Az ipari faépítészet szimbóluma
A Mjölk architekti a megrendelő cég csúcstechnológiájának felhasználásával egy környezettudatos és elegáns, de egyszerű és szerény kutatóépületet tervezett. A teherhordó szerkezet kizárólag fából készült, mely anyagot a helyszínen, a mindössze száz méterre található Kloboucká lesní faipari vállalat gyártócsarnokában állították elő.
A fenntartható építészet jelképe
A Kloboucká lesní faipari vállalat a fenntartható erdőgazdálkodás felé vezető úton halad, telephelyének új kutatóépületét egy rugalmas, a jövőbeli változásokra reagálni képes kreatív térként képzelte el. Az épület a cég által a helyszín szomszédságában kitermelt és legyártott, rétegelt-ragasztott faanyag felhasználásával született meg, mely a vállalat professzionális, a faszerkezetes építés minden láncát lefedő szolgáltatását hivatott reprezentálni. A szerkezet különlegességét a jellegzetes formájú, egymás mellé sorolt CLT elemek adják – az arányos, monumentális oromzat megjeleníti az ipari faépítészetben rejlő lehetőségeket.
Csehországban évente kétezer faházat építenek, ami az ország teljes fűrészáru-termelésének mindössze 0,5%-át teszi ki, mely elhanyagolható mennyiség. A cég küldetése a gyors, helyi építési technológia előtérbe helyezésével ennek a számnak a növelése.
Telepítés
A gyár területén belül egy kiemelkedő helyet választottak a székház számára. A tervezők úgy tájolták a kutatóépületet, hogy az északi homlokzata a város és a látogatók bejárata felé nézzen. Így a tömege elrejti a telephely többi ipari csarnokát, míg a távolban a Pláňavský-gerinc biztosít gyönyörű hátteret.
Anyaghasználat
A teherhordó szerkezet a helyszíntől mindössze mintegy száz méterre legyártott, rétegelt-ragasztott faanyagból készült, acél merevítéssel és egy beton közlekedőmaggal. A faanyag túlnyomórészt a környező erdőkből származik, színét és szemcsézettségét egyaránt figyelembe vették a legmegfelelőbb erdő és a legjobb faanyag kiválasztásakor. Az üveg, a napelem és a CLT burkolatok megtervezése a belső tér programszervezésnek és a nap mozgásának figyelembevételével történt. A moduláris szerkezet nagyfokú használati variabilitást biztosít, még a jövőbeni funkcióváltások esetén is.
Belső térképzés
A fő teherhordó szerkezet képzi az épület moduláris héját, felszabadítva a belső tereket, így meghagyva az esetleges változtatások lehetőségét és tartalékot biztosítva a kapacitások későbbi növelésére. A belső tér alapelve minden emeleten megismétlődik. Az irodákat olyan helyiségek egészítik ki, amelyeket a jövőben kreatív műhelyeknek vagy a vállalat alkalmazottainak pihenőhelyeként hasznosulhatnak.
Az utolsó szint egy nyitott-fedett tér, melyet egy napelemekkel ellátott, kifinomult tető fed – ahova a napsugarak nem érnek el, ott a fotovoltaikus paneleket üvegpanelek helyettesítik. A legfelső emelet többfunkciós tere előadásoknak, vállalati rendezvényeknek vagy új termékek bemutatásának adhat otthont.
Az épület tervezői takarékosan bántak az anyagokkal, a belső terek nyitottságot árasztó világát rétegelt-ragasztott fapanelek, üvegfelületek, faburkolatok és fa-üveg akusztikai válaszfalak kombinációja határozza meg. A födémszerkezetbe látszó fa-beton mennyezeti elemek vannak beleszőve, amelyek remekül passzolnak a csiszolt beton padlóhoz. A gépészet a belső térben a fa válaszfalakon keresztül, szintén láthatóan van átvezetve.
Környezetvédelmi megoldások
A terv bemutatja, hogy nem a hőszigetelési szabványok tesznek fenntarthatóvá egy épületet, hanem az, hogy hogyan építjük és használjuk. Fontos felismerni, hogy vannak olyan kérdések, amelyek túlmutatnak a közvetlen energiaigényen. Az egyes épületrészek gyártása és szállítása során felmerülő tevékenységek, az ahhoz kapcsolódó energiafelhasználás és az épület megfelelő használata szintén lényeges, ahogyan azon is érdemes elgondolkodni, hogy mi történik az élettartam végén.
A kutatóépület napelemrendszere elegendő energiát termel az igények kielégítésére. Az épületben 72 kW összkapacitású akkumulátortároló található, a többletet a vállalat termelése során felmerülő energiaigényének fedezésére fordítják. A telepen található elektronikai berendezés többsége jelenleg is napenergiát használ. A székház napelemtáblái tetőfedő anyagként is funkcionálnak, míg a tető északi részét üvegpanelek borítják, hogy több fényt engedjenek a padlástérbe. A lefolyó esővizet nyitott tavakban tárolják, és a nyári hónapokban öntözésre és hűtésre használják. A szórt napfény visszaverésével a vízfelület is segíti a belső terek benapozását.
Az épület és az egész telephely fűtésének forrása a központi kazánház, ahol a fő tüzelőanyag a saját termelésű faapríték, mely teljesen függetleníti a telephelyet minden más tüzelőanyag-forrástól.
Mjölk architekti & Kloboucká lesní
Ford. & szerk.: Borenich Levente
Forrás: LINKA