| CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY
Épülettervek

Dunakömlőd központjának fejlesztése — ötletpályázati eredmény

1/1

Hirdetés
?>
1/1

Dunakömlőd központjának fejlesztése — ötletpályázati eredmény
Épülettervek

Dunakömlőd központjának fejlesztése — ötletpályázati eredmény

2009.03.06. 10:17

Projektinfó

Földrajzi hely:
Dunakömlőd, Magyarország

Vélemények:
2

Paks város önkormányzata meghívásos ötletpályázatot írt ki Dunakömlőd központjának fejlesztésére. A feladatra minden szempontból megoldást adó, átütő erejű építészeti megoldás nem készült. Három pályamű részesült megvételben, kettő költségtérítésben.Bemutatjuk a pályaműveket.

Paks város önkormányzata meghívásos ötletpályázatot írt ki Dunakömlőd központjának fejlesztésére. A feladatra minden szempontból megoldást adó, átütő erejű építészeti megoldás nem készült. Három pályamű részesült megvételben, kettő költségtérítésben.

Az ötletpályázat célja
Az ötletpályázat a tervezési feladatok tervkoncepciójának szakmai megalapozására, a kiírói igények előzetes tisztázására, a tervezési program előkészítésére szolgál.

A Kiíró javaslatokat vár a tervezési terület építészeti megújítására, ezen belül

  • egy több feladatot ellátó központi tér kialakítására, mely korszerű megjelenésű és megfelelő helyet ad a közösség életének, rendezvényeinek,
  • a Faluház átalakítására és bővítésére,
  • a közterek építészeti kereteinek meghatározására, a közösséget szolgáló új beépítésekre,
  • a főutca beépítését befejező, vegyes funkciójú épületre,
  • a településkép hagyományokat tisztelő, de korszerű építészeti eszközökkel való fejlesztésére.

A Faluház, az új beépítések és a hozzájuk kapcsolódó közterületek magukban hordozzák egy olyan központi tér kialakításának lehetőségét, mely mozgatórugója lesz a helyi kezdeményezéseknek, eseményeknek, nyitottabbá teszi a közösségi életet, segít megőrizni a hagyományokat, miközben korszerű életvitelre is inspirál. A megoldások élénkítsék a vállalkozó kedvet, az idegenforgalmat, és nem utolsó sorban teremtsenek új, példamutató építészeti értéket.

Az ötletpályázat tárgya

A falu életének meghatározó része a Faluház, és az azt körülvevő tér. Az együttes újraértelmezését a vele délről határos területeken történt épületbontások tették szükségessé, mely megnyitotta egyúttal Dunakömlőd központjának a településképbe illő és arányos fejlesztési lehetőségét.

A tervezési terület magába foglalja a Faluház telkét (8254 hrsz.) és épületét, a Faluház előtti térséget (8253, 8258 hrsz.), a 8251 hrsz. nem telkesített és beépítésre szánt részét, valamint a Béke utca tervezési területtel érintett tágabb szakaszát. A tervezési feladat a terület épített, zöldfelületi és burkolati elemeinek összessége, melyek egymással összhangban kell új, értékes együttest alkossanak.

Az ötletpályázat jellege, formája

a) A tervpályázat jellege: meghívásos ötletpályázat
b) A tervpályázati eljárás formája: A Közbeszerzési törvény, valamint a tervpályázati eljárások részletes szabályairól szóló 137/2004. (IV. 29.) számú Korm. rendelet szerinti ötletpályázati eljárás
c) A tervpályázat: titkos

A lebonyolítás rövid ismertetése
Paks Város Önkormányzata, mint a tervpályázat kiírója 2008. októberében meghívásos, titkos ötletpályázatot hirdetett.

2008. november 12-én helyszíni bejárás történt a meghívott pályázókkal. A helyszíni bejárásról készült emlékeztető megküldésre került. A bejárást követően a pályázókban felmerült kérdéseket a kiíró megválaszolta.

A kiírásban megadott postára adási határidőig (2009. január 19. 24:00 óráig) öten nyújtották be tervpályázatukat.

A pályázatok állapotát, tartalmát a bontási jegyzőkönyv ismerteti. Valamennyi pályázat megfelelt a tartalmi és formai előírásoknak, így kivétel nélkül érvényesek voltak.

A pályaművek értékelési szempontjai
Főbb bírálati szempontok:

  • a közterület, a létesítmény és a településkép korszerű eszközökkel való továbbépítése a tervezési program alapján,
  • a kulturális tartalom és a korszerű építészet összhangjának megteremtése,
  • a gazdaságos üzemeltetés és a fenntarthatóság szempontjainak figyelembevétele,
  • az akadálymentes közlekedés és az esélyegyenlőség biztosítása,
  • magas szintű, komplex és érzékeny építészeti megoldás bemutatása.

Az ötletpályázat eredménye
A meghívásos tervpályázatot a Bíráló Bizottság eredményesnek ítélte, de a feladatra minden szempontból megoldást adó, átütő erejű építészeti megoldás nem készült. Az öt pályázat azonban – a hibákkal együtt is – jól térképezte fel a lehetséges további gondolkodási irányokat, és elemeikben hasznosítható, inspiratív ötletekkel, megoldásokkal szolgált. Az ajánlás tehát elsősorban arra szól, hogy a további munkában mely építészeti elemek lehetnek kiinduló pontban, illetve mely tervezők felfogása, gondolkodásmódja kínálkozik a legalkalmasabbnak.

A településközpont fejlesztése szempontjából az egyik lehetőség a meglevő elemek átalakítása, fejlesztése. Ez elsősorban a Faluház rossz adottságai miatt kompromisszum mentes megoldást nem eredményez, de egy elfogadható, jól működő, ütemesen megvalósítható együttest igen. Ebben a vonatkozásban nehezen használható fel a teljes terület újrafogalmazását megcélzó gondolkodásmód (2. sz. pályázat), mely azonban felvillantja a tágabb összefüggések vizsgálatának szükségességét. Az említett pályázat összességében a településszerkezeti kapcsolatok vizsgálatával és a központ új összefüggésben való elhelyezésével nyit meg egy külön gondolkodási irányt, mely – az építészeti részletek, funkciók bírálatán túl – a későbbiekben szem előtt tartható.

A reális megoldások (mely nem feltétlenül az építészetileg legértékesebb gondolatok összege) az 5. sz. pályázat Faluház átalakítási koncepciójában, a 3. és 5. sz. pályázat tér és kert alakítási javaslatában, továbbá a 3., 4. és 5. sz. pályázat saroképületre adott javaslatában kereshetőek. Hol a funkcionális helyénvalóság, hol a kertépítési szellemesség, hol az építészeti nagyvonalúság emelhető ki. Összességében javasolható, hogy a további tervezés során ezen pályázatok gondolatai legyenek szem előtt, és legyen tanulság az általuk elért eredmény, de a hibák is.

A pályaművek rangsorolása
Az öt benyújtott/felbontott tervpályázat készítőinek a zsűri díjat nem ítélt meg, költségtérítésben és rangsorolás nélkül megvételben részesítette a 2., 3., és 5., bírálati sorszámú pályaművet.

Megvételben részesült: (400.000,- Ft meghívási díjon felül 200.000,-Ft megvétel)
a 2. számú pályamű
tervezői: Czita Építész Iroda Kft.
Czigány Tamás, Németh Arnold, Németh Norbert, Écsi Zoltán

a 3. számú pályamű
tervezői: Duplan Kft.
Pelényi Margit, Ruppert Gábor, Böszörményi Kriszta (kertészet), Dancs Tamás, László Zsolt

az 5. számú pályamű
tervezői: Artem Kft.
Máté János, Földesi Zoltán, Hodossy László

A kiírás szerinti meghívási díjat kapták mint költségtérítést:

az 1. számú pályamű
tervezői: Gettoplan Építész és Belsőépítész Kft.
Getto Tamás, Schunk Tímea

a 4. számú pályamű
tervezői: B6 Építész Iroda Bt.
Molnár Csaba, Lantos Olivér

Vélemények (2)
csipoficam
2009.03.06.
12:07

nagyon szép tervek, de komolyan

abra
2009.03.06.
15:26

@csipoficam: És nagyon szép volt a feladat is. Kár, hogy meghívásos volt a pályázat, szívesen megcsináltam volna én is akár.

Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.