Kovács Zsombor tervezte a Vasarely ihlette modern pavilonokat az új Szentlélek térre
Óbuda-Békásmegyer önkormányzatának képviselő-testülete egy pályázati felhívást tett közé „ÓBUDA KAPUJA 1" címmel, új pavilonok kialakítására és üzemeltetésére, a Szentlélek téren. Cél a Szentlélek tér színvonalának, szolgáltatási körének emelése volt új, a műemléki környezetbe illeszkedő pavilonok kialakításával és azok magas színvonalú üzemeltetésével, hogy Belső-Óbuda egyik legnagyobb közlekedési és turisztikai csomópontja rendezettebbé, élhetőbbé váljon.
A pályázati felhívásra 4 db érvényes pályázat érkezett. A megadott bírálati szempontok alapján (jogszabályi megfelelőség, építészet, műemléki környezetbe való illeszkedés, meglévő intézményekhez illeszkedő anyaghasználat és motívumhasználat, pavilonok környezetében zöldfelületrendezés, bérleti díj) a nyertes pályázó a Minőségi Óbudáért Konzorcium lett, akivel a III. kerületi Önkormányzat 2021. február 10-én kötött területbérleti szerződést. A Minőségi Óbudáért Konzorcium vezetője a Kommunikáció és Imázs Intézet Kft., konzorciumi tagként pedig a Tabac 4 You Bt. szerepel.
A nyertes pályázó feladata az új pavilonok kialakítása, üzemeltetése. Ezenfelül pályázati anyagában vállalta, hogy a pavilonok környezetében található zöldfelületek rendezésére tájépítészeti tervet készít, illetve annak kivitelezéséhez részleges anyagi támogatást is nyújt abban az esetben, ha az Önkormányzat a későbbiekben úgy dönt, hogy a terület rendezése érdekében kivitelezési munkákat rendel meg.
A szerződéskötést követően, hamarosan indul a kivitelezés I. üteme, melynek keretében a nyertes pályázó kialakítja a terveken szereplő, HÉV megállóhoz közeli központi épületet, ahol több szolgáltatás is elérhetővé válik. Ez már egy fontos lépés lesz a tér találkozóhellyé válásához, rendezettebb formájának kialakításához. A zöldfelületek rendezése – esetlegesen a koncepciótervekben szereplő újabb pavilon kialakítása – egy későbbi ütemben várható.
A tervek szerint a nyertes pályázó (üzemeltető) beruházásában az alábbiak valósulnak meg:
- A meglévő koncepciótervek alapján a kiviteli terv elkészítése a felépítményekre vonatkozóan. (Várhatóan március elején kezdődik.)
- Új felépítmény megépítése, belsőépítészeti kialakítása, annak professzionális üzemeltetése.
- Pavilonok környezetére tájépítészeti terv készítése, a zöldfelület-fejlesztés költségvetésének részleges támogatása.
- Kerékpárosbarát kialakítás előnyben részesítése, programok szervezése, támogatása.
- Földszinti részek akadálymentes elérésének biztosítása.
- Környezetbarát, megújuló energiák használatának támogatása.
- Nyilvános WC kialakítása és üzemeltetése.
- Felépítmények körülötti terület takarítása, rendben tartása – az utak kivételével.
Mivel az üzemeltetési pályázat alapvetően a pavilonok kialakítására és üzemeltetésére vonatkozott, a beruházás nem érinti az alábbiakat:
- Buszok végállomása, buszok útvonala, buszmegállók (Budapest Közút Zrt. és BKK Zrt. illetősége).
- A téren található gyalogos sétányok, útburkolatok állapota.
- HÉV megálló (MÁV-HÉV Helyiérdekű Vasút Zrt. illetőség) és kapcsolódó építményei, burkolatai.
Az Óbuda-Békásmegyer Polgármesteri Hivatala Facebook oldalán 2021.02.12-én megosztott látványtervekkel kapcsolatban számos visszajelzés érkezett, ezek közül sok ismétlődő kérdés volt, amelyekre az Önkormányzat válaszolt:
MIÉRT ILYEN „MODERNEK" A TERVEZETT ÉPÜLETEK?
„A pályázatban szempont volt a műemléki környezethez, a környező épületek anyaghasználatához történő illeszkedés. Az új pavilonok (felépítmények) a kortárs építészetnek megfelelő kialakításúak, ugyanakkor méretükben, anyaghasználatukban, motívumaikban illeszkednek a környező épületek, intézmények építészeti minőségéhez. A nyertes pályázó a koncepcióba beépítette a Vasarely motívumokat, melyek főként a tervezett belsőépítészeti kialakításban, illetve egy tervezett köztéri installáció formájában jelennek meg.
A nyertes pályázó a Vasarely múzeummal kommunikáló építészeti koncepciót dolgozott ki. A koncepcióterveket Kovács Zsombor okleveles tervező építészmérnök készítette, Szauder Dávid, Berlinben élő magyar művész művészeti vezetésével. Az építészeti jelleg és motívumhasználat letisztult, fenntartható, önmagában is érvényes és a környezetével is kommunikáló építészeti stílust határoz meg."
LE LESZ BURKOLVA AZ EGÉSZ TÉR?
„A látványtervek a vizuális koncepciót hivatottak bemutatni, azon belül is az építészetre koncentrálnak, tehát a terveken látható burkolatok nem a végső állapotot tükrözik, csak vizuális segédeszközök. A gyalogos járdákat, utakat nem érinti a jelenlegi fejlesztés, sőt, a tájépítészeti tervnek köszönhetően (mely a nyertes pályázó vállalása), vélhetőleg még gazdagabb lesz a téren található növényállomány."
ELVESZÍTI-E ÓBUDAI HANGULATÁT A TÉR?
„Bízunk benne, hogy nem a rendetlenség és rendezetlenség számít óbudai hangulatnak. Az új pavilonok kialakítására és üzemeltetésére vonatkozó pályázat célja a Szentlélek tér rendezettebbé tétele és szolgáltatási színvonalának jelentős emelése volt, méghozzá a kerület számára legkedvezőbb módon: külső beruházó (üzemeltető) bevonásával. A koncepcionálisan megtervezett, stílusos épületek kialakításával és a tájépítészeti koncepció megvalósulásával egy letisztult, könnyen fenntartható és tisztán tartható találkozóhellyé alakulhat a Szentlélek tér, mely az itt közlekedők és ide látogatók számára is vonzó célpont lesz."
Megkeresésünkre az Óbuda-Békásmegyer Városfejlesztő Nonprofit Kft. megosztott néhány részletet a tervezett felépítményről:
- Megújuló energiaforrások alkalmazása: Az épület gazdaságos és környezetbarát üzemeltetése érdekében az alternatív vagy megújuló energiaforrások felhasználását a nyertes pályázó meg fogja vizsgálni és lehetőség szerint használni kívánja.
- Akadálymentesítés: A földszinti közösségi területek akadálymentes kivitelben készülnek, valamint az épület közvécéjében kialakításra kerül egy akadálymentes mosdó is.
- Alapozás: Az építési terület valószínűsített geotechnikai jellemzőit, valamint az épületek könnyűszerkezetes kialakítását figyelembe véve, egy maximum 20 centiméteres vasalt lemezalap készül, alatta 10 cm-es kavics szivárgóréteggel.
- Vázszerkezet: Az épületek vázát, egy magyar fejlesztésű cég – ModulArch Magyarország Kft.- UPN gerendákból gyártott modulszerkezete adja.
- Épülethatároló szerkezetek: Az UPN vázszerkezet pillérei és gerendái közé minden esetben 10,0 cm szálas és 8,0 cm EPS hőszigetelés kerül, összesen 18,0 cm vastagságban. Lábazati részeken zártcellás hőszigetelés tervezett.
- Válaszfalak: Az épület válaszfalai 10 és 15 cm széles, fémvázra szerelt 2 rtg. 12,5 mm vtg. RIGIPS RF (vagy ezzel műszakilag egyenértékű) tűzvédő gipszkarton burkolattal készülnek. A vizes helyiségekben impregnált tűzvédő gipszkarton lapok tervezettek. A vizesblokkokban, helyenként impregnált gipszkarton előtétfal készül, a gépészeti vezetékek és egyéb szerelvények eltakarására.
További információkat és részleteket a nyertes koncepcióról a fájlok, illetve a képek között találhatnak az olvasók.
Forrás: Óbuda-Békásmegyer Városfejlesztő Nonprofit Kft.
Szerk.: Sulyok Georgina