ÖtletFARM – bemutatjuk a nyertes pályaművet
A Republic Group ügynökség 2010. novemberében belsőépítészeti pályázatot hirdetett központjának megújítására. Spitzmüller Kata és Törőcsik Ambrus győztes tervében egy vidéki gazdaság világából merített, metaforikusan átértelmezett és kreatívan átformált elemeiből hozta létre az ügynökség egyedi hangulatú irodáját egy meglévő épület térrendszerében.
Az alapötletet a pályázatunk kiindulásához a címe adta: (ötlet)FARM. Ebből született meg az a gondolat, hogy egy általános (bárhol a világban megtalálható) - vidéki tanya anyaghasználatát és felépítését vetítsük egy nagyvárosi ügynökség irodájára, ezzel a nyilvánvaló kontraszttal erősítve annak kreatív funkcióját úgy, hogy nem megy a használhatóság rovásására, sőt teljes mértékben kiszolgálja azt. A FARMot mi szó szerint vettük és inspirációs közegként, formai spejzként használtuk a téralkotás folyamatában.
A természetes anyagok mellett (pl.: kezeletlennek tűnő fa felületek) mai anyagokat és technikai elemeket is használtunk (műgyanta, látszó gépészeti csövek), de a fő szempont az volt, hogy a kiírásban megfogalmazott funkciók és követelmények erre a lakások összevonásából létrejött, eléggé kötött térrerendszerre is megoldottak legyenek. A kiírásban feltüntetett munkahelyek nem hagyományos értelemben vett irodai formában lettek kialakítva, hanem egy kreatív ügynökség működéséhez igazodva, teret engedve a további kreativitásnak.
Mi az egyes, egymástól elkülönülő tereket egy vidéki gazdaság szerkezetének mintájára osztottuk fel: így jutunk el a recepciótól, ami nálunk az ELŐKERT, a munkahelyeken keresztül, ami a GAZDASÁGI UDVAR, a KONYHÁN át a TISZTASZOBÁIG, ami a gazdá(k)nak a birodalma :) A moziteremnek a MAGTÁR felel meg egy valódi gazdaságban. Ezek a fogalmi átvezetések teret engedtek ahhoz, hogy egy farmon megtalálható eszközök, formák, anyagok egy kreatív iroda napi használatának átírt eszközei lehessenek. (pl.: talicska - ülőbútor, gémeskút - recepció lámpája és pultja, stb.).
tervezés éve: 2010
kivitelezés éve: 2011
bruttó szintterület: 283,6 m2
generáltervező: AMKA
14:19
Hááát? Szerintem a megvalósult állapotot is publikálni kellene majd. Nem hiszem el, hogy ezt itt "nálunk" megvalósítható .(még egy reklámügynökség, mint építtető sem fogja ezt így megépíteni) Az előttem szólónak a kérdéseire én is várom a választ.
12:57
kedves Tervezők! első körben 3 őszinte kérdésem lenne a tervvel kapcsolatban: 1. hol dolgozik a kiírásban szereplő 22 db helyhez kötött személy? (a 9 db részben mobilt és a 3 fős vezetőséget megtaláltam) 2. az előbb említett részen milyen hosszú asztalsáv jut egy főnek? (mekkora a távolság 2 asztal között?) 3. szintén ezen munkaállomások felett, ill. a galérián mekkora a belmagasság?
08:02
szuper lett, színek , formák anyagok itt minden van.Szüksége is van erre olyan embereknek akik az inspirációikból élnek. Halottember, jobb tetszene az egész "letisztultan, visszafogott szinekkel , svoboda bútorokkal?" Bár inkább mesefarmnak nevezném ezután..
11:10
@hartman: persze, jó sok minden van itt, egy csomó minőségi ötlet is, csak kár, hogy a bazári giccs is előrenyomul, ami pedig egy valódi tanyától(ja, bocs, "farm"-tól) teljesen idegen(ha már mindenképpen erőltetjük ezt a teljesen mesterkélt szálat). én egy szélfútta búzamező, vagy kézzel formált cserép népi használati tárgy letisztultságát - formai játékát (VALÓDI KREATIVITÁSÁT) perferálnám a kólapiros sziporkagyűjtemény helyett, ha érted mire gondolok... Semmiképpen nem erőltetett ipari minimalizmust gondolnék jónak, különösen nem hi-tech dizájnban, de persze a kiíróknak nyílván a talmi gegparádé tetszett, hiszen ebben élnek... Tényleg érdemes lenne (lett volna) elmélyedni a tanya témában. Ajánlom: Szenti Tibor : A tanya c. könyvét például...
12:05
@hartman: ja, és a javasolt galéria, a koncepcióban vázolt formában szerintem teljesen értelmetlen és használhatatlan, egyetlen "haszna", hogy a szorgos dolgozók munkaterét még nyomasztóbbá teszi. Galéria szerintem legföljebb olyan formában értelmes megoldás, ahogyan azt a LEN pályaművében (ami egyébként összességében szerintem lényegesen magasabb építészeti (nem gegtermelői) színvonalat képvisel) látható...
23:17
Elismerésem az alkotóknak, (áldomást reájuk!) láthatóan sokat fáradoztak a pályamű elkészítésével, tömérdek ötletet, mindenféle gondolatterményt vasvilláztak itt össze egy halomba... Ezek között sok a szép, értett gyümölcs, szárbaszökkent dús kalász (pld.: tojásdizájnú munkahelyek, raklapos-zsákos mozilépcsőzés), de a tömegesség okán nyilván romlott részek is kerültek itt a kupacba, szerintem: pld.étkezőkonyha, fejjel lefelé házteteje, gólyával, világító kéménnyel (!!!) de remélhetőleg ezt majd valamiféle jóízlés kigyomlálja, ha meg nem, Kínában biztosan olcsóért legyártják műanyagból (mint még számos egyéb "dizájnelemet" - szerintem az édi pocákat is tuti megcsinálják röfögősre, vagy igény szerint akár büdösre is, igazi disznóbőr bevonattal(?)...)) A képfarigcsáló bugylibicskát sem a minap kezdték el használni a Mestrok, úgyhiszem... A térrendszer nagyjából értelmesnek, szellemesnek mondható : előtér, tárgyaló/ötletelő-mozi térkapcsolata, persze a konyha se nem világos, se nem szellőztethető igazán, meg a wc-blokk is egy kicsit túlexponált helyre került - dehát a kényszerek nyilván, mindennek ára van, az viszont szerintem megbocsájthatatlan hiba, hogy a rabszolgák zsúfolt tömegmunkahelyei fölé egy galéria kerül, a 4 méteres belmagasságú térbe (-gépészet) !!! Ha lenne metszet, akkor ez látszana is. Persze egy kicsit így is látszik, a türkizmunkapultú natúr félfatönköket (!) láttató képen: az öltönyös bácsi, aki lefelé jön a lépcsőn (és az alaprajz szerint majd jól nekimegy a falugrásnak) éppen az imént egyenesedett föl négykézlábról... Persze mondjuk föl lehet oda csukni a "hónap lustáit", vagy a beteg állatokat... Szóval szerintem sokkal kevesebb sokkal több lett volna... Persze akkor nem biztos, hogy a "kreativitás látható lett volna" - legalábbis azok számára nem, akik a talmi csillogást gyártják...
22:31
szuper