljuk, hogy az eredeti koncepció jól érvényesül a tervezett épületen, annak ellenére, hogy csak elvétve találunk benne sztenderd – építészeti vagy szakági - műszaki megoldást. Nagy szerepet játszik ebben az irodai kollégáink és a szaktervezők összhangja. A víziók és a műszaki megvalósítás „monitorra vetése" egy nagy csapat közös munkája. Irodánkban mindenki - aki dolgozott a terveken - magáénak érzi és joggal érezheti is ezt az épületet. Reméljük, hogy a kivitelezés során szintén sikerül megőrizni ezt a minőséget és egy egyedi, innovatív épülettel gazdagodhat Debrecen, és persze az Egyetem sugárút.
Ezúton is köszönjük a projekt eddigi és jövőbeli összes résztvevőjének a munkáját!
Balázs és Vecsey Építésziroda
Szerk.: Pleskovics Viola