Mátrix
A Futó utca északi felét leginkább egy szabadtéri kortárs építészeti kiállításhoz hasonlíthatnánk. Talán nincs még egy utca az országban, ahol ilyen hosszúságban egymás mellett sorakoznának a legismertebbek közé tartozó hazai építészek keze alól kikerült lakóházak. Az elmúlt években a környék a Józsefvárosi Önkormányzat kezdeményezésére létrejött ún. Futó utcai Partnerségi Program révén gyökeresen átalakult. Haba Péter írása.
A program célként tűzte ki az erősen elszlömösödött Futó utcának a Horváth Mihály tér és a Práter utca közötti szakasza mentén húzódó terület teljes rehabilitációját (ennek előkészítését és tervezését a Rév8 Rt. végezte, az építtető az OTP Ingatlan Zrt. volt). A projekt lényegében tabula rasa állapotot teremtett az új beruházások számára – csak néhány régi épület maradt meg.
Az utca építészeti összképe a szigorú homlokzatképzési szabályok ellenére viszonylag változatos lett, bár a térfalak helyenként páncélszerűen merev, töretlen síkokat alkotnak (az utca keskenysége miatt a homlokzatok számára mindössze 45 cm-es maximális kiállás engedélyezett). A tervezők jelentős része azonban alig igyekezett ellensúlyozni a plasztikai tagolás hiányát – ritkán alkalmaztak a homloksík mögé beméllyedő elemeket (nyilván a beruházók nem engedtek az értékes négyzetméterekből), s inkább megmaradtak a sokszor monotóniába fulladó rasztertagolásnál. Néhol egy-egy applikatív díszítőelemmel, élénk színezéssel próbálták oldani a látványt, ám ezek többnyire nem alkotnak szerves egységet – sem az épület egészével, sem magával a homlokzattal.
Kétségtelen, hogy az utcában egyre inkább eluralkodó esztétikai problémákra a legmeggyőzőbb választ adó megoldások a Hajnal Zsolt és munkatársai tervei szerint épült lakóház homlokzatán láthatók. Az építészek olyan dinamikus hatású geometriai kompozíciót hoztak létre, amely többé-kevésbé független ugyan az épület belső szerkezetétől, ám mint az utcakép önálló eleme, tökéletesen megáll a lábán. Öt hófehér vertikális sáv harap bele a földszintet teljes magasságában beburkoló sötét gránitlábazatba, közöttük a kissé beméllyedő erkélyek narancsvörös üvegkorlátjainak horizontális sorai húzódnak. Mindezt hatalmas keret fogja össze, melynek szinte irracionálisan hosszú áthidalógerendája az ötödik emelet teraszai fölé emelt üvegtetőt támasztja alá.
Ez az izgalmas kontrasztokkal teli, frappáns és nagyvonalú formarendszer az épület minden részén végigvonul. Az udvari homlokzat majdnem tökéletes hasonmás, csak a földszint kőburkolatát helyettesítették szürke vakolattal. A belső terekben is jellemző a csak egy-egy szerkezeti elemet vagy felületi egységet kijelölő élénk színezés és a szinte sugárzóan tiszta, hófehér falak ellentéte, mozgalmas összjátéka. Mindenütt a legegyszerűbb mértani formákat látjuk: a falak, pillérek, gerendák négyzetes mezőit szinte sehol sem töri meg járulékos szerkezeti elem, „helyét vesztett", feleslegessé vált részlet, vagy a ház gyomrából ok nélkül előbukkanó gépészeti berendezés.
Hogy az építészek a tervezés során valóban átlátták az épület minden rétegét, azt az alaprajzi elrendezés is mutatja. Az utcai és udvari traktus között húzódó belső udvart – az egykor itt állt gangos bérházak emlékeként – szintenként függőfolyosók övezik. A lakások szinte kivétel nélkül világosak, egész évben kapnak napfényt. Ez egyfelől annak köszönhető, hogy a Futó utca ezen a részen kis teret alkotva kiszélesedik, másfelől annak, hogy az épület mögött szokatlanul nagy méretű udvar kialakítására nyílt lehetőség. Talán csak a belső udvar északi, rövidebb oldalára nyíló garzonlakásokba jut kevesebb fény – bár ezeknek nincs sem a hátsó udvarra, sem az utcára néző ablaka, viszont mögöttük a megfelelő átszellőzés érdekében egy kisebb udvart képező lichthofot alakítottak ki, melyben még kis erkélyek is elfértek.
E kis funkcionális kényszerűsége ellenére az épület alaprajzán feszes, szinte mártixszerűen egyöntetű mértani szerkezet jelenik meg, mintha valami modulrendszert alkalmaztak volna az építészek. E konzekvens tervezés azonban nem öli meg a tereket, nem kényszeríti rá semmire semmiféle uniformist – ezt az előtér és lépcsőház szabad, könnyed tere bizonyítja a leginkább. Egyetlen hatalmas, megdöntött üveglamellákkal elrekesztett nyílással tárul fel a belső udvar felé a hatszintnyi lépcső, melynek felfelé húzó látványát a függőfolyosók vízszintes szalagjai ellensúlyozzák.
Látható tehát, hogy a következetes tervezés önmaga teremtette meg az épület harmóniáját, nem valamilyen előre elhatározott építészetelméleti koncepció. Ugyanakkor az is kitűnik e ház példáján, hogy ez nem rideg józanságot, inkább felelősséget jelent.
Haba Péter
03:10
Ha már lakóházról van szó, talán, lakásokat is kellene látni - tudom, kevésbé művészies fotókat lehet késziteni egy fürdőszobáról, ahol a kád fölött lógnak a száradó ruhák! Szomorú, hogy egy szépen lefotózott, rideg-kietlen, emberektől mentes lakóépületről lehet jót irni... A képek sugallta terek - a bazi nagy lépcsőház, széles közlekedők, nem pótolják a viccnek is kicsi fákat a megemelt szintű zöldségen. Uraim és hölgyeim, lehet, hogy épitészként szeretik ezt, de a lakásokat vásárolni szándékozók tömege kétségbeesetten keres valami lakhatót is - nem ártana odafigyelni rájuk. Eva Mihály Amichay városgazdász-újságiró
15:16
@EMA: Jaj már. kisasszony! dzsungel ez a város!
18:14
@EMA: Asszonyom! Összenyom! Nem kéne ilyen hevesen fintorogni, végre egy építészeti gondolatokat is felmutató lakóház! Lehet, hogy városgazdászként konyítani vél az építészethez, azonban ezt némi ízlésbéli tájékozottsággal alá kék támasztani. Szép nevéből arra következtetni, hogy a világ más részein is tájékozódhatott az építészet mibenlétét, megjelenési formáit illetően. Hát, közlöm: Magyarországon ez - a képek alapján - egy jó ház. Nagy erénye, hogy korszerű, világos, érthető és logikus. Sőt, mindezek mellett még szép is. Annyi mindent tud, ami már-már sok egy mezei lakóházhoz. A növényzettel meg nem kéne viccelni, nézzen körül. Legalább valakik meg is valósították. Nem éppen rövidlátó ingatlanspekulációra valló mozzanat a közlekedők tere sem. (értve vagyok: tere?) Ha mint újságíró, esetleg nem ilyen minőséghez szokott, igaza van. Csak épp kéne kicsit gondolkodni rajta. Mindig a szokott a jó?
06:50
@EMA: Tisztelt EMA! Sokadik ilyen jellegű hozzászólása már kissé zavaró. Az építészet szakma mibenlétét próbálja bomlasztani. Ön olyan kérdést feszeget, mely nem a cikk által említett magasépítészet tárgykörébe tartozik. A lakásokat vásárlók tömege olcsó lakásokat keres, és nem foglalkozik az alaprajzokkal, meglepően bután, kétségbeejtően rossz alaprajzú lakásokat vásárolnak. Sajnos. Tamás városkutató (mert használom) és újságíró (amit bergelek egy blogot ?)és építész is
06:56
@beton: "Szomorú, hogy egy szépen lefotózott, rideg-kietlen, emberektől mentes lakóépületről lehet jót irni..." Ez a mondat sajnos elárulja a témához való furcsa "hozzáértését". Többévtizedes gyakorlat, hogy épületet szaksajtóban emberektől mentesen fótóznak be, beállított képekkel. Furcsa, belátom, de az építészet művészi mivoltát nem a használati funkció adja elsődlegesen. Itt bizony tereket fotóznak, és nem Palibát, amint éppen pörköltet főz. Ez van egy magasépítészettel foglalkozó porláton. Tamás
09:33
@beton: -Az mindenképp publikálási kérdéseket vet fel, hogy egy lakóházat alaprajz nélkül mutatnak be (én legalábbis nem találtam egyet sem), és a recenzió sem foglalkozik vele. -Általános gyakorlat egy házat a környezete nélkül bemutatni, de hogy miért van ez így, azt soha senki nem indokolta meg. Én kiváncsi lennék egy bemutatott háznak a környezetére, mert fontosnak tartom, hogy hova épül, mi veszi körül, mivel ezek szerintem befolyásoló tényezők a tervezésnél. -beton: "Az építészet szakma mibenlétét próbálja bomlasztani" Ez igen nagyívű gondolatnak indult, de teljesen magyartalan a mondat. Egyébként biztos vagyok benne, hogy az embereket érdeklik a lakások alaprajza, mert még az "olcsó" lakás is iszonyú drága. Abban is biztos vagyok, hogy nem direkt vesznek rossz alaprajzú lakásokat. (Ennél a háznál egyébként be lehetett volna mutatni, hogy milyen a jó alaprajz.) -EMA mindig nagyon provokatív, de nem hiszem hogy emiatt a torkának kell ugrani, és kétségbe kéne vonni hozzáértését. Egy jó háznál is lehet kérdéseket feltenni.
14:23
@csoszka: A lakás átadásának időpontjára az összes lakás elkelt. Az OTP-Ingatlan RT honlapján mindenki megtekinthette a még szabad lakások alaprajzát. Mivel ez már egy lassan fél éve átadott épület, úgy gondolom, hogy innentől kezdve a lakások már az intimszféra részét képezik. A közös-tereket azonban úgy ahogy a házból mind a 72lakás lakója látja, láthatja a nagyközönség is, bár nem a mi (házban lakók) kérésére történt így, de nem hiszem, hogy irigynek kéne lennünk (EMA-val ellentétben), vagy szégyenkeznünk kéne. Akinek tetszik, annak mi nagyon örülünk, de a lényeg azt hiszem az, hogy nekünk, itt lakóknak nagyon tetszik. És úgy vettük meg, hogy ezt a szöveget, amit a cikkben olvashattunk bárki előadta volna nekünk vagy olvastuk volna. Ebből az következik, hogy a ház minket egyszerű, szakmai szemmel nem hozzáértő embereket is elvarázsolt.
18:01
@csoszka: csoszka: A fürdőkád felett száradó ruhák, és a lakásalaprajzok nem tartoznak bele a magasépítészetbe, ezt próbálta/próbálja EMA belekeverni ebbe a kérdésbe. Itt gondoltam azt, hogy az egész szakma mibenlétét kérdőjelezi meg, mivel egy alaprajzot alapvető, hogy jól meg kell tudni csinál, nem erről kell diskurzust folytatni az építészetnek ezen a szintjén. Mellesleg elírtam, de tényleg annyira zavaróan provokatívak EMA hozzászólásai, hogy idegességemben már nem is javítottam ... az építészet, mint szakma .... Nem is alapvetően a hozzászólások provokativitással van gondom, hanem azok szakmai szintjével. Mi lenne, ha a fotós bemutatáson túl szervezne az epiteszforum élő bejárásokat ? Láthatnánk a valóságban azokat a részleteket, melyek, a beállított fotókról esetleg lemaradtak!
13:08
@beton: Vicces, de voltak élő bejárások és én nagyon nem örültem neki. Már 1 hónapja benn laktunk, amikor elkezdték. Egyszerre olyan 60 fő kb és azokat a lakásokat mutatták meg, amiket még nem vettek át.Volt aki kutyával volt. Na ez volt háromszor vagy négyszer. És volt egyszer egy nyílt nap is, amikor bárki megnézhette. Szóval erről lemaradtatok:). De ha valakit érdekel, akkor nálunk a ruhák "lábas" ruhaszárítón száradnak, nem a kád felett:). Még valami részletkérdés?:) Élőben az "élhető" házból:).
00:31
A Futó utcai lakóépület két másik házzal együtt „Budapest Építészeti Nívódíja 2006 " elismerő oklevelet nyert
20:05
@rokon: Na és? A lakásokban lakók is dijazták? Éppen az a baj, hogy a szakma vállonveregeti magát, miközben kint fütyülnek! Eva Mihály Amichay városgazdász-újságiró
11:42
@EMA: Na és.... Na és ennek a fórumnak az a célja, hogy a szakma naprakész legyen az események terén,a lakásokat meg majd az ingatlan irodákban részletesen fogják tálalni a nagyközönségnek.szóval arra célzok, hogy itt nem ez a cél.Bár ahogy Ön is fogalmaz, az emberek élhető tereket szeretnének kapni a pénzükért...ez igaz.Gondoljunk azonban bele: a széles (bár a képeken okkal kietlen-ahogy Ön fogalmaz)folyósók tágas lakáskiosztást feltételez , mivel ha spórol a megrendelő,pont a nem hasznos tereken szokott csorba esni( folyósók, tároló részek stb...)
14:12
@EMA: Biztosíthatlak róla, hogy díjazzuk:)!!!! Nagyon szeretünk itt lakni. Nem tudtam, hogy ekkora tervezési "csoda" van mögötte, de mindig is különleges volt ide hazajönni, mert az embert átjárja valami fura érzés. Sok helyen laktam, sokat láttam már, de ilyet még sosem tapasztaltam. Belül( lépcsőházban) kékre és narancsra vannak festve a falak, ami tökéletes összhangban van a zöld kerttel és ezt a színkavalkádot törik meg az üvegfalak. Nem sok belvárosi háznak van ekkora belső, saját kertje. Ne érts félre, nem nagy a kert és nem is kicsi, pont akkora, amiben az ember jól érzi magát. És a lakás beosztása is kiváló. A terasz a kedvencem, aminek piros üvege van és azon keresztül szűrödik be a fény a szobákba. Nagyon szeretünk kinn üldögélni este is. Nagyon hangulatos. De a szobák beosztása is nagyon jó.60nm-en 1+2fél szoba. És a gangra néző konyha is világos. Egyedül a gangra néző szobát nem tartom elég világosnak, illetve a hangszigeteléssel vannak kisebb problémáim, de lehet ezek meg is szünnek, ha pár héten belül a szomszédban befejeződik az építkezés:). Nem igazán szakszöveg, amit leírtam, de én szerény, egyszerű itt-lakó emberke így látom.