Nézőpont – Látogatóközpont a Vekeri-tónál – Nagy Daniella diplomamunkája
Nagy Daniella egy számára kedves helyszínre, a Debrecenhez közeli Vekeri-tó partjára tervezett egy átlátható és átjárható látogatóközpontot. E két tulajdonságával az épület egyrészt nyit a természetes környezet felé, másrészt befogadóvá válik az ide látogatók számára.
A diplomamunkám a Nézőpont nevet kapó Látogatóközpont volt. Elmondhatom, hogy talán kissé személyesebb lett az épületem terve és annak helyszínválasztása is. A helyszínről már számos emlékem volt, így olyan volt a tervezés, mint egy régi baráttal találkozni. Számomra mindig is a természet adta a nyugalmat és a kikapcsolódást. Ezt szerettem volna átadni az idelátogatóknak is. Ennek érdekében igyekeztem egy olyan épületet kialakítani, ami átjárható és átlátható.
A funkcióval kapcsolatban számos tényező szerepet játszott. Számtalan alkalommal, mikor kint jártam akár a diploma miatt, akár kikapcsolódni, mindig voltak kint családosok, baráti társaságok vagy esetleg sportolni vágyók, akik aktívan vagy passzívan kívántak pihenni. Kutatómunkám során arra is rábukkantam, hogy maga a terület és a rajta lévő építmények a turizmus és a pihenés miatt jöttek létre. Így én ezt a régi vágyat szerettem volna megvalósítani, egy új formában, ahol a különböző kisebb funkciók egy épületen belül megtalálhatóak, hogy könnyebben kiszolgálhatóak legyenek az idelátogatók igényei.
A Vekeri-tavon belül számomra a stéges terület volt az, ami megfogott. Bennem egyfajta "bázis" helyzetet adott. Ez az első, táblákkal is jelölt nagyobb leágazás a tóhoz. Az itt már meglévő parkolót szerettem volna hasznosítani, nemcsak a turisták miatt, de az épületem belső funkcióit is ki tudtam szolgálni ezáltal. Emellett a stég két oldalán helyezkedik el két nagyobb tisztás egy-egy játszótérrel. Ezt bele szerettem volna tervezni a későbbiekben, mint a belső terek egyfajta továbbnyúlása. Az volt a vágyam, hogy az épületem átjárható lehessen, így a már helyszínen meglévő utaknak a helyére helyeztem el az épületemet, amin belül a látogatók egyedi útvonalakat járhatnak be, folytatva a meglévő utak ívét.
A már említett átjárhatóság mellett éppoly fontos volt az átláthatóság, mind átvitt, mind szó szerinti értelmében. Ennek pszichológiai oka volt: jól ismert az az állapot, amikor egy új helyre érkezünk és nem ismerjük azt, így egyfajta feszültség van bennünk. Ezt elkerülendő, az épületembe kívülről is be lehet látni, aminek az a célja, hogy nyugalmat hozzon létre az emberekben. Erre az anyagok, valamint a színek használatával is szerettem volna erősíteni, melyek mind a belsőben, mind a külsőn egyaránt megmutatkoznak. Nem elhanyagolható tényező volt az is, hogy természeti helyszínt választottam, így a környezettel szerettem volna kapcsolatot kialakítani, párbeszédbe lépni vele. Ez az anyaghasználaton felül a beépítésben is megmutatkozik, ugyanis egy már meglévő fa kapott helyet az épületemben.
A tömegformálásban így ezen tulajdonságok lettek összesűrítve, kisebb kompromisszumok mellett. A funkciók különböző dobozokban találhatók, melyek egy tengely mentén eltologatva lettek elhelyezve. Maga a földszinti tér feszes és keskeny lett. A régi leégett kilátó szerepét betöltve a tó felett egy nagyobb kilátó tömeget terveztem, ahonnan belátható a környék panorámája.
A következő funkciók kaptak helyet az épületben: rendezvénytér, iroda, büfé, csónak kölcsönző, mosdóblokkok és a kilátóban ideiglenes installációs terek. Az egész tömeget két nagyobb egységre lehet szedni. A földszinten fűtött teret alakítottam ki, amelyet a fa és az akörüli fedett, nyitott tér szakít meg. Emellett a torony felső szintjei szerelt szerkezetet kaptak melyek így szintén nyitottak. A rendezvénytérben helyet kapott egy egyedileg tervezett bútor is. Ez egy többfunkciós szekrény, mely a különböző eseményeket hivatott kiszolgálni. Két ajtaja is kinyitható, melynek segítségével egy kisebb teret le lehet zárni a belső térből. Az egyik fele főleg csak tároló, a másik felében található egy kihajtható pult, mely mint egy szervízasztal is tud funkcionálni. Ehhez tartoznak hozzá a szivacsból készült, tetris formájú elemek is, melyekkel a gyerekek egy külön teret le tudnak választani maguknak, valamint számos gyerekrendezvényen a szervezők hasznára válhat. Emellett a már említett térbővítési lehetőség is itt kapott fontosabb szerepet: nagyobb nyitások segítségével a rét és játszótér fele tovább nyitható, határhelyzetet létrehozva ezáltal.
Az iroda számára több szerep is elképzelhető: azon felül, hogy az épp aktuális rendezvények lebonyolításáért felelős, feladata magának az épületnek a karbantartása, valamint a környezet tisztántartása is, megszűntetve a szemét problémáját.
A már említett torony másodlagos funkcióval is el lett látva. A kilátás mellett ideiglenes vagy állandó installációk kaphatnak helyet itt. Ezek a környezet különböző szintjeit mutatják be: a növényzetet, vízi élővilágot, légi madár- és rovarvilágot. Emellett a homlokzattal párbeszédbe lépve lamellák kaptak helyet itt is, melyek alkalmasak lehetnek gyerekek számára kiírt pályázati munkák bemutatására.
Az épület szerkezetének egésze vázas kialakítást kapott. A tartószerkezeti elemek HEA szelvényekből állnak, melyek az alsó szinten hőszigetelést is kaptak. Minden oszlop ezen felül faburkolatot kapott az otthonos hangulat végett. Az alsó szint fűthetősége úgy lett biztosítva, hogy szerelhető víztiszta polikarbonát fal veszi körül, melynek elemei a szelvényekhez lettek rögzítve. Mindezt, mintegy héjburkolatként lamellák borítják, 15 cm távolságban egymástól. Annak érdekében, hogy a kilátó is biztonságos lehessen 1,2 m-ig egy korlát, valamint rácsos háló védi, megelőzve ezzel a baleseteket, de megtartva az átláthatóságot. Anyagokban így főleg a fa kapott nagyobb szerepet. A belső dobozok egy egységes fehér színt kaptak. Ezt modellező vakolattal képzeltem el, melynek segítségével egyfajta plusz textúrát is kaphatnak a felületek elkerülve a túlságosan steril hatást. A padló pedig egy bézses árnyalatú műgyanta felületet kapott.
A lamella szabályosságát a harmonikaajtók, valamint a déli homlokzaton a büfé nagyobb nyitása töri meg, panorámakilátást biztosítva az éppen megpihenők számára. A tornyon történt megnyitások a különböző nézőpontokból történő rálátást teszik lehetővé a környezetre. Ezen nyílások szabálytalansága egyfajta ellentétben áll a homlokzat, valamint az alaprajz szabályosabban szerkesztett részeivel.
Összességében egy egyszerű és tiszta szervezésű épületet terveztem, mely könnyen megérthető és az idelátogatók igényeit igyekszik kiszolgálni, a pihenést elősegíteni. A helyszín múltjában számos lehetőség állt rendelkezésre, melyek sajnos kiaknázatlanok maradtak mára. Ezt szerettem volna megragadni és felhasználni. Újra életet lehelni a területbe.
Nagy Daniella