Óbuda Group – Békéscsabai térségi vásártér
Az Óbuda Group által tervezett békéscsabai piactér épületegyüttese egy egybefüggő, a városkép sátortetőinek ritmikáját idéző tetőszerkezettel és rugalmasan alakítható funkcióegyüttessel teremt új urbanisztikai kontextust.
A Békéscsaba Megyei Jogú Város megbízásából tervezett új Térségi Vásártér épületegyüttese, amely formailag és urbanisztikailag a környezetére reflektál, új, magas építési minőséget hoz a területre. A projekt magában foglalja a szűkebb környezet rehabilitációját is, és városrész-léptékű változásokat eredményez.
Tervezési helyszín és környzet ismertetése
A beruházás fő helyszíne a nagybani piac területe, ahol új vásárcsarnok és fedett, nyitott vásártér készült. Ehhez kapcsolódóan a rossz állapotú, egykori pavilonsor elbontásra és újjáépítésre került. A projekt másik épülete egy részben zárt, több szintes parkoló a szomszédos telken, amely a vásárcsarnok, a vásártér és a pavilonsor parkolási szükségleteit is kielégíti. A beépítés mellett a projekt keretében megújult a piacot határoló három utca - az Illésházy, a Trefort és a Szabó Dezső utca - különös tekintettel a zöldfelületekre, gyalogos felületekre és közlekedési kapcsolatokra.
Telepítés megközelítés
A beépítés követi a meglévő piactömb és a határoló közterület fő irányait, egységesen kezelve a tömböt. A fő megközelítés a Szabó Dezső utca felől történik, különös tekintettel a létesülő parkolóházra, valamint az Andrássy úttal való összeköttetést szolgáló gyalogos promenádra, amelyről a meglévő és új piaci területek lineárisan tárulnak fel. A gyalogos megközelítést az Illésházy és a Trefort utca felől is erősítjük bejáratokkal és közterületi kapcsolatokkal. Fontos szempont a kerékpártárolók decentralizált elhelyezése, amelyek a Vásártér teljes kerülete mentén elérhetők. A telken belüli szeparált kialakításnak köszönhetően az áruszállítás minimálisan zavarja a környező utcákat.
Tömegformálás és anyaghasználat
A tervezett funkciók egységes szerkesztésű tető alatt kaptak helyet. A tető alatt zárt csarnoképület, nyitott és pavilonos árusítórészek találhatók. A földszintes épülettömeg racionálisan szerkesztett, alap rasztere 6x12m, belmagasság 5,10 m és 8,40 m között, ezáltal biztosítva a piac flexibilis kialakítását és az igényváltozások kezelését. A vásárcsarnok építészeti hagyományokat követve nagy belmagasságú, felülvilágított tér, ahol az árusító standok flexibilis, acélszerkezetű pavilonok. A tömegformálás illeszkedik a kortárs építészeti irányokhoz, ugyanakkor a helyi népi építészeti hagyományokból ered. A vásárépület tömege a Békéscsabai lakóépületekre jellemző magastetős tetőformát és oszlopos tornácos (podsztyena) formákat absztrahálja. Az épület belső, kerengővel szegélyezett agóra jellegű udvara központi teret és találkozóhelyet biztosít.
A tagolt magastetős tetőforma oszlopokkal és változatos faltestekkel mozgalmas képet nyújt, a felülvilágítók természetes megvilágítást biztosítanak. Az épület homlokzati megnyitásaival kijelöli a belső közlekedést szervező tengelyeket.
Az anyaghasználatban az épület egyszerre követi az alföldi magyar hagyományokat, továbbá a funkcióhoz illő, tartós felületeket alkalmaz. A homlokzatokon áttört téglafelületek, növényfuttatással kialakított zöld homlokzati részek jelennek meg. A zárt épületszerkezetek átszellőztetett szálcement burkolatot kapnak, törtfehér és középszürke színben. Az épület tartószerkezetei törtfehér színű látszóbeton pillérek és acélszerkezetek. Az épület tetőfelületei világos fém borításúak.
Funkcionális egységek
A vásárcsarnok és térségi piac egy önálló rendeltetési egységet alkot. A kereskedelmi területek közös üzemeltetéssel, nyitvatartási idővel, vásárlói és áruforgalmi útvonalakkal, valamint egységes infrastruktúrával rendelkeznek.
Kereskedelmi területek
A vásárcsarnokban található kb. 20 üzletegység két hossz- és két keresztirányú vásárlói közlekedőn tárható fel, bejáratai az Illésházy és a Szabó D. utcák felől találhatók, valamint kapcsolódnak a fedett-nyitott területekhez. A térszervezés lehetővé teszi a vásárlók többirányú cirkulációját és nem alakít ki kereskedelmileg kedvezőtlen szituációkat. A kereskedelmi egységek modulrendszerben szakaszolhatók, emellett a csarnok szélső üzletei rendelkeznek külső területek felőli bejáratokkal is.
Az árusító helyek közlekedőterületek tengelyek mentén húzódnak, szigetszerűen helyezkednek el. A központi agóra körül kerengő létesül.
A Vásártér mellé tervezett új pavilonsor formailag azzal harmonikus, a traktusok ritmusa hagyományos utcaképet idéz.
Kiszolgáló területek
A Vásártér kiszolgáló területei a Treffort utca felőli részen találhatók, szervesen kapcsolódnak mind a csarnoktérhez, mind a szabadtéri árusítóterületekhez. A vásárlóknak és a személyzetnek elkülönített, blokkosított kiszolgáló területek biztosítottak.
Az áruforgalom és hulladékszállítás a publikus forgalomtól elhatároltan, a Trefort utca felől megoldott. Itt kapnak helyet a piacfelügyeleti irodák és tárgyalók.
Parkolóház
A parkolóház külön telken létesül, beépítése illeszkedik a tömb többi épületéhez. A látszó vasbeton szerkezetek mellett megjelenik az áttört tégla és a futtatott növényzet, eltakarva a parkoló autók egy részét és egységet képezve a projekt többi elemével.
/ Óbuda Group /