Öt társasház épülhet az aligai magaspart tetején
Az Aligaliget gigaberuházás részeként megvalósuló lakóegyüttes december végén kapott építési engedélyt; a társasházak mellett egy rekreációs- és üzemeltetési épület terveit is jóváhagyta a hatóság. Mindez a fejlesztési koncepcióban Aligatetőnek nevezett területen épülhet meg.
Az Aligai Fürdőegyesület hívta fel arra a figyelmet, hogy december végén építési engedélyt kapott a Club Aliga néven ismert gigaberuházás egy újabb üteme. A civil szervezet elnöksége által jegyzett közlemény szerint a balatonvilágosi Rózsa Ferenc utca - Barackos utca - Gagarin lakótelep és a magaspartél által határolt, 292/14 helyrajzi számú területen, a magaspart tetején "öt társasház épülhet 105 lakással, 145 parkolóval. A zárt lakóparkban az épületek hatszintesek (pinceszint + hat emelet), a legmagasabb pontjuk több mint 20 méter magas", írják.
A bejegyzésben említik, hogy a területre vonatkozó kiemelt kormányrendelet szállodaépület építésére ad lehetőséget, "ezzel szemben az egyedi beépítést biztosító jogszabályt lakóépületek engedélyezésére használják. A magaspart rézsüzése továbbra is szerepel a tervek között. Környezeti hatástanulmány nem készült". Azt is hozzáteszik, hogy "a betonmonstrum épületek nem illeszkednek a településképbe, ahol a megengedett épületmagasság 4,5 méter. A látvány- és kilátásvédelmi előírásokat nem tartják be. A HÉSZ a Rózsa utca felől 4,5 méter homlokzatmagasságot ír elő, ezzel szemben 16 méter magas épületek készülnek."
Az ÉTDR felületén számos látványterv elérhető a házakról és környezetükről; itt az is megjelenik, hogy a tervek engedélyezési folyamata 2022. december 12-én kezdődött, és rövidesen, december 21-én már meg is érkezett a hatóság jóváhagyó döntése, amely öt társasház, a hozzájuk tartozó öt lift, valamint egy rekreációs- és üzemeltetési épület megépítésére szól.
A hatalmas tiltakozást kiváltó, több elemből álló, összefoglalóan Aliga Ligetnek nevezett projekt teljes területe 47 hektár, értéke meghaladja a százmilliárd forintot. A beruházásról és fejleményeiről már több ízben is beszámoltunk, legutóbb például január elején, amikor megírtuk, hogy építési engedélyt kapott a kikötőépület. Ekkor elevenítettük fel azt is, hogy a fejlesztő Bayer Property Zrt. tavaly ősszel egy módosított, három ütemben tervezett fejlesztési koncepciót vázolt fel, miután a Club Aliga új tulajdonosai a helyi önkormányzattal folytattak egyeztetést. Az ekkor bemutatott elképzelések között a kikötő rekonstrukciója, strandfejlesztés, lakóingatlanok építése és egy főtér (Agóra) létrehozása szerepelt, illetve az is kiderült, hogy a magaspart tetejére tervezett luxushotel-fejlesztéstől végül elálltak.
A bemutatott koncepcióban középtávú fejlesztésként jelölték a beruházás "Aligatető lakóingatlanok" névvel ellátott ütemét. Az ekkor nyilvánossá tett információk szerint öt épülettömb és kereken 100 lakás valósulhat meg ebben a szakaszban. A fejlesztői tervek maximum 16 méteres épületmagasságot jeleztek, legfeljebb 3,24 százalékos beépítettséggel; a zöldfelület megengedett legkisebb mértékeként 87,6 százalékot, a terepszint alatti beépítés legnagyobb mértékeként 4,56 százalékot írtak.
A frissen engedélyt szerzett társasházakat illetően érdeklődtünk a tulajdonos Pro-Mot Hungária Kft-nél, válaszukkal frissítjük cikkünket.