
Világdíjat nyert a magyar építészeti túraoldal, az artur.org.hu
Nemzetközi elismerésben részesült a KÉK - Kortárs Építészeti Központ 2009 tavaszán indított építészeti túraoldala, az artur.org.hu. A nemrég Budapest mellett pécsi verzióval bővített honlap több mint 600 induló közül nyerte el a World Summit Youth Awardot, amelyet a KÉK nevében Kovács Dániel, az artur kurátora vehetett át New York-ban, az ENSZ 2010. szeptember 18-22. között zajló közgyűlése alkalmával. Ezzel szinte egy időben az artur.org.hu az EUROPRIX Multimedia Awards Quality Seal elismerését is elnyerte.
A KÉK 2009 tavaszán döntött egy olyan hiánypótló internetes adatbázis létrehozása mellett, amely virtuális és valósan is végigjárható túrákba szervezni a kortárs magyar építészet legjobb alkotásait. A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium támogatásával az oldalnak eddig két fázisa készült el: az első hét túra Budapesten, a második négy pedig Európa 2010-es Kulturális Fővárosában, Pécsen kalauzolja az érdeklődőket. A két fázis összesen több mint 120 épület fotóival, adataival mutatja be Magyarország közelmúltjának építészetét, a túrákat nemcsak virtuálisan, de kinyomtatva vagy mobilon és iPhone-on élőben is lehetővé téve.
A World Summit Youth Awards díjátadója New York-ban. A képen balról: Peter A. Bruck (igazgató, World Summit Awards), Kovács Dániel, Jeanne Mercier (díjazott – Afrique in Visu), Sally Wentworth, Alice Avallone (díjazott – NUOK), Ramon Alberto Garza Garcia, (társelnök, UN GAID), Jennifer Corriero (igazgató, TakingITGlobal), Alex Hung (igazgató, Crossover International).
A második fázissal bővült artur.org.hu-t készítői 2010 nyarán nevezték a World Summit Youth Award (WSYA) versenyébe, a Create your Culture! kategóriában. A versenyt 2005 és 2009 után idén harmadszorra hirdették meg, az ENSZ 2000-ben kitűzött Millenniumi Fejlesztési Céljaihoz (Millennium Development Goal, MDG) kapcsolódóan. A nemzetközi zsűri olyan harminc év alatti kreatív fiatalok jelentkezését várta, akik magas színvonalú online projektjeikkel a Millenniumi Fejlesztési Célokban meghatározott tevékenységekhez kapcsolódtak. A verseny hat kategóriában zajlott, az éhezés és a járványok elleni küzdelemtől az oktatáson és a kultúrán át a nemek egyenjogúsítását megcélzó projektekig.
Az artur.org.hu, amely a kortárs építészet eredményeit közérthetően, mindenki számára elérhető módon mutatja be, a Create your Culture! kategória három győztesének egyike lett a hatszáz nemzetközi induló közül. A New York-i ünnepségen a KÉK képviselőjének Sally Wentworth, az Internet Society észak-amerikai regionális igazgatója adta át a díjat, Peter A. Bruck, a World Summit Awards igazgatója jelenlétében.
A World Summit Youth Award hírével szinte egyidőben tudta meg a KÉK, hogy az artur.org.hu egy másik nemzetközi versenyen, az Európa kreatív fiataljainak kiírt EUROPRIX Multimedia Awards-on is elismerést aratott: a 288 induló közül azok egyike lett, amelyeket magas minőségéért kiemelt a zsűri.
A munkát kurátorként Kovács Dániel művészettörténész, a hg.hu főszerkesztője, egyben a KÉK kurátora irányította, társkurátora Gyabronka Péter építész volt. A programozást a magyar fejlesztésű online prezentációs program, a Prezi segítségével a Kitchen Budapest és a Visual Minds munkatársai végezték, míg az egyedi grafikai arculat Sirály Dóri designer munkájának köszönhető.
23:15
nem tudom abbahagyni - egy mulatságosab rész jön: az is a szerep-(eszköz, szoftver?)tévesztést mutatja, hogy a nyomtatandó lapokon VANNAK címkék (miért?...), az online változaton viszont nincsenek - pont ahol kéne, ahol használni lehetne...
Valóban túl van bonyolítva egy alapvetően egyszerű feladat: egyszerű, aktuális információkat kellene minél világosabb átadni házakról... Kár.
23:05
Pardon, belejöttem, egy konkrétabb kritika - ahogy említettem, az információk is igen vitathatóak. Csak egy példa - az ING irodaház az Andrássy úton:
- "konferenciaterem került" - inkább tárgyaló, egy konfernciaterem azért ennél nagyobb szokott lenni.
- "Ez az „üvegbálna” néven emlegetett..." - nem üveg: fa szerkezetű fém burkolattal (persze ablakokkal). Az "üvegbálna" elnevezést még nem hallottam.
- "távolról is jól látszó képződmény" - távolról sem, de közelről sem igazán látszik, pláne nem jól - a műemlékesek kifejezett kérésére el KELLETT rejteni.
- "akkoriban ugyancsak egyedülálló, dupla üveghomlokzattal" - tudomásom szerint azóta is egyedülálló, és nem dupla, hanem klímahomlokzat. Amik azóta épültek, azok igen, azok duplák.
- "megdől, hogy a járókelők számára visszatükrözze a szemközti homlokzatokat" - AZÉRT dől meg? Ez biztos?...
Az sincs az információk között (ugye a "bálna" láthatatlanságán túl), hogy az üvegdoboz azóta tulajdonost váltott és teljesen átépült, sajnos gipszkarton falakal szétszabdalták a korábban teljesen transzparens tereit, legjobban talán a lépcsőház járt pórul.
További nüansznyi probléma, hogy a fentiek kettősből a második épület sem a térképen nem szerepel, sem fénykép nincs róla.
22:50
Egy „érted haragszom” hozzászólást engedjetek meg (korábbi önmagamat folytatva a témában). „Érted”, mert nagyon fontos egy ilyen kalauz, illetve fontos lenne, tekintve hogy 96 óta nem kapható a Budapest építészeti kalauz, és mert nincs mód hogy a látogató valamit is megtudjon a város jelenéről. Ezért örülök a díjnak, annak ellenére, hogy…
jön a „haragszom” rész – sajnos ez sokkal terjedelmesebb, ugyanis a puszta létén túl sajnos nem sok, azaz semmi pozitívumot nem találok benne… Pár hete volt itt egy külföldi fiatal építész rokonom, és NEM tudtuk használni. Amerre mi jártunk, arra nem ajánlott házat (pl. Alkotás Point – kimaradhat?!?...), de ettől függetlenül is nagyon kaotikus, nehézkes, bonyolultan kezelhető a felület – nem technikailag, hanem látványban: rendetlen, kócos, nehezen áttekinthető. Az már csak hab a tortán, hogy az egymásradobált „lapok” néha bizony takarják egymást, így nem lehet elolvasni a szöveg egy részét…
Az információk nehezen kezelhetőek – jó hogy kiderül hogy mi az illető ház és mikor, de – pláne mobiltelefonos sétálókra számítva – igazán közölhetné hogy milyen állapotban van, mikor és hogy megközelíthető, melyik része látható és melyik nem, vagy esetleg átépítették-e (a „részben látogatható” bizony elég sovány információ, nagyjából MINDEN középületről elmondható).
Próbát tettem a kinyomtatással is – a magyar oldal ikonjára az angol (!) oldalt készítette elő szerencsére tettem egy próbát pdf-ben, mert – bár egyetlen házra kattintottam – a teljes túrát kinyomtatja, méghozzá 14 (!!!) oldalon. Reális egy turistánál, egy biciklistánál, hogy 14 oldalas papírköteggel sétálgat a városban, miközben az információtartalom (egy épület per A/4 lapra szétterítve!) amúgy bizony igen kevés?
A honlap alaptérképe is igen sematikus (nekem csúnya is, de hátha egyedül vagyok ezzel). Nagyon keveset mond a városról, az utcáról, és ezt saját maga is beismeri: a részleteknél vagy a kinyomtatásnál már a Google térképét használja – nem lett volna egyszerűbb eleve azt tenni alá? Jó is, aktuális is, interaktív is, kezelhető is. Lenne.
Pardon, csak azért keserít el, mert nagyon kéne egy ilyen, és most nagyon nincs – és az erre fordítódó energia (és pénz) nyilván nem teszi lehetővé hogy mellette párhuzamosan egy másik (kisebb egyszerűbb, tartalmasabb, szebb – mondjuk zsebben elférő, nyomtatott…) készüljön. Nagy kár, nagyon sajnálom – a külföldi ismerősömnek meg marad az, hogy filccel összefirkálom a Budapest-térképét (ezt is tettük)…
(Amúgy minden bizonnyal jó ez a szovtverháttér, de érzésem szerint nem erre - az meg hogy 2010-ben "nyitóoldal" üdvözöl, ami alatt a honlap betöltődésére várunk?... A kilencvenes évek, az internet hajnala jutot az eszembe, tényleg.)
Bónusz-szomorúság, hogy a háttéranyagot az osztrák (!!!) nexroom.at szolgáltatja - megjegyzem: egy kiváló oldal (mondjuk nem túraoldalnak, de nem is annak készült), fájdalom, hogy Magyarországon nincs ilyen adatbázis, hogy külföldre kell kattintanunk hozzá. Sajnos oda is többet, mert a link a főoldalra, és nem a magyar aloldalra visz...