2024 Top 10: A legolvasottabb hallgatói tervek
Aligha telt el úgy hét idén, hogy nem publikáltunk legalább két hallgatói tervet. Ezek legtöbbször diplomamunkák, ritkán speciálisabb egyetemi projektek. Az építészképzés összes intézményéből, a legkülönbözőbb szakokról, a legváltozatosabb témában kaptunk diplomamunkákat. Kommentelőink néha dícsérőn, gyakrabban agresszívan és vádlón reagáltak a hallgatók terveire. Ezeket a munkákat olvastátok a legtöbben idén.
10. Szentpéterfa közösségi tervezésen alapuló jövőképe – Timár Anna Zorica diplomamunkája
Timár Anna Zorica diplomamunkájának olyan tervezési feladatot választott, amellyel szülőfaluja és az ottani horvát nemzetiségi közösség örökségét ápolhatja. A település lakóinak bevonásával, participatív módszerekkel tárta fel a falu igényeit és tervezett ezeket kielégíteni képes közösségi funkciókat jelenleg is álló, de alulhasznált épületek újragondolásával és új építmények telepítésével.
9. Váci Zeneháza – Kókai Bernadett diplomamunkája
Kókai Bernadett diplomatervében igyekezett megoldást találni Vác városépítészeti problémáira és egy olyan épületet tervezni, amely a helyi közösség és az odalátogatók igényeit egyaránt kielégíti.
8. Vertikális üvegház és szimulációs egység Pécs belvárosában
Sárkány Balázs Breuer Marcell díjas diplomamunkájával arra kereste a választ, hogy hogyan lehet a lehető legfenntarthatóbb módon üvegházat tervezni, illetve hogy különböző üvegezési megoldásokkal és építészeti eszközökkel miképp lehet csökkenteni egy középület energiaigényét.
7. Hallgatói projektek a Műegyetem Építészmérnöki Kar, Forma és Szerkezet Specializációján
A Műegyetem Építészmérnöki Karán a 2022/23-as tanév óta az osztatlan (ötéves) képzés második szakasza specializációk keretén belül zajlik. A cikk a Forma és Szerkezet Specializáció Specializációs projekttárgyát mutatja be. A tárgy keretein belül a hallgatók analóg és digitális formakeresési és formakutatási kurzust végeztek el, ahol a parametrikus modellezés lehetőségeit megismerve és használva terveztek és építettek meg erőtanilag helyes, és formailag konzekvens és érdekes installációkat.
6. Komáromi vízház átalakítása – Kerékpáros hostel – Imre Flóra diplomaterve
Imre Flóra diplomamunkája során a komáromi vasútállomás nyugati végében található, jelenleg elhagyatottan álló vízház megújítását tűzte ki célul. Tervében az épület bővítéstörténetére értékként tekint, és ezt idézi meg az új funkció, a hostel épülettömegeivel is.
5. Bosnyák Téri Vásárcsarnok – Mocselini Balázs diplomamunkája
Mocselini Balázs Árkay-díjas diplomamunkájában a Bosnyák téri vásárcsarnok újjáélesztésére tesz javaslatot. A közösségi tér, könyvtár, éttermek és piac kombinációját magába foglaló épületegyüttes kialakítását a meglévő csarnok megőrzése mellett, kortárs elemekkel gazdagítva tervezte meg. A terv célja, hogy a piac közösségépítő szerepét erősítse, új funkciókat adjon a helyszínnek, és a Zugló szívében épülő városnegyeddel harmonizálva váljon a helyi közösség központi terévé.
4. Egy titkos kert feltárása, avagy a Budaörsi út 79. alatti területben rejlő lehetőségek
A MOME mesterképzésének elsőéves hallgatói az M1-M7 bevezetőszakasza mellett található titkos kert revitalizálásával foglalkoztak a múlt félév során. A volt amerikai katonai emlékhely újragondolására számos különböző hangvételű terv készült, melyeket az évfolyam hallgatója, Szalay Kata Csenge szavaival adunk közre.
3. Garázslakások – Giricz László diplomaterve
Giricz László diplomatervében aktuális városi problémákra keres megoldásokat, a fiatalok lakhatási nehézségeire és leromlott garázssorok újrahasznosítására fókuszálva. A terv co-housing modellekre építve alakít ki moduláris garázslakásokat, a minimálterek gondolatait felelevenítve, figyelembe véve a klímaválság és a szociális kihívások szempontjait.
2. Az esztergomi szénrakodó renoválása és környezetének revitalizációja
Klenóczky Dániel diplomamunkájában egy jelentős, pusztulófélben lévő ipari műemlékkel, az esztergomi Szénrakodóval foglalkozik. A tervezett rehabilizáció az épület megőrzésére törekszik, és egy szárazföldön álló bányászati múzeummal kötné össze sodronykötélpályás libegővel.
Kaposi-Ly Anna diplomamunkájában a Rákóczi út 66. alatt található 15 éve üresen álló vasbeton szerkezet újraértelmezésével foglalkozik. A Budapest egyik legforgalmasabb útján magárahagyott épületváz áttervezésében a városi heterogenitás igénye találkozik a környezeti fenntarthatóság kérdésével és a lakhatási válságra adott válasszal.