Gombafarm Kistolmácson – Devecz Réka Breuer Marcell-díjas diplomaterve
Devecz Réka Breuer Marcell-díjas diplomatervében egy elnéptelenedő magyar aprófalu, Kistolmács kihívásaira kereste a választ. Az általa tervezett gombafarm nemcsak új munkahelyeket teremt, hanem turisztikai vonzerővel is bír – ezáltal közvetlenül hozzájárulhat a település gazdasági fejlődéséhez.
Témaválasztás és helyszín
Zalai származásom révén ezen a területen szerettem volna tervezni, Zalán belül is Muraföldén. Ismerem a régió szépségét és láttam a nehézségeket, amivel az ott élőknek meg kell birkózni.
Ebben a térségben aprófalvas településrendszer alakult ki, népességük napjainkban elöregedik és fogy. Ez a demográfiai folyamat sok kihívás elé állítja a községeket és ahhoz, hogy fennmaradhassanak, vagy akár fejlődjenek, komoly stratégia szükséges. Miután sorra vettem a régió lehetőségeit, erősségeit és gyengeségeit, arra jutottam, hogy egy a gombával foglalkozó létesítmény egy válasz lehet ezekre.
Zala megye ezen része bővelkedik a jó gombatermő erdőkben. A gomba értékes táplálék, gyógyhatásai is ismertek. Másfelől termesztése is fenntarthatónak mondható, hiszen mezőgazdasági hulladékot hasznosítanak és jóval kevesebb víz szükséges hozzá, mint egyéb növény termesztéséhez vagy állattartáshoz. Ezek miatt az okok miatt gondoltam, hogy egy, a gomba megismerésére és termelésére alkalmas projektet készítek.
A választott helyszín Kistolmács külterületére esett. Kistolmács a tó és a kisvasút miatt rendelkezik már némi utazóbázissal. A tervezési telekkel szemben található a csömödéri kisvasút egyik végállomása, valamint egy forrás és kiépített pihenőhely. Elhalad a Kék túra útvonala is a telek mellett, a falu még gyalog távolságra van, és csak egy erdei lak és gazdasági épület található a szomszédságában.
Funkció
A diplomamunkámmal a helyiek életszínvonalában bekövetkező javulást szeretném támogatni, közvetlen és közvetett módon. Közvetlen módon az új munkahelyek teremtésével és új helyi termékek létrejöttével, közvetett módon a turizmus fellendítésével.
A program három részből tevődik össze. Az első a termelés, gyűjtés és termékelőállítás. A farmon gombát termesztenek és a gyűjtött erdei gombákkal együtt feldolgozzák őket, a letermett aljzatból gilisztahumuszt készítenek és értékesítik ezeket. A másik része egy fogadóépület, ahova túrázók és érdeklődők megérkeznek, a termékeket megvásárolhatják, kávé mellé akár egy gombás harapnivalót is megkóstolhatnak. A fogadóépület másik funkciója, hogy vezetett gombatúrák bázisául szolgáljon. A harmadik rész egy látványfolyosó kisebb kiállítóterekkel, ahol a kíváncsiak betekintést nyernek a termesztés folyamatába és átfogóbb tudást kapnak a gombák világáról.
Tömegalakítás és anyaghasználat
A funkcióegységek megfelelő kapcsolódásából és a telek formájából adódóan az épület lineáris elrendezésű lett. A termelés mint egy hosszú folyamatábra jelenik meg tömegben és alaprajzban is – ezt kell, hogy végig kísérje a látványfolyosó. A hosszú és lapos tömböt, rá merőleges magastetős épületrészek osztják fel.
A fogadóépületet a formája által emeltem ki a gazdasági részektől. Törekedtem arra, hogy visszafogott tömegem legyen, amit az anyaghasználat és a többi részlet tesz érdekessé.
A homlokzaton a hullámlemez dominál, amit a visszahúzott részek fa felületei lágyítanak és gabionfalas lábazata keretezi.
Devecz Réka