Megszűnik az ÉTDR nyilvános felülete
Megjelent az ÉTDR elektronikus építéshatósági rendszer általános tájékoztatási felületének megszüntetéséről szóló kormányrendelet. Az új jogszabály augusztus 16-tól megszünteti az építésügyi engedélyek kiadásának nyilvánosságát, nagyban megnehezítve ezzel a titokban épülő beruházások feltérképezését.
Az ÉTDR felületén eddig bárki megnézhette a beadott építési engedélyeket, az ezekkel kapcsolatos döntéseket, és mellékletként letölthette a látványtervek, helyszínrajzok egy részét is. Áprilisban egy jogszabálytervezet jelent meg a kormany.hu oldalán, amely szerint az Építési és Közlekedési Minisztérium megszüntetné az ÉTDR általános tájékoztatási felületét. A csütörtökön közzétett Magyar Közlöny szerint a tervezet véglegessé vált.
A kormányrendelet kimondja, hogy az építésügyi hatósági engedélyezési vagy tudomásulvételi eljárásban alapszabályként kizárólag az építési tevékenységgel érintett telekkel közös határvonalú ingatlan tulajdonosa, haszonélvezője lehet ügyfél, ő pedig a hivatali helyiségben, a hatóság jelenlétében és a hatóság által biztosított eszközön nézhet bele az iratokba. „A megismert adat, a dokumentumról készített másolat nem nyilvános."
Az új jogszabály értelmében megszűnik az a követelmény, hogy az ÉTDR nyilvános tájékoztató felületén közzé kell tenni az építési tevékenységekkel kapcsolatos információkat, mint például az érintett telek címét, az építési munkák tárgyát, a helyszínrajzot, valamint az utcai homlokzati tervet vagy látványtervet, és az ezekkel kapcsolatos döntéseket. Emellett a rendelet kimondja, hogy az ÉTDR általános felületén korábban közzétett információk augusztus 16-ától kezdődően már nem lesznek elérhetők.
A Magyar Közlöny mellékletében, az Indokolások Tárában megjelent a kormányrendelet „végső előterjesztői indokolása", amely azonban mindössze ennyi: „a kormányrendelet szerinti módosítás célja az építésügyi hatósági eljárást támogató elektronikus dokumentációs rendszer (ÉTDR) tájékoztatási felületének megszüntetése". Az, hogy miért szüntetik meg a tájékoztatást, ebből nem derül ki, írja a HVG.
A felületet az Építészfórum is használja. Ennek segítségével tettük közzé a Svábhegyen épülő irodaház látványterveit, írtuk meg, hogy ráépítést terveznek a Városligeti fasor egyik védett villájára, valamint a Sátoraljaújhelyen, Natura2000-es területen épülő wellness-szálloda látványterveit is innen töltöttük le. A jogszabálytervezet elfogadásával a hatályba lépéstől, azaz augusztus 16-tól lehetetlenné válik hasonló cikkek megírása.
Íme, egy válogatás az ÉTDR használatával korábban megjelent cikkeinkből:
20:06
Csatolok két linket (remélem megengedi a rendszer): https://csmue.wordpress.com/2024/05/10/a-del-alfoldi-urbanisztikai-egyesulet-szakmai-allasfoglalasa-az-etdr-tervezett-modositasaval-kapcsolatban/. Illetve: https://mek.hu/index.php?link=A_Magyar_Epitesz_Kamara_nyilatkozata_az_ETDR_tervezett_modositasaval_kapcsolatban. Azért teszem, hogy ne tűnjön úgy, mintha nem tiltakozott volna a SZAKMA az engedélyezési tervek ÉTDR-nyilvánosságának megszűnése ellen. Továbbá azért, hogy ne sikkadjon el az a tény, hogy a Magyar Építész Kamara nyilatkozatban kérte a kormányrendelet-módosítás vonatkozó passzusainak felülvizsgálatát, és amely nyilatkozathoz szakmai egyesületünk is egyöntetű határozat-hozatallal csatlakozott. / Nagy Imre egyesületi elnök