Máskor nem látogatható épületek nyílnak meg a Kulturális örökség napjain
Mintegy kétszáz helyszínen több mint 400 programmal várja a Kulturális örökség napjai programsorozat országszerte a látogatókat a hétvégén. Olyan helyszínek is bejárhatók lesznek, melyek sokszor a "bennfentesek" számára sem könnyen hozzáférhetők, mint például az Országos Széchényi Könyvtár Nemzeti Levéltárának raktára vagy a köztársasági elnöki rezidenciaként működő budavári Sándor-palota.
Szeptember 21-én és 22-én első alkalommal szervezi közösen az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság Egyesület és az Építési és Közlekedési Minisztérium műemlékvédelemért felelős helyettes államtitkársága a Kulturális örökség napjait.
Csaknem ötven olyan épület lesz bejárható, amelyeket csak a programsorozat idején lehet látogatni. Deák Krisztina, műemlékvédelemért felelős helyettes államtitkár a keddi sajtótájékoztatón arra biztatta a látogatókat, hogy az "emelkedett funkciójú épületek" mellett keressék fel azokat is, amelyek a mindennapok szerves részét képezik. Ilyen egyebek mellett a kőbányai vízműtelep földalatti tározója is.
Az idei rendezvénysorozat kiemelt témáját Európa-szerte az utak, kapcsolatok, hálózatok adják, így idén a szokásosnál nagyobb számban várják az érdeklődőket a közlekedéshez, zarándokutakhoz kapcsolódó épületek, programok, a hálózatokat bemutató vezetések és séták is. Ezek közül Deák Krisztina kiemelte a Győr–Sopron–Ebenfurti Vasút Zrt. (GYSEV) megnyíló helyszíneit: a vezérigazgatóság, a kocsi- és a motorműhely épületét, a városi közúti villamosközlekedés egyedülálló ipari emlékeként a budapesti Ferenc áramátalakító épületét, valamint a Múzeum Megálló Dombóvárt, ahol a látogatók betekintést nyerhetnek egy vasúti csomópont múltjába.
A városi séták vagy a történeti kertek, parkok bejárása között említette a kiszombori Rónay-sírkert, a vácrátóti botanikus kert, a Fiumei úti sírkert, valamint a Salgótarjáni utca zsidó temetőjének tematikus sétáit és a magyarországi kastélykertekbe szervezett programokat is.
1984-ben Franciaországban rendezték meg először a történelmi műemlékek nyílt napját, amelynek hatására 1994 óta Európa számos országában megrendezik az Európai Örökség Napokat. Magyarország a kilencvenes évek végétől vesz részt aktívan a programsorozatban.
A programokról bővebben ezen a linken lehet tájékozódni.
Forrás: MTI