2024 TOP 10: A legnépszerűbb képgalériák
Gulyás Attila fotósunk az év során folyamatosan járja az országot, hogy lencsevégre kapja hazánk izgalmas épületeit. A elmúlt egy év során legolvasottabb képgalériák közé bekerültek műemlékeket, a közelmúlt és a jövő nagyberuházásait, valamint különböző vidéki építészeti látványosságokat dokumentáló képsorozatok.
10. Klasszikusok és legek – újabb hét különleges hazai épülethíd
Az épületek közti hidak nem csak térben, de időben is látványos kapcsolatot jelentenek, olykor utólag elhelyezve, különböző építészeti stílusok, korok között. A hasonló témájú tavalyi képgalériánkból számos érdekes építmény maradt ki, így ezúttal a legnagyobb, legújabb és legmagasabb mellett ikrek is sorra kerülnek.
9. A ferihegyi repülőtér két legújabb épületének hétköznapjai
Reprezentatív várócsarnok és zárt utashidak hosszú, bőséges sora: két dolog, ami nélkül a 21. században nem képzelhető el egy európai főváros nemzetközi repülőtere. Budapesten 2011-re és 2018-ra készültek el ezek, mindkét esetben az idén 75 éves KÖZTI tervei alapján, hosszú időre meghatározva nem csak a repülőtér építészeti képét, de a hazánkról adott első benyomásokat is. Képgaléria.
8. A Kőszegi-hegység palakőből faragott építészete
A Kőszegi-hegység, és a vele szomszédos, alig ismert Vas-hegy bizarr sziklái az egykori óceánfenék különféle átalakult kőzeteire nyitnak egyedülálló betekintést, egyben pedig értékes alapanyagok forrását is az építészet számára. A csatári zöld pala, vagy a Kőszeg belterületén is bányászott egyéb metamorf kőzetek éppen olyan sokszínűek, mint a környék belőlük emelet építményei, amik közt nem csak félezer éves műemlékek, de a közelmúlt alkotásai is megtalálhatók.
7. Ózd városának ismert és ismeretlen építészete
Ózd már akkor évtizedes múltú iparváros volt, amikor a szocializmus első újonnan létrehozott települései még csak rajzasztalon léteztek A város építészetének hivatkozása mégis ritkább, mint bármely más társáé. A közelmúlt nagy barnamezős fejlesztési projektjei éppúgy formálják a városképet, mint a bő harminc éve tartó amortizáció, vagy a helyi kezdeményezések, kis felújítások sora, miközben a város természetes központja ma is lehetőségek sorát tartogatja.
6. Tíz állomás, 150 év építészete – a Balaton déli partjának vasúti épületei
A Balaton déli partján vonatozva az építészet történetének kivételesen látványos története tárul az utasok elé -sok más mellett- a vasúti állomásépületek formájában is, amikben szinte valamennyi korszak jellegzetességei megjelennek. Az évszázados, klasszikus megjelenésű épületek java már műemlék, míg a megítélésük és állapotuk mélypontjára jutott 50-60 éves felvételi épületek sorsa itt is kérdéses, amit egy kissé lelassult, de az első helyszíneken már befejezett komplex felújítási program kíván rendezni; eközben pedig az aluljárók az elmúlt években külön életre keltek.
5. Aki nélkül egész más lenne a városkép: Finta József 20 legfontosabb épülete
Az előző héten, 89 éves korában elhunyt Finta József a modern építészet egyedülálló örökségét hagyta hátra, a szocreált felváltó későmoderntől egészen a kortársig. Fél évszázados munkásságára a megszokottnál kissé nagyobb terjedelmű képgalériával emlékezünk.
4. Hat budapesti nagyberuházás, ami 2024-re formát ölt
Bár a fővárosban évek óta az igényekhez képest kevés új lakás épül, az irodapiac számára pedig kihívásokkal teli időszakban járunk, számos nagy építkezés öltött testet a nyáron. Némelyikük a környékbeli lakosok tiltakozása ellenére, nagy sajtóvisszhangot verve épül, míg más projektekről léptékük ellenére jóval kevesebbet hallani. Friss képgalériánkban sorrend állítása nélkül mutatjuk be a legnagyobbakat, amik méretüknél fogva a városképre is jelentős hatással vannak.
3. Egy kisváros élethű makettje – a törökbálinti Tópark
Törökbálint határában, az M1 és M0 autópályák találkozása mellett közel egy évtizeden át állt befejezetlenül a monumentális üzleti negyed vasbeton csontváza. Új tulajdonosa néhány éve már egy teljes értékű kisváros tervével vágott bele a befejezésébe, ami mára már részben sikerült. Ugyanakkor több száz lakó beköltözése, az első iskola és üzletek megnyitása után, a ’BE MY CITY’ fantázianévvel kiegészült Tópark már nem csupán egy lehetetlen kísérlet mementója, de valódi településrész, néhány érdekes részlettel, és az előre sejthető, fontos tanulságokkal.
2. Jósvafő, a vizek és a műemlékek faluja
Az Aggteleki-karszt legnagyobb völgyében, bővizű patakok között terül el az apró Jósvafő. A 20. század elejéről megőrzött falukép, szalagtelkeivel és népies építészetével nem egyedülálló a vidéken, ráadásul a műemlékvédelemmel kapcsolatos erőfeszítésekhez itt számottevő idegenforgalom és figyelem párosul, valamint pénzügyi forrás is rendelkezésre áll.
1. Három alig ismert kastély Budapest szélén
Budapest történetének hírmondóul maradt épületei közül talán keveseknek jutnak eszébe a különböző kastélyok, pedig meglepően nagy számban maradt belőlük a Dunán innen és túl. Néhányuk ma is várja az újjászületését, de szerencsére az elmúlt évtizedekben sokuk tulajdonviszonya rendeződött, és kaptak új funkciót, a műemléki értékek megőrzése mellett. Képgalériánkban azok közül válogattunk, amiket látogatható parkok is körülvesznek.