A Baleár Lakhatási Intézet építész csapata nyerte az Architectural Review idei feltörekvő építész díját
A Baleár-szigetek autonóm közösségének Lakhatási Intézete már évek óta kísérletezik fenntartható, regionális anyagok, építési módok és tipológiák alkalmazásával az önkormányzati bérlakásépítés területén. Legújabb projektjeik, amelyekről keveseknek jutna eszébe, hogy szociális lakások, a szigetek különleges homokköve, a marés felhasználásával épültek.
A palmai székhelyű IBAVI iroda nyerte az AR Emerging Awards 2022 díját, amely 5000 fontos díjazással jár. Az építészeket egy 16 irodából álló szűkített listáról választotta ki a zsűri, amelynek tagjai voltak a díj korábbi győztesei, Carla Juaçaba és Rahul Mehrotra, valamint a lisszaboni Inês Lobo is. A zsűri az önkormányzati lakhastási ügynökséget és vezető építészét, Carles Oliver Barcelót egyaránt méltatta: "Az IBAVI tevékenysége azért olyan kiemelkedő, mert azt mutatja, hogy az állam progresszív módon is részt vehet az épített környezet alakaításában".
Az elmúlt évekből több fontos projekt is kötődik az IBAVI-hoz. Elsőként még 2017-ben, a Formentera szigetén épült, 14 lakásos, alacsony, sűrű beépítéssel hívták fel magukra a szakma figyelmét. A kétszintes, sorházas tömb építését hosszú kutatómunka előzte meg, amelynek során többféle anyaggal is kísérleteztek, illetve a teljes életciklusra vonatkozó elemzéseket készítettek a potenciálisan felhasználható anyagok gyátásának, szállításának és beépítésének környezeti terheléséről. Mindez az átlagos lakóépületekhez képest drasztikusan csökkentette a károsanyag-kibocsátást, a használat energiafelhasználását és az építkezés során keletkező szemét mennyiségét. A tetőszerkezetek hőszigeteléséhez szárított tengeri növényből készült keveréket használtak, a lakások belső és külső nyílászárói pedig más építkezések során kidobott ajtók és ablakok felhasználásával készültek.
A 2020-ban átadott, Palma de Mallorcán épült Son Gotleu háznál már a korábban említett regionális anyagból, a marés homokkőből építkeztek. Az anyagnak évszázados hagyományai vannak a Baleár-szigeteken. Korábban nemcsak reprezentatív épületek, hanem egyszerű lakóházak és mezőgazdasági épületek is épültek a homokkőből, azonban ahogy az anyag kitermelése és munkaerőigényes beépítése pénzügyileg egyre nehezebben térült meg, a marés felhasználása a tömegével épülő turisztikai épületek díszítésreire korlátozódott.
Az IBAVI legújabb, 2022-ben elkészült projektjénél már nemcsak a falak, hanem a födémek is homokkőből épültek. A két, 3-3 méter széles boltozat terheit vasbeton gerendák tartják, amelyek a vastag falakra és oszlopokra nehezednek. A nyers homokkő a külső homokzatokon és a belső terekben is megjelenik. Nagy tömege révén hőtehetetlensége is kedvező, illetve porózussága miatt a lakások páratartalmát is passzívan szabályozza.
Az IBAVI a jövőben 250 szociális lakást tervez építeni a homokkő felhasználásával, aminek köszönhetően a kevés még ma is működő bánya egyikét sikerült megmenteniük a bezárástól. Jövőbeni projektjeiknél arra fognak törekedni, hogy ahol lehetséges, a vasbeton szerkezeti elemeket is fenntarthatóbb megoldásokra cseréljék.
Az AR Emerging Awards 2022 díján dicséretben részesült a brit Sanchez Benton Architects iroda, illetve a szerkesztőség különdíját ítélték oda a thaiföldi Sher Maker stúdiónak.
A díjazott épület egyébként a BME Lakóépülettervezési Tanszék szociális műhelyének idei referenciaépülete is.
Forrás: Architectural Review
Szerk.: Winkler Márk