Hamarosan megkezdődhet a Hunyadi téri vásárcsarnok belső felújítása
A Czigler Győző tervezte terézvárosi vásárcsarnok homlokzatainak rekonstrukciója már 2019-ben megtörtént, most pedig a belső felújítás van soron: olyan piac kialakítása a terv, ahol nem csak vásárolni tudnak a környéken élők, hanem közösségi élményekben is részük lehet. A legfrissebb hírek szerint rövidesen megkezdődhetnek a munkák: kiírták a közbeszerzést a kivitelezésre.
A ma már műemléki védelem alatt álló Hunyadi téri vásárcsarnok 1897-ben épült, nagyjából egy időben Budapest másik öt fedett épületben működő piacával. A korábban erősen lepusztult állapotban lévő csarnok homlokzatait 2019-ben restaurálták az eredeti tervek alapján: megtisztították a falfelületeket, cserélték a nyílászárókat, helyreállították az épületdíszítő elemeket és rekonstruálták a falpillérek ökör-, sertés- és tehénfejet ábrázoló kőfaragványait.
A belső felújítások tervezése egy 12 tervezőiroda bevonásával történő ötletpályázattal kezdődött, melyet az építészeti koncepcióra, a csarnok logisztikájának és működésének megtervezésére hirdetett meg a terézvárosi önkormányzat. Majd ezen pályaműveket, a társadalmi egyeztetés eredményeit, valamint a korábbi terveket és tapasztalatokat is figyelembe véve írták ki a közbeszerzést 2021-ben a belső terek megújításához szükséges tervek elkészítésére. Az eljárást a műemlék épületek rekonstrukciójáért végzett tevékenységéért Budapest-díjjal kitüntetett Archikon építésziroda nyerte el, az a társaság, amely a Párisi Udvar felújításának és a Vizafogó Park és pavilon épületének is a tervezője volt.
A 2022. februárjában közzétett látványtervek és tervezési koncepció szerint Bognár Gergely építész és az Archikon célja, hogy a kereskedelmi funkciók mellett a tér közösségi szerepét is visszaállítsák, és újra aktív, pezsgő életet hozzanak a Hunyadi térre.
Az utólagos hozzáépítések elbontásával a teljes belső teret helyreállítják, így eredeti minőségükben válnak láthatóvá a meglévő szerkezetek és anyagok, és a földszinten még megtalálható korabeli kioszkot és az alatta lévő sárga keramitpadlót is megmentik. Az oldalhajókba tervezett acélszerkezetű kioszkok több, különálló árusítóhelyet foglalnak magukban, melyeket egy-egy összefüggő, járható tetővel fednek le. Az így kialakult galéria kapcsolódhat a földszinti tevékenységekhez, ugyanakkor elkülönülve rendezvénytérként, gyermekmegőrzőként és növényneveldeként is működhet. Az irodai, illetve oktatási funkciókra alkalmas emeleti szintek felvonóval kiegészített lépcsőházon keresztül érhetők majd el.
A Szófia utcai homlokzat tervezett megnyitása az utcafrontra – ahogy Bognár Gergely fogalmaz – elmossa a határt a külső és belső tér között, illetve a szellőzést, nyáron pedig a hűtést is segíti. A komplex felújítás része a környező utcák gyalogosbaráttá tétele, csillapítják a forgalmat, a Szófia utcai oldalon pedig teraszok várják majd a vendégeket – erről már Győrffy Máté alpolgármester beszélt.
A március 5-én közzétett közbeszerzési dokumentum szerint az ajánlatok beérkezésének határideje április 8., a munkálatok becsült időtartama 24 hónap lesz.