2024 Top 10: A legolvasottabb épülettervek
Úgy tűnik a 2024-es évet az olvasottság szempontjából összesen két tervpályázat dominálta. Vajon melyik ez a kettő? És kinek a tervére voltak a legkíváncsibbak az olvasók 2024-ben?
10. A Zsámbéki Öregtemplom és környezetének megújítása
"...felhívnánk a figyelmet arra, hogy mennyivel izgalmasabbak lehetnének azok az építészeti pályázatok, ahol a követelmények sokkal könnyebben teljesíthetők kisebb irodák, vagy fiatal építészek számára is." Roth János, Szederkényi Lukács és Ghyczy Dénes Emil ellenterve a zsámbéki romtemplom pályázatán.
9. A 4N Építésziroda III. díjas pályaműve a zsámbéki romtemplom rekonstrukciójának pályázatán
A zsámbéki romtemplom rekonstrukciójára kiírt pályázaton a 4N Építésziroda terve megosztott III. helyezésben részesült. A tervezési folyamatot és az ennek során felmerült dilemmákat, érzéseket Tóth Csaba, a vezető építész tervező mutatja be személyes hangvételű írásában.
8. Az ARCH-STUDIO terve a Magyar Építészeti Központ és Múzeum pályázatán
"Az építészeti múzeum csak kortárs alkotás lehet, hiszen a mában élünk és minden kor csak a saját eszközeivel képes érvényes építészeti gondolatokat közvetíteni. De ugyanakkor legyen időtálló is, mert a túlzott divatkövető magatartás szélsőségekhez vezethet, melyek később a divat múlásával megunt üres formalizmusnak mutathatja magát." Az ARCH-STUDIO terve a Magyar Építészeti Központ és Múzeum pályázatán megvételben részesült.
A Magyar Építészeti Központ és Múzeum épületegyüttesére kiírt tervpályázatra beadott pályaművek közül Deichler Jakab Stúdió és a Fejérdy + Bartók Műterem közös pályaművét mutatjuk be olvasóinknak, amelyet a bíráló bizottság harmadik díjban részesített.
6. Az Untitled_02 csapat megvételt nyert pályaműve a Magyar Építészeti Központ és Múzeum pályázatán
A 2021-es MÉM-MDK pályázat eredménytelenül zárult ugyan, az akkor Untitled_01 néven összeállt, fiatal építészcsapat tervét mégis díjazásban részesítette az akkori bíráló bizottság. A csapat némileg átalakulva, Untitled_02 néven az új Magyar Építészeti Központ és Múzeum pályázaton is jól szerepelt, pályaművüket megvételben részesítette a bizottság, bírálatukban kiemelve a pályaműből sugárzó autonóm tervezői magatartást.
5. Karácsony Tamás és az OKKA Stúdió terve a Magyar Építészeti Központ és Múzeum pályázatán
Karácsony Tamás és az OKKA Stúdió terve megvételt nyert a Magyar Építészeti Központ és Múzeum pályázatán. A zárójelentésben a Bíráló Bizottság kiemelte az új épület érzékeny kapcsololódását a terület változatos karakteréhez, az telepítését és tömegét minatértékűnek ítélte.
Tarnóczky Tamás Attila a zsámbéki romtemplom rekonstrukciójára benyújtott pályaművében elveti az építészet öncélúságát és alapfeladatának a funkcionalitást tekinti. "Egy ’használati tárgy’, ha tönkremegy, vagy javításra, vagy cserére szorul – nem a hibás állapotának konzerválására és annak bemutatására. Ha az építészetet ilyen irányból közelítjük meg, értelmezhetetlen a bármilyen okból (...) tönkrement vagy tönkretett állapotának konzerválása, és magának a pusztulásnak a piedesztálra emelése." A zsűri a tervet megosztott III. helyezéssel ismerte el.
3. A monoSTUDIO II. díjas pályaműve a Magyar Építészeti Központ és Múzeum pályázatán
Hétfőn hirdették ki a Magyar Építészeti Múzeum épületegyüttesére kiírt pályázat eredményeit, melyen a monoSTUDIO terve II. helyezést ért el. "A pályamű elmélyült koncepcióval és erős vízióval rendelkezik, ennek során a téralakítás legősibb aspektusát (olvasatát), az univerzális térből való lerekesztés és helymegjelölés gesztusát tematizálja" – írja a zsűri a pályázat zárójelentésében.
2. A KÖZTI I. díjas pályaműve a Zsámbéki romtemplom tervpályázaton
Ahogy korábban beszámoltunk róla, megszületett a Zsámbéki Öregtemplom és környezetének megújítása című tervpályázat eredménye. Cikkünkben a KÖZTI Zrt. első díjas tervét ismertetjük részletesen.
Ahogy arról mi is beszámoltunk, sikeresen zárult a Magyar Építészeti Központ és Múzeum épületegyüttesére kiírt tervpályázat. A pályaművek közül elsőként a BIVAK és a Tér és Forma Építész Iroda közös pályaművét mutatjuk be olvasóinknak, amelyet a bíráló bizottság első díjban részesített.