Kihirdették a 2024-es Év Tájépítésze Díj győzteseit
A tájépítészet láthatatlan oldalát bemutató szakember, Csőszi Mónika, és a Gellért-hegyi Mandela-emlékművet tervező Szalkai Adrienne nyerte el idén az Év Tájépítésze Díjat és Közönségdíjat. Az Év Junior Tájépítésze címre egy Népligetbe tervezett szabadtér-építészeti installációval lehetett pályázni, a győztes Dani Eszter pályaműve lett.
A Magyar Tájépítészek Szövetsége és a MÉK Táj- és Kertépítészeti Tagozata idén 12. alkalommal rendezte meg az Év Tájépítésze pályázatot. A díj az aktív szakmagyakorlók egy rövidebb szakmai periódusának kiemelkedő – maximum 5 évre kiterjedő – teljesítményét és a szakmai innováció elismerését célozza, melyben évente egy alkotó (esetleg alkotópáros, vagy alkotó csapat) részesülhet egy előre felkért szakmai zsűri döntése alapján. Az 5 döntőbe került tájépítész – Csőszi Mónika, Csuka Veronika, a Magnólia Art Kft. tervezője, Steffler István, a Garten Studio vezető tervezője, Stéhli Zoltán, a Garten Studio tervezője és Szalkai Adrienne, a FŐKERT Zrt. vezető tervezője – pályaművéről itt írtunk bővebben.
Az Év Junior Tájépítésze pályázaton jelenlegi tájépítész hallgatók és frissen, legfeljebb 3 éve végzett tájépítészek vehettek részt. 2024-ben a feladat egy szabadtérépítészeti installáció tervezése volt két választható helyszínen a Népligetben.
Az Év Tájépítésze Díjátadó Gálának a B32 Galéria és Kultúrtér színházterme adott otthont május 3-án, amelynek felvezetőjeként a Táj7 tájépítészeti villámelőadás sorozatban mutatták be a tájépítész szakma kiemelkedő alkotásait 7-7 percben.
Az Év Tájépítésze Díj győztese: Csőszi Mónika, a Lechner Tudásközpont munkatársa, térségi tervező
Csőszi Mónika tájépítész végzettséggel érkezett a térségi tervező hivatáshoz, ahol sokféle végzettséggel rendelkező munkatárssal, geográfusokkal, közgazdászokkal, közlekedéstervezőkkel és környezetgazdálkodási agrármérnökökkel dolgozik együtt. Pályaművében a tájépítészet láthatatlan oldalát mutatja, többek között a minisztérium(ok) kötelékében végzett munkáját a tájvédelem, a természetvédelem, a zöldfelületgazdálkodás jogszabályi hátterének megteremtésében, vagy a tájvédelmi tervezést megalapozó kutatást.
Az Év Tájépítésze Díj Közönségdíjasa: Szalkai Adrienne, a Főkert vezető tervezője
"Szalkai Adrienne, a FŐKERT tájépítész vezető tervezője... a Pünkösdfürdő park, a fővárosi kísérleti biodiverz virágágyak (Vérmező, Margit krt, Bajcsy-Zsilinszky út, Andrássy út), a Mandela land-art, a városi esőkertek és olyan új városarculati elemek, mint pl a Budapest szék megtervezéséért." – írta róla Bardóczi Sándor főtájépítész.
Az Év Junior Tájépítésze Díj győztese: Dani Eszter
Dani Eszter egy landart alkotást tervezett a Népligetbe, hiszen idén a Fővárosi Önkormányzat biztosított helyszínt és pénzjutalmat a junior pályázatnak, nem titkoltan abból a célból, hogy a Népliget problémakör a szakma fókuszában maradjon és válaszok szülessenek a felélesztésére. " – írta Bardóczi Sándor egy Facebook-bejegyzésben.