Erősebb közösség, élhetőbb város: Csornai fürdő – Burda Dániel diplomaterve
Burda Dániel a Msc diplomatervében felvázolt koncepciójával egészen a szülővárosáig utazott, ahol két napjainkban is aktuális problémára kereste a lehetséges választ. A kihasználatlan területre tervezett fürdővel a helyi közösségi életet szeretné erősíteni, a lakosok életszínvonalát emelni, valamint a város élhetőségét pozitívan befolyásolni.
A hely
Csorna a szülővárosom. Itt élek mind a mai napig. Ismerem a város problémáit, lakóit, illetve igényeiket, a város pozitív és negatív hatásai napjaim részei. Így nem volt kérdés, hogy diplomatervemmel Csorna egy-egy jelenleg aktuális problémájára szeretnék lehetséges választ adni. A konkrét tervezési terület Csorna jelenleg összefüggő zöldterülete, a Vilmos Park, illetve annak észak-nyugati zónája. A területen épített elem nem található, meghatározó eleme két mesterséges fásított sáv, valamint a terület fókuszpontja egy kisebb tó kis szigettel.
A város aktuális célja ezen terület városszövetbe illesztése, lakóövezettként való hasznosítással. Diplomatervemmel szeretnék egy eltérő hasznosítási irányt mutatni. Legfőbb célom a terület közparkként való megőrzése és egy új funkció integrálása, elkerülve a meglévő természeti környezet nagyfokú károsítását.
A funkció
A város életében a termálvíz a ’60-as évektől jelen van. Kezdetben a helyi TSZ és kertészet üvegházainak fűtésére használták a termálvizet, azonban pár évvel később fürdőt alakítottak ki. A víz jótékony hatását gyorsan felismerték, így a termálvíz gyógyvíz minősítést kapott. A kezdeti pozitív évek után a fürdő életében azonban hanyatlás következett. Az elmúlt 20 évben folyamatos tulajdonosváltások és ezzel együtt hosszabb rövidebb bezárások zajlottak.
Így a gyógyvíz megfelelő minőségű kihasználása napjainkig nem történt meg a városban. Diplomatervemben ezen funkció kiépítésére szeretnék egy lehetséges választ adni a város egy új, jobb pozíciójú területén. Így diplomatervem válasz lehet a választott területem városszövetbe illesztésére, a választott funkció kiépítésének segítségével.
Tervezési koncepció
Az alapkoncepció egy "gyógyházról" szól, amely gyógyvizet hasznosít, valamint szaunázás lehetőségét teremti meg. A hely adottságaiból adódóan a koncepció része kis létszámú szaunakabinok tervezése a zöldterületen, természeti környezetben. Ezek intimitása szintén az ide érkező emberek privát feltöltődését biztosítja. Diplomatervem koncepciója ezen funkciók nem klasszikus egymás után sorolásáról szól - megérkezés - öltöző - fürdőtér - szauna - bár - sokkal inkább ezek egy központi elem köré szervezéséről. Ez a központi elem maga a hely, annak természetességével, szabadságával, zöldjével, illatával és hangulatával. Az alapfelvetés egy átmeneti tér megfogalmazását eredményezi. Ez képez határt az épített és a természetes elem között, úgy, hogy ezeket egymástól nem zárja, választja el.
Ezen átmeneti térre, térrendszerre szerveződik a gyógyfürdőhely funkciója, a szauna funkciója, a megérkezés és átöltözés funkciója, valamint a bár funkciója is. A területen található tó meghatározó a koncepciót illetően. Így ennek funkcióhoz való kapcsolása - tómedence formájában - is az alapkoncepció része. Így megjelenésében egy a hellyel szorosan együtt élő ház megalkotása volt a cél, amely téli-nyári működésével új funkciót, életet adhat a területnek, annak teljes beépítése és lerombolása nélkül.
Telepítés
A választott tervezési helyszín megközelítési pontjainak vizsgálatával kezdtem a telepítés folyamatát. A területet nyugati oldalról határoló útról jelenleg nincs kiépített leágazás a tó és környezete felé, és a helyi adottságokat figyelembe véve ezen nem is kívántam módosítani - itt egy területmegközelítési pont létrehozásával generált többletforgalom nem tűnt jó megoldásnak. A területet északról határoló utcák azonban kijelöltek egy számomra kedvező területmegközelítési pontot. Mind a keleti, mind a nyugati irányból érkező forgalom egy pontban fut össze a terület északi oldalán. Továbbá ezen a ponton keresztül egy meglévő, markáns utca tengelye húzódik. Itt fontos megemlítenem, hogy ezen az utcán keresztül kerülne a gyógyvíz elvezetése - érkezése a területemhez a meglévő kútról - diplomaterv szintű vízióm szerint.
Így az ide érkező emberek iránya, valamint a gyógyvíz érkezésének iránya kijelölt egy markáns tengelyt. A tengely mentén kívántam elhelyezni az épületegyüttest, oly módon, hogy a meglévő környezeti elemeket minél kisebb léptékben károsítsam. Ez alapján lehetséges beépítési zónákat kerestem a tengely közelében - lehetőleg nyílt területeken. Így alakult ki a tengely érkezési pontjában az érkezés/öltözés házának zónája, a tó melletti legnagyobb "tisztáson" a fürdőház zónája, a szigeten a "szaunasziget" megfogalmazása a szaunázás házával, valamint a szaunakabinokkal, továbbá az étkezés házának zónája a meglévő gyalogos sétány közelségében. Ezen lehetséges beépítési helyeken kívántam létrehozni az épületegyüttes elemeit, valamint az átközlekedést biztosító átmeneti zónát.
Működés
A ház megközelítése az érkezés tengelye mentén történik. A tengely érkezési pontjában az „érkezés háza" kapott helyet. Ezen házat a recepció-öltöző-átmeneti tér hármasa szervezi. Az „érkezés házából" – célszerűen – a „fürdőzés háza" felé indulhatunk. Ide egy fedett-nyitott stéggyűrű szakaszon juthatunk el. A „fürdőzés házának" koncepcióját a három gyógyvizes medence határozza meg. Az első medence a leghűvösebb és egyben legnyitottabb, ezt követi egy közepes hőmérsékletű és részben lehatárolt gyógyvizes medence, majd végül egy teljesen zárt, és egyben a legforróbb medence kapott helyet. A medencék szervezésének koncepciója az emelkedő vízhőfok egyre nagyobb fokú zártsággal és egyre kevesebb fénnyel való kapcsolata. A három fő medencén kívül helyet kapott egy Kneipp taposó medence, valamint egy kültéri kiúszó medence is, a fürdőzés folyamatának hűsítő lezárására.
A „fürdőzés házából" a tovább haladás már egy teljesen nyitott stéggyűrű szakaszon történik, elérve a „szaunaszigetet", valamint a „szaunázás házát". Ezen ház alapkoncepciója a két zónára osztás, amelyet a stéggyűrű ad meg. Így kialakul egy víz feletti közösségi szauna zóna, valamint egy „hátsó" privátabb, kisebb létszámú szauna zóna. A „szaunázás házának" kiegészítéseként három szaunakabin kapott helyet a „szaunaszigeten". Ezek mindegyike egy-egy fatüzelésű finnszaunával kerültek kialakításra a 3-4 fős, családias, intim szaunaélmény biztosítására. A „szaunaszigetet" elhagyva ismét a teljesen nyitott, már víz feletti stéggyűrűn elérjük a gyógyvizes tómedencét, majd a stégen tovább haladva megérkezünk az „étkezés házába", amely a fürdőzés és szaunázás élményének zárópontja lehet. A ház koncepciója a két oldali működés, a stéggyűrű irányából a fürdővendégeket, míg a terasz felől a közpark, valamint a meglévő gyalogos sétány használóit kiszolgálva. Az „étkezés házából" már ismét fedett-nyitott stéggyűrű szakaszon érjük el az „érkezés házát"
Az egyes házakat összefogó stéggyűrű rendszer két különböző kialakítása valósult meg. A parti zónában, ahol a közpark miatt terület lehatároló szerepe is van, fedett, külső oldalt zárt kialakítással működik, ahol a tó átveszi a terület lehatárolás szerepét, a stéggyűrű teljesen nyitottá válik.
Anyaghasználat
A ház anyaghasználatát a fa határozza meg. Fa, mint tartószerkezeti anyag, fa, mint belső felület és fa, mint homlokzati burkolat. Azonban ezek milyensége, felülete, színe és hangulata merőben különböző.
A házak tartószerkezeti rendszerét és belső hangulatát az emelkedő magasságú rétegelt ragasztott fa keretek határozzák meg. Ezekre CLT burkolat kerül, így a belső tér egy tiszta, világos, természetközeli hangulatot biztosít.
A külső megjelenés két különböző megközelítésben értelmezhető. Az első a külső szemlélő előtti homlokzati kép, a ház közpark felőli homlokzata. Ennek meghatározó anyagai az égetett vörösfenyő deszka, fekete, szenesedett felülettel, valamint az antracit színű korcolt fémlemez fedés. A koncepció szerint ezen anyaghasználat zártságot kíván elérni, amely biztosítja a benti privát, intim funkció - fürdőzés és szaunázás - védelmét. Ezzel szemben a ház által lehatárolt terület meghatározó eleme a stéggyűrű, valamint a teraszok anyaga világos, natúr felületű vörösfenyő. Ezzel szeretném tovább erősíteni a ház külső szemlélő általi, illetve használója közti megjelenési képet, hangulatot.
A beton, mint anyag csak szükségszerűen jelenik meg a házban, mint például a „fürdőzés házában" a gyógyvíz és faszerkezetek közti védelmező határelemként.
Záró gondolatok
Diplomatervemmel szülővárosom két napjainkban aktuális problémájára szerettem volna lehetséges választ adni. A tervezett épületegyüttes célközönsége elsősorban a csornai lakosok. A ház léptékében, tömegalakításban anyaghasználatában ehhez igazodik. Tervemmel a helyi közösségi életet szeretném erősíteni, az itt élő lakosok életszínvonalát emelni, valamint a város élhetőségét pozitívan befolyásolni.
Burda Dániel
Szerk.: Sulyok Georgina