21. századi barnamezős városfejlesztés konferencia – Milyen Budapesten érezzük otthon magunkat?
Barnamezős városfejlesztési projektet indít el az Otthon Budapesten program. A városházi gondolkodás kiterjesztése érdekében december 9-én ingyenes, mindenki számára nyitott, online szakmai konferenciát tartanak.
Az, hogy Budapesten és a környező településeken milyen lesz élni húsz, ötven, vagy épp száz év múlva, nagyban múlik azon, hogy mihez kezdünk a belváros és a külváros közötti átmeneti zónával, mihez kezdük a jobbára ezt a zónát célzó nagyléptékű beruházásokkal. A kérdés azért is nagyon aktuális, mert az elmúlt évtizedben egyre több olyan hosszútávú, 5-15 év alatt kiépülő beruházás is megjelent Budapesten, amelyek jelentős átalakulást hoznak egy-egy városrész, de akár az egész város életébe is.
Budapest agglomerációs szétterülésének fékezése érdekében a Főváros városfejlesztési tervei a városhatáron belül, elsősorban az átmeneti zónában szeretnének fejlesztési lehetőséget kínálni. Az elkövetkező évtizedekben Budapest területén több tízezer új lakás, jelentős számú munkahely építése várható, ezért is fontos, hogy a Fővárosnak legyen egységes, átlátható víziója arról, hogy milyennek képzeli a jövő Budapestjét. A most induló, budapesti barnamezőkkel foglalkozó projekt egyik célja, hogy Budapest megtartsa lakosságát úgy, hogy a lakóterületek minősége javuljon.
A fenti célok elérése érdekében az Otthon Budapesten programhoz kapcsolódó új projekt által vizsgált tématerületek:
- A 21. században az újonnan beépítésre kerülő területeken zajló fejlesztéseknek milyen kritériumrendszernek kell megfelelniük?
- Hogyan lehet a meglévő, beépíthető, jelenleg használaton kívüli területeinkkel való gazdálkodás a város és lakói számára előremutató?
- Területi, környezeti és társadalmi – gazdasági vonatkozásban is hogyan lehetnek fenntarthatóak az új fejlesztések?
- Hogyan tudjunk már a fejlesztések tervezésénél minél jobban figyelembe venni a klímatudatosságot és kezelni az egyre fokozódó környezeti problémákat városi léptékben?
- Hogyan tudnak az önkormányzatok, a tervező és befektető szakma az eddigieken túlmutató együttműködést kialakítani?
Ezeket kérdéseket és a projekt egész folyamatát részletesen körüljárja a Budapest – a mindenki számára élhető város című vitairat.
Egy pozitív példa a vitairatból. A Mole Architects Cambridge-ben álló sorházas lakótelepét Winkler Márk mutatta be az Építészfórumon.
Az barnamezős városfejlesztési projekt keretében idén decemberben egy online szakmai konferenciát is szerveznek, amelynek legfőbb megállapításai beépülnek a projekt végeredményeként, kézikönyv formájában elkészülő ajánlás-rendszerbe. A Kézikönyv mind az önkormányzatok, mind a fejlesztők, tervezők számára segítséget nyújt majd a jövőbeni fejlesztések tervezésénél.
Időpont: 2021. december 9. 9:00 – 13:30
A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött, amelyet az alábbi linken tudnak megejteni. Regisztrálni 2021.12.06-ig lehet.
Előadók:
Erő Zoltán, Budapest főépítésze
Albrecht Ute, Budapest Főváros Városépítési Tervező Kft.
Kiss Gábor, Ingatlanfejlesztői Kerekasztal
Pósfai Zsuzsanna, Periféria Központ
Kurucz Regina, HuGBC
Ekés András, Mobilissimus
Lőcsei-Tóth Kinga, Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatal
Renée Heller (NL), Amsterdam University of Applied Science
Frans Verspeek (NL), Smart Cities and Communities ATELIER
Forrás: enbudapestem.hu