Befejeződött az egykori Pénzügyminisztérium újjáépítése
Véget ért a Mátyás-templom szomszédságában álló egykori Magyar Királyi Pénzügyminisztérium újjáépítése, amely mostantól a Belügyminisztériumnak ad otthont. Az épület rekonstrukciója 2018-ban kezdődött, célja pedig a Szentháromság tér 6. szám alatti épülettömb homlokzatának és tetőszerkezetének Fellner Sándor 1903-as tervei alapján történő műemléki helyreállítása volt, valamint korszerű irodai munkakörnyezet kialakítása.
A 1904-ben, Fellner Sándor tervei szerint átadott épület a Szentháromság tér, Hess András tér, Fortuna köz és Országház utca által határolt tömbben helyezkedik el. Az alagsorral, földszinttel és három emelettel rendelkező, keretes beépítésű tömb három belső udvart foglal magában. Ezt a szerkezetet a beruházás részét képező, középkori eredetű Fortuna Ház (az egykori Egyetemi Nyomda) tömbje szakítja meg a Hess András tér felőli oldalon.
A palota súlyos károkat szenvedett a második világháború bombázásai során, és az azt követő helyreállítási munkálatok is jelentősen átalakították. Az épület történetéről archív felvételekkel illusztrált cikkünkben olvashat bővebben.
A rekonstrukciós koncepciót és az engedélyezési terveket Makrai Sándor és Vesztergom Ádám készítette, míg a felújítás tendertervéért Kruppa Gábor felelt. A helyreállítás során az 1908-as Fellner-album alapján rekonstruálták az épületet: megújult a homlokzat és a tető, visszaépítették a háborúban megsemmisült emeletet és rizalitot. A rekonstrukció célja a városkép meghatározó elemeként szolgáló homlokzatok eredeti formájának és díszítésének visszaállítása volt, miközben az irodai terekben modern, 21. századi építészeti megoldásokat alkalmaztak. A Fortuna-ház mögötti udvaron megvalósult új irodaterek látványterveiről bővebben itt írtunk.
2022-ben, amikor már kirajzolódtak az eredeti épülettömegek, részletes cikket közöltünk a két torony újjáépítéséről is. Az új tornyok alsó részén beton, felső részén acél merevítővázat alkalmaztak, ami áttörtebb hatású toronysisakokat eredményezett az archív felvételeken látottakhoz képest, és a szerkezetek felső egységeinek mintázata és arányai sem tűntek a régi neogótikus kőcsipke pontos lenyomatának. A változások okairól a beruházást irányító PM-TÉR6 Nonprofit Kft. szakembereit kérdeztük. További cikkeink az épülettömb rekonstrukciójáról itt érhetők el.
Az egykori Pénzügyminisztérium újjáépítésének befejezéséről a Kormányzati Tájékoztatási Központ értesítette az MTI-t. A közleményben beszámoltak a budai Várban zajló további építkezések aktuális állásáról is. Nemrég a végére ért a Vöröskereszt-székház újjáépítése, ahova a Miniszterelnöki Kabinetiroda költözik, több helyszínen pedig jelenleg is intenzív felújítási munkák zajlanak. Teljesen megújul a Budavári Palota, és látványos szakaszához érkezett az Alkotmánybíróságnak otthont adó József főhercegi palota, valamint az egykori Honvéd Főparancsnokság újjáépítése is, utóbbiba a Hadtörténeti Intézet és Múzeum költözik majd. A Budavári Palota újjáépítésével párhuzamosan megújulnak a vári kertek, várlejtők, sétányok és parkok is. A palota északi szárnyában 2026-ban palotatörténeti kiállítás nyílik, olvasható a közleményben. A várbeli építkezések jelenlegi állásáról készült galériánk itt érhető el.
Forrás: MTI
10:48
Nagyon szép lett. Gratulálok az építőknek!