Elhunyt Beke Csilla építész
Életének 81. évében, június 6-án elhunyt Beke Csilla építész, többek közt számos műemléképület helyreállításának tervezője. Egykori kollégái búcsúztató írását közöljük.
Beke Csilla egy rádióinterjúban mesélt a Wanner János által tervezett, már romantikus-modern stílusú, zebegényi, családi nyaralóban töltött szünidőkről, és az ötvenes években is inspiráló művészvilágról, melyet kisgyermekként ott megismerhetett.[1]
Az egyetemi évek, valamint az 1968-ban megvédett diploma után, tizenöt évig az Ipartervben dolgozott.[2] Az egyik első önálló munkája egy malomipari gyár konyhaüzemi épülete volt. 1972-ben Építészeti Nívódíjban részesült. 1973-ban, ösztöndíjjal három hónapot töltött Finnországban. 1981-ben, országos tervpályázaton (Kórházak 3000 adagos konyhaüzeme) II. díjat nyert.
1982-ben a Vegyépszernél már egy egész konzervgyárat tervez az algériai Azzabába, ez azonban nem épül meg. Azután az Ybl Miklós Tervező Szövetkezetnél helyezkedik el, és a II. műteremben műemlékfelújításokkal kezd foglalkozni. Az egyetemi képzés során és az Ipartervben elsajátított pontosság és tiszta funkcionális gondolkodás mellé kialakítja azt a személyes figyelmet és alázatot, amely a műemlékek helyreállításában elengedhetetlen. Munkája a födémcserék és a társbérletekkel feldarabolt lakások rendezésétől a Földművelésügyi Minisztérium homlokzati rekonstrukciójáig ível.
Mint új épület, Sopronban épül egy többlakásos lakóépülete is. Az ő munkája a Budapesti Kamaraszínház fiókszínpadának kialakítása az Asbóth utca 20-22-ben.[3]
A nagyirodai munkák mellett – ahogyan az szokás volt – pluszmunkaként családiházakat és műteremlakásokat is tervez, ugyanazzal az igényességgel, műgonddal és szeretettel, mint a "benti munkákat". (Év lakóháza díj, 1990.) A Napraforgó közben álló háza organikus formáival teljesen független stílust mutat, mintegy az Eliel Saarinen- és Kós Károly-féle romantika személyes interpretációja.
A 90-es évektől gyógyfürdő- és strand-felújításokkal foglalkozott: a Széchenyi fürdő, a Római-, Pünkösdfürdői és Csillaghegyi strandok, de a Széchenyi egyik munkarészeként új, modern stílusú ivócsarnokot is tervez a fürdő hatalmas épületegyüttese mellé a Ligetben. (A tető felett futó modern feliratnak mára sajnos nyoma veszett, pedig az a minimalista koncepció fontos eleme volt!)
Belsőépítészeti munkák sorát készíti el, emlékezetes például a Nyugati főposta mára eltűnt, földszinti csarnoka, gyönyörű, nagyharsányi mészkő falburkolataival, jó arányú, ergonomikus pultsoraival.
Talán a legnehezebb feladat a Lukács fürdő sok éves felújításának tervezése volt. A rendkívül összetett, több évszázad alatt nőtt, majd Hikisch Rezső neobarokk tervei szerint összeforrasztott épületegyüttes rendkívül komplex műszaki, használati és építészeti rendbetétele, korszerűsítése, méghozzá működés közben, szűk pályázati forrásokból, rövid tervezési ciklusokkal, igazán nagy munkabírást, türelmet és műemlékes elkötelezettséget kívánt tőle. Mindezt úgy végezte, hogy figyelt az őt segítő fiatal építészekre, hogy nekik is átadja azt az érzékeny, de biztos tudást, amellyel szakmáját gyakorolta. 2013-ban a Szent Lukács Gyógyfürdő felújítása ICOMOS díjat kapott. [4]
Az Ybl Szövetkezetben, majd Kft-ben eltöltött három évtized egyik utolsó munkája egy 90 fős gyáli óvodabővítés terve volt. A BME Lakóépülettervezési Tanszékén külsős konzulensi munkát is végzett néhány évig.
Munkája mellett társa volt Gáborjáni Szabó Péter építészmérnök, tanár és képzőművésznek, világra hozott és felnevelt egy csellóművészt és egy pszichológust, valamint nevelte tehetséges unokáit is.
Elveszítettünk egy kedves kollégát, egy jó barátot és egy igaz embert.
Búcsúztatása augusztus 7-én, 10:30-kor, a Fiumei úti temető szóróparcellájában lesz.
Ybl Tervező Kft. és Bujdosó Győző
[1] "A Hely-Zebegény-2", Kossuth Rádió, 2017. szeptember 08., Farkas Erika helyszíni riportja, Beke Csilla 17:37-től 20:52-ig, https://nava.hu/id/3208114/
[2] "Arany-, Gyémánt-, Vas-, Rubin- és Platinadiplomások 2018. Építészmérnöki Kar, 2018." jubileumi évkönyv életrajzi adatai alapján, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Központi Tanulmányi Hivatalának Oklevél Csoportja gondozásában, szerk.: Földszin Rhea, Budapest, 2018.
[3] a TACE online adatbázisa alapján: https://www.theatre-architecture.eu/hu/db/?theatreId=507
[4] Klubrádió, Utcafront, Rózsa Péter interjúja az építész tervezőkkel 34:09-től 40:40-ig, https://www.klubradio.hu/archivum/utcafront-2021-aprilis-03-szombat-1700-16617