Kihirdették Európa 7 legveszélyeztetettebb örökségi helyszínét 2024-ben
Az Europa Nostra testülete a korábban kiválasztott kilenc ország 11 örökségi helyszíne közül jelölte ki azt a hetet, amely egyenként 10 ezer eurós támogatásban részesül. Az idei listán három földrengésekben megrongálódott emlék is szerepel, kettő a törökországi Hatay tartományban, egy pedig az olaszországi Sienában.
A hét díjazott kiválasztásánál az egyes helyszínek örökségvédelmi jelentősége és kulturális értéke jelentette a fő szempontokat, a veszélyeztetettségük mértéke mellett. Az Europa Nostra testülete kulcsfontosságú hozzáadott értéknek tekintette a helyi közösségek, valamint a köz- és magánszereplők elkötelezettségét a műemlékek megmentése mellett. A kiválasztási szempontok között szerepelt az is, hogy ezek a helyszínek képesek-e katalizátorként működni a fenntartható társadalmi-gazdasági fejlődésben. A 10 ezer eurós támogatások odaítélését követően a műemlékek megóvása érdekében szükséges lépések meghatározása következik, melyet a szervező intézményeket képviselő szakértői csoportok és az örökségi helyszíneket képviselő szervezetek dolgoznak ki az érdekelt felekkel közösen.
A 7 legveszélyeztetettebb európai örökségi helyszín 2024-ben:
Munkás lakóházak a franciaországi Roubaix-Tourcoingban
A 19. században Roubaix és Tourcoing városai, valamint a közeli Lille a francia textilipar központja volt. A települések jellegzetes épületei voltak a courée néven ismert munkáslakások. Annak ellenére, hogy szerény életkörülményeket biztosítottak lakóiknak, ez az építészeti forma a XX. századig fennmaradt. Ma már csak néhány ház maradt meg viszonylag jó állapotban, melyekben még mindig laknak. Jelentős veszélyt jelent azonban, hogy a jelenlegi önkormányzat egy új városfelújítási terv keretében azonban lebontaná ezeket.
Kükládok szigetcsoport, különös tekintettel Sifnos, Serifos és Folegandros szigeteire (Görögország)
Az Égei-tengeren elterülő Kükládok szigetcsoportot körülbelül 220 földdarab alkotja. A hegyvidéki és zord domborzat mellett a kükladikus táj figyelemre méltó elemei a mezőgazdasági területeken lévő kis vidéki házak, szélmalmok és farmok. Az egyre növekvő turisztikai célú építkezések azonban beárnyékolják vonzerejüket, és félő, hogy elveszítik eredeti karakerüket. Különösen a kisebb szigetek, Serifos, Sifnos és Folegandros épületei veszélyeztetettek.
San Pietro in Gessate, Milánó (Olaszország)
A Milánó központjában található San Pietro in Gessate templom a 15. században épült. Az oldalkápolnákat díszítő freskóciklusok – amelyeket lombard festők és más neves európai művészek készítettek –, fontos történelmi és művészettörténeti értékkel bírnak. Bár a tetőket körülbelül 20 évvel ezelőtt megjavították, a templom állapota rohamosan romlik, és a 15. századi festmények egy része már most elveszett. A megóvásukhoz szükséges munkálatokhoz nem áll rendelkezésre elegendő forrás.
Sienai zsinagóga, Olaszország
A sienai zsinagóga egyike azon kevés 19. század előtti zsinagógáknak Európában, amely még áll, és amelyet a helyi közösség még mindig használ. A Giuseppe del Rosso építész által tervezett, 1786-ban épült templom a rokokó és a neoklasszicista elemek keverékét mutatja. Az évente több ezer turistát vonzó épület boltozatában a 2023. februári földrengés szerkezeti károkat okozott. A helyreállítási terveket a felügyeleti szervek már jóváhagyták, de további finanszírozásra van szükség.
A Jugoszláv Néphadsereg otthona Šabacban (Szerbia)
A Jugoszláv Néphadsereg Šabacban található otthona 1962-ben épült, hogy élénk kulturális és társadalmi központként szolgáljon. Egy felmérés szerint a helyi közösség támogatná a modernista épület megőrzését, de ahhoz, hogy elindulhasson az épület helyreállítása, sürgős intézkedésre van szükség, a városi hatóságok meggyőzése érdekében. Azonnali helyreállítás nélkül megsérülhet a tetőterasz az időjárási viszonyok miatt.
Szent Georgios görög ortodox templom, Altınözü, Hatay tartomány (Törökország)
Az Altınözü település Sarılar negyedében található Szent Georgios görög ortodox templom több mint ezer éve szolgál találkozóhelyként és kulturális központként. A bizánci építészet jellegzetességei jól megfigyelhetők a nagyméretű vágott kövek és a kisebb zárókövek használatában, amelyek a keresztes lovagok korát idézik. A 2023. február 6-i földrengés az épület egyes részeinek összeomlásához vezetett. Intézkedések hiányában a templom tetőzete és kupolája tovább károsodhat, mely megnövelheti az egész épület összeomlásának kockázatát.
Antiókhia Vaskapu, Antakya, Hatay tartomány (Törökország)
Antiókhia vaskapuja jelentős örökségvédelmi értékkel bír. A 18 méter magas kőépítményről úgy tartják, hogy a közelében gyülekeztek az első keresztény közösségek Szent Péter körül. Ez az egyetlen fennmaradt kapu az ókori Antiókhia eredetileg öt kapujából. A 2023. február 6-i földrengés következtében a műemlék megsérült. Bár az összeomlás közvetlen veszélye nem áll fenn, sürgős intézkedésre van szükség a további károsodás megakadályozása érdekében.
A 2013-ban elindított, 7 Most Endangered monuments in Europe programot az örökségvédelemmel foglalkozó páneurópai szervezet, az Europa Nostra működteti az Európai Beruházási Bank Intézetével együttműködve, de az Európai Unió Kreatív Európa programja is támogatja a kezdeményezést.
Forrás: Europa Nostra