Leomlott egy ötszintes terézvárosi ház teteje
A katasztrófavédelem tájékoztatása szerint a tetőről meginduló omlás magával sodorta az alatta lévő erkélyek párkányzatát is. A Jókai és az Aradi utca kereszteződésében álló historizáló épület tetőtere átalakítás alatt áll, nemrég tűzeset is történt ugyanott.
Súlyos tetőomlás történt Budapest VI. kerületében, a Jókai utcában: az utcára zuhant egy épület átalakítás alatt álló tetőtere, ahol néhány hete tűzeset is történt - olvasható a terézvárosi önkormányzat honlapján. Mint írják, a szerencsétlenség a Jókai utca 1-es szám alatti házat érinti, melynek átépítés alatt álló tetőszerkezete hullott az utcára, autókat temetve maga alá. Négy - közülük egy súlyos - sérültet vittek kórházba, akik a baleset pillanatában az utcán, a ház előtt tartózkodtak.
A katasztrófavédelemtől azt közölték az MTI tájékoztatása szerint, hogy az Aradi és a Jókai utca kereszteződésében álló ötszintes épület tetejéről indult el az omlás, amely magával sodorta az alatta lévő erkélyek párkányzatát és díszítőelemeket is. A tűzoltók keresőkutyákkal vizsgálták át a megrongált autókat, de nem találtak bennük senkit, ahogy a megrongálódott lakásokban sem. A baleset környékét lezárták.
Ahogy arra a terézvárosi önkormányzat honlapján emlékeztetnek, az érintett ház nemrég hasonló okok miatt szerepelt a hírekben, ugyanis nagy lángokkal gyulladt ki a tetőszerkezete, száz négyzetméteren égett a tűz a katasztrófavédelem tájékoztatása szerint. A problémát akkor a tetőn folyó munkák okozhatták.
A rendőrség már vizsgálja a történteket foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés gyanúja miatt elrendelt büntetőeljárás keretében.
Ahogy Matus István kerületi főépítésztől megtudtuk, az épület helyi védelem alatt áll, eredetileg saroktornya is volt. A ház a Jókai utca egyik legnagyobb társasháza, egyben fontos emlékhely, mert a második világháború alatt a svéd követség csillagos házaként működött; ahogy a homlokzatán látható tábla is hirdeti, 1945 januárjában többszáz zsidót hurcoltak el innen a Városház utcai nyilasházba, egy részüket a gettóba vitték, míg sokakat a Dunába lőttek.
A tetőteret már húsz évvel ezelőtt eladták, az akkori és azóta kiirthatatlan mantra szerint "a ház felújítása érdekében" – fogalmazott a főépítész. A tetőtér-beépítést többszöri nekirugaszkodással hosszas tervezés, áttervezés, engedélyezési eljárás előzte meg, a kivitelezés néhány hónapja kezdődött. A ház teljesen lakott.
Matus István arra is kitért, hogy az engedélyezési eljárásban és az építkezés ellenőrzésében az önkormányzat lehetőségei és szerepe nagyon korlátozott. "Egy építési engedély ma inkább lehetőség, mint kötelezettség. Ha a társasház nem tudja megfelelő polgári jogi szerződésekkel biztosítani, hogy a tetőtér beépítése kapcsán a homlokzatok felújítása is megtörténjen, gyakran előfordul, hogy a tetőtér beépítése után a kormányhivatal úgy kénytelen kiadni a használatbavételi engedélyt, hogy közben a közterületi homlokzat felújítását nem végezték el", mondta el megkeresésünkre. Azt is hozzátette, hogy a május végén ugyanitt történt tűzeset után a közös képviselő és a kivitelező elmondása szerint a tető nem elbontott szakasza – ami most a főpárkánnyal együtt leomlott – biztonságos volt, a kivitelezést szakaszosan tervezték.
A főépítész felhívta a figyelmet arra, hogy meglátása szerint a hasonló esetek megelőzése érdekében és építészeti emlékeink megőrzéséért világörökségének kezelési tervet és gazdasági programot kellene készíteni, mert a megoldás vészesen késik. Minderről részletesebben a FUGA videójában is beszélt, amely itt megtekinthető.
A környéken egyébként nem ez volt az első hasonló eset: az Ó utcában még 1994-ben omlott össze egy százéves, háromemeletes ház. Az akkori szerencsétlenséget egy, a pincében folyó építkezés okozta, amelynek során megbontottak egy statikailag fontos falat. Az omlás számos lakást érintett, és tragikus módon emberéletet is követelt.