A 3h építésziroda tervei szerint újul meg a váci székesegyház
Az épület egyik érdekessége, hogy Franz Anton Pilgram barokk tervét már az építkezés megkezdését követően hangolta át Isidore Canevale egy klasszicista térkompozícióvá. De akad itt több kettősség is, a felújítást megelőző kutatás során, a jelenlegi mennyezeti festés alatt végül rábukkantak a klasszicista geometrikus díszítőfestésre, amit visszaállítanak. A 2021-ben megkezdett felújítás főbb pontjairól a tervező 3h építésziroda mesél.
A váci székesegyház felújítási terve visszatérést hirdet az eredeti térforma értékeihez. Sajátos épület e templom; mind művészeti, mind történeti szempontból ritkaságnak tekinthető, mivel egy rövid, átmenetinek tekinthető korszakban épült. Kevés az egykorú emlék és sem előbb, sem később nem is épült hasonló.
Vácott izgalmas párbeszéd zajlott le két stílus között: ebből jött létre a ma ismert forma. Franz Anton Pilgram barokk tervét már az építkezés megkezdését követően hangolta át Isidore Canevale egy klasszicista térkompozícióvá és ezen állapot látható kétszázötven év elteltével is.
Megőrzendő értékeink többsége visszavezethető az építés koráig. Az épületszerkezetek – falak, boltozatok, padlósíkok, nyílászárók –, a homlokzat és az ácsszerkezet eredeti formájában maradt ránk. Stilisztikai szempontból ezek vegyes képet mutatnak. Korinthoszi oszlopok tartanak jellemzően klasszicista szerkesztésű párkányokat. A főhomlokzat szigorú geometriája és a térszervezés szakaszossága is a klasszicizmus szellemiségét tükrözi. A templom leghangsúlyosabb alkotásainak stílusa mégis barokk: Franz Anton Maulbertsch készítette az oltárképet és a kupola freskóját. Barokk szellemiségűek a hívek padsorai, a szentélybe később épített stallumok viszont már ismét klasszicista jegyeket viselnek.
Tervünk célja, hogy az összkép közelebb kerüljön az eredeti alkotói szándékhoz és az épület műszaki állagának megújításával megőrizhető legyen az utókor számára. Szeretnénk alázattal szolgálni és gazdagítani a templomot úgy, hogy teljesíthessük korunk igényeit a technika által kínált eszközökkel is.
Az idők folyamán sok kisebb változás történt a felszínen és a berendezésben. A kegyes adományozók és a közreműködő alkotók vitathatatlan jószándékkal a templomi berendezés gazdagítását szerették volna elérni, mindez mégis zavaros összképet eredményezett az évszázadok alatt.
Víziónk a templomi berendezés megjelenésbeli lecsendesítését is célozza, visszatérve a barokk alapfalakon megvalósult koraklasszicista külső és belső történeti téri világhoz, hogy az mindinkább érvényesüljön.
Tervezési koncepciónk a jelenleg eltakart geometrikus díszítőfestés helyreállítását és – a szentélyfreskó letakarásával és újrafestésével – az eredetei megjelenés rehabilitálását kedvezőnek tartja és kezdettől támogatja.
Az épület turisztikai vonzerejének növelése érdekében szeretnénk biztosítani a feljutást a látogatók számára az épület magasabban fekvő, kilátást biztosító felületeire. Az épület meglévő nyitott oszlopcsarnokának tetején ezért egy új kilátóteraszt hozunk létre, mely az épületet díszítő szobroknak és az előtte elterülő városi térnek egy új nézőpontját kínálja a látogatók számára.
A kápolna berendezése is megújul a díszítőfestés restaurálása mellett. Az egyéb szükséges műszaki beavatkozások mellett (akadálymentes rámpa, tetőszerkezet és tetőfedés, elektromos és gépészeti rendszerek) kiemelendő a székesegyház külső és belső díszvilágításának megújítása, mely értelmezi, valóságosan is új fénybe helyezi az épület értékeit.
3h építésziroda
Szerk.: Pleskovics Viola
11:52
A cikk alatt lévő hozzászólások némelyikének fogalmazására érdemes odafigyelni. "Még azt sem tudod...", "olvass utána..." Ezek tipikus és tanulható trollfogások, amiknek az a céljuk, hogy a felületes olvasót elbizonytalanítsák egy másik hozzászóló hitelességét illetően. Ha viszont valaki alaposabban utánanéz a tényeknek, épp azt fogja látni, hogy a trolloknak semmiféle tárgyi tudásuk nincs a felvetett témákban.
19:42
kávénak: Idézlek: "Az ország egyetlen barokk székesegyházát talán nem minimalista modorban kellene átalakíttatni....stb.". Hát elég keveset tudhatsz akkor a hazádról, ha még azt sem tudod, hogy csak csonka Magyarországon NEM EGY, de legalább 5 barokk székesegyház van (amit én tudok): Vác, Kalocsa, Szombathely, Székesfehérvár, Debrecen....kifelejtettem valamit? A győri is nagyrészt barokk, ott megmaradtak románkori, gótikus részek is.Tehát inkább HAT!
17:11
@Füleky: Hát ebben sajnos nincs igazad, meg jó modorod sincs, vagy csak felületes vagy. Az összes általad felsorolt helyén állt már templom a barokk előtt is, a Váci helyén nem. Vajon miért most szedted elő ezt a cikket öt hónap után, hogy rajtaüss a kommentemen? :)))
18:20
Sokszor voltam a váci székesegyházban, általában húsvétkor jártunk oda barátaimmal, de jártunk oda orgonálni a kis- és a nagyorgonán is.Tehát jól ismerem a belsőt.Nagyon támogattam az eredeti geometriai kifestést visszaállítását ott, ahol 1940 körül a szobafestők bemázolták fehérre. De mégis nagy meglepetést és megrökönyödést váltott ki bennem, amikor megtudtam mit akarnak tenni az oltár feletti hatalmas Kontuly Béla freskóval. Tkp.az lepett meg, mennyire rosszul hatott rám a geometriai alakzatok megjelenése (amiket máshol a "kifehérített" falakon helyeseltem) az oltár felett - mindegy, hogy 18.századi-e, de egyszerűen RÉMES! Különben nem tudom mi történik egyes műemlékekkel Magyarországon.Nem nagyon kedveltem a veszprémi székesegyház kifestését, de amit ezzel a kifehérítéssel műveltek az eképesztő! Olyan hideg-rideg, unalmas, lélek nélküli lett a belső, hogy szinte beleborzadtam! A másik katasztrófa a diósgyőri vár "rekonstrukciójának" a II.szakasza.Hogy örültem 2014-ben, amikor ott jártunk, pl.a csodálatos gótikus nagyteremben -de amit a II.fázisban (mások) műveltek! - nem tudom mi történik- megemlítem még a nagyvázsonyi várat - megy az egyes műemlékeink tönkretétele?
15:49
@Füleky: Igen, emlékszem. 2014-ben még volt benne egy élethű királyi panoptikum! Mintha kínzókamra is lett volna. Kár volt tönkretenni. Azóta a füzéri vár vezeti a sort. Szerinted is?
10:33
Az ország egyetlen barokk székesegyházát talán nem minimalista modorban kellene átalakíttatni, hacsak nem a katolikus hagyomány arculcsapása a cél. Sajnos tudjuk, hogy az a cél.
10:26
@kávé: Kérlek olvass utána hogy milyen volt az eredeti díszítőfestés, amit aztán a kor divatjának megfelelően átfestettek egy idő után. Ohh wait, ezek szerint időnként átfestették a barokk templomok belső terét? Hogy lehet ez? Még az is lehet hogy nem a legutolsó festés a legértékesebb?
18:00
@oolajto: Ha érdekel a műemlékvédelem, akkor elvileg tudod: nincs olyan szabály, amely szerint mindig a legalsó réteget kell helyreállítani. Az irányadó Velencei Charta épp nem erről a téves purizmusról, hanem a minél teljesebb és összetettebb/rétegezettebb értékvédelemről szól. Ha több történeti kor produktuma fedi egymást (jelen esetben legalább három), akkor a tervező döntése elkerülhetetlenül szerepet játszik a felújításban. A döntésben pedig ott van a tájékozódás (műveltségi szint + szemléleti háttér), hogy a váci székesegyházban méltányolni tudja/akarja-e a barokkot, avagy nem.
08:44
Már megint a fehér. Nagy divat a színek mellőzése, a homlokzatot teljesen fehérre festik. Miért? A szentélyfreskó "letakarása" ? Ez mit jelent? Barbár módon lefestik? Miért? "Víziónk a templomi berendezés megjelenésbeli lecsendesítését is célozza" Miért? Elképesztő tervek. Remélem nem valósul meg!