Melyek a környezettudatos építés alapjai? Online videósorozatban mesélik el neves szakemberek
Környezettudatos, klímatudatos, fenntartható, passzív, öko – ezek napjaink divatos kifejezései, de vajon tisztában vagyunk jelentéstartalmukkal? A HuGBC összeállított egy 12 videóból álló előadássorozatot azoknak, akik a környezettudatos szemléletet átfogóan szeretnék megismerni és szakmájukban alkalmazni.
A környezettudatos és a klímatudatos kifejezéseket gyakran használjuk, hiszen az éghajlatváltozás kihívásai és azok megoldási lehetőségei mindannyiunkat foglalkoztatják. Ugyanakkor a fogalmak sokszor összekeverednek, ahogy a mögöttes tartalom is szerteágazó. Ennek megértésében és kitisztázásában nyújt segítséget a Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) által kidolgozott online tananyag, A környezettudatos építés alapjai, mely 12 témakört ölel fel. Ezek mindegyikét a témában nagy gyakorlattal bíró szakemberek állították össze és adnak elő. Az egyesület bízik abban, hogy a frissen végzett és a már gyakorló szakemberek is új tudással, a munkájukba beépíthető, jól hasznosítható ötletekkel gazdagodnak.
„Ez az online képzés olyan továbbképzési anyag, amely a környezettudatos és fenntartható tervezéshez, kivitelezéshez és üzemeltetéshez kapcsolódó témákat járja alaposan körbe, és ad részletes információt az egyes szakterületekről." – mondja Barta Zsombor a HuGBC elnöke, fenntarthatósági szakértő. A kifejezetten felhasználóbarát képzési anyag úgy épül fel, hogy azok egyenként is alkalmasak a feldolgozásra, megértésre, nem kötelező mind a 12 alkalmat végighallgatni – bár erősen ajánlott –, hanem mindenki kiválaszthatja a számára érdekes vagy fontos területet, melyről bővebben szeretne tanulni. A videókban szó esik többek között a személetformálás fontosságáról, az építészek szerepéről és felelősségéről a zöld építészetben, a meglévő és új épületek környezetterhelési kérdéseiről, környezettudatos városi alközpontok kialakításáról és a környezettudatosság pszichológiájáról is.
A képzési anyag alapjául a 2019/2020-as tanévben a SZIE Ybl Miklós Építéstudományi Karán az Építészmérnöki és Építőmérnöki Szakon választható tantárgy keretében létrejött oktatási anyagok szolgáltak. A Magyar Építész Kamara tananyagonként (2020/115) 1 továbbképzési pontot ír jóvá, mely az Építész Továbbképző Nonprofit Kht. közreműködésével érvényesíthető.
Lead fotó: A Boeri Studio által tervezett milánói Bosco Verticale, amely 480 nagy és közepes, 300 kisebb méretű fának, 11000 tő évelő és talajtakaró növénynek, valamint 5000 cserjének nyújt otthont.