A táj visszaadása - Kovács Bátor Levente diplomaterve
Izgalmas helyszínnek látta Kovács Bátor Levente a Velencei-tó mellett fekvő természetvédelmi területet. Tervének fókuszában a nád és a szomszédos madárrezervátum állt. A kihívást számára a környezetbe való illeszkedés jelentette, melyet erősen környezettudatos szemlélettel gondolt végig.
Környezettudatos, környezetbarát szemlélet mindennapi életünk meghatározó gondolkodásmódja. Segítségével párbeszédet folytatunk az épített és a természeti környezettel. Napjainkra a párbeszéd emberi monológgá torzult. Az ökológiai egyensúly felborult, amit úgy tudunk visszaállítani, ha környezetünket ápoljuk, óvjuk, együtt élünk vele és úgy tekintünk rá, mint egy másik élő organizmusra, mint egy másik emberre. Építészetben ez a szemlélet kiemelkedően fontos. Tulajdonképpen rendkívül furcsa, hogy ezt ilyen nyomatékosan kell hangsúlyozni. A hagyományos népi építészet magától értetődően környezettudatos, környezetbarát. Nem is lehet más!
- részlet Palotai Tamás opponenciájából
VELENCEI-TÓ
A megnövekedett kikapcsolódási és pihenési igény a zöld természetbe és a víz közelébe csábítja minden adandó alkalommal a város lakóit, mégis annak értékeire kevesen figyelnek, megóvásuk érdekében kevesek tesznek lépéseket…
Aktuális problémák:
- Európa legmelegebb tavainak egyike (nyáron átlagosan 25-26 fokos)
- Halak pusztulása oxigénhiányos sokk következtében
- Nádasok kiirtásra kerültek a strandszakaszokon
- 90%-uk 4-5-öd osztályú (nagyon rossz minőségű)
- Csökkenő vízszint
- Kibetonozott partszakaszok, illegális nád-stégek
Természetvédelmi problémák, speciális feladatok:
- vízszint szakszerű, tervezett szabályozása + megfelelő mennyiségű víz előállítása strandszezon idejére (Pátkai Víztározó, Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság feladat)
/elsődleges forrás: Császár-víz/
- Nem háborgatott nádasok, partmenti legelők, pufferzónák területének bővítése
- Nádaratás tervszerű kivitelezése, tervezése
A vízkészlet, mint természeti kincs ugyan nem véges, de korlátolt, ennek szabályozása építészeti szempontból megoldás a forráshoz való víztározó kiépítése és annak igazgatási épület biztosítása, melyek létezése már adott. Ugyanakkor a természetvédelmi területbe való tervszerű beavatkozás aktuális kihívás, hiszen nem csak védett madaraknak ad otthont a nádas organizációja, hanem a tó vizére is hatalmas befolyást gyakorol.
MOTIVÁCIÓ
A tó világához, mint választott helyszínhez kötődve rengeteg emlékem fűződik, hiszen gyerekkorom óta ez a tó volt minden nyaralás-, tanulmányutak- és kalandkeresés fő célpontja a család számára. Régen alig felfedezett és kiépített partszakaszokon lehetett a tó adottságát használni, ugyanakkor az igazi beavatkozási hullám már a 60-as évektől indult el.
Számomra hatalmas csalódás volt, mikor megtudtam, hogy a víz minősége nem mindig ilyen volt, illetve a vízszint változása, valamint az élővilág lélekszámának csökkenése is jelentős mértékben az emberi hatásoknak/beavatkozásnak köszönhető.
A Keszthelyi Agrártudományi Egyetemre is sikerült meghívást szereznem, ahol a nádasok jelenlegi helyzetével foglalkozó előadás keretein belül ismerhettem meg tüzetesebben az emberi jogok és a természet igényeinek egyensúlyba hozatalának nehézségeit. Ez a találkozó is csak megerősített az elhatározásomban, mely már korábban megfogalmazódott bennem: A jelenlegi helyzeten változtatni kell!
HELYSZÍN
A választott akcióterület 0104/01-03 helyrajzi számú Pákozdi telek szelete, melynek fő adottságai közé sorolható a Madárrezervátum szomszédsága, mint legnagyobb megmaradt nádas felület a Velencei tavon. Jelenleg a terület nádgazdálkodásra van fenntartva, különlegessége az északi oldalán elhelyezkedő “nádaratók útja", mely a természetvédelmi területre bevezető egyetlen út nádgazdálkodók, felmérők, kutatók számára.
Mivel egyetlen szomszédos épület sem adott a telken, így felmerül a kérdés: Hogyan avatkozzunk be egy külterületi telek formálásába? Mihez lehet igazodni?
PÁKOZD
Pákozd belterületének vizsgálata:
Útifaluból kialakult többutcás szalagtelkes település a Velencei-hegység délnyugati peremén.
Egy régi és új beépítési forma elemzése:
Kossuth Lajos utca és Kalász utca
Mindkét beépítési variációnál hasonlóan kialakított ritmust láthatunk: 10-12 méteres telkeken elhelyezett hosszházas - hagyományos népi építészetre reflektáló - épülettömegek jelennek meg, melyek az iránytengelyre merőlegesen, arra felfűződve szövődnek a településképbe.
ANYAGHASZNÁLATI VÍZIÓ
1996. évi LIII. törvény:
NATURA 2000 területről
“...beépítésre szánt területté minősítésére akkor kerülhet sor, ha annak következtében a táj jellege, esztétikai és természeti értéke nem károsodik helyreállíthatatlanul."
Az akcióterület beépítésének módját erősen befolyásolja a földrajzi/környezeti csodáinak adottsága, zöld, erdős környezete és annak megóvásának igénye, környezettudatos- építésmód és anyagok használata. A szerkezet ebből adódóan favázas, könnyűvályog kitöltő falazattal.
Fontos volt számomra, hogy a nád, ne csak, mint esztétikai elem jelenjen meg, hanem mint épületszerkezeti matéria:
- Vízlepergető falburkolat
- Tetőhéjalás
- Nádpallóként páraáteresztő hőszigetelés
- Nádrabich, mint tűzvédelem
- Törek, mint hőszigetelés
Az épületegyüttes nem csak a környezetéért készül, nem csak vizuális kapcsolatot ápol vele, hanem abból merítve emelkedik ki egyetlen közös cél érdekében.
MIT LÁTUNK?
Véderdők vonala | Faburkolat - Nádasok | Nádburkolat - Anyaföld | Vályog
Mottó: a táj visszaadása.
BEÉPÍTÉS
A közel 13000m2 területű telek kihasználása, felosztása súlyponti beépítéssel érhető el. Különlegessége adott iránytengelyeket megkomponálásában: nem csak közlekedőként, de metszőként is hatnak a telek különböző felhasználására. A tengelyekre merőlegesen illeszkedő épülettömegek különböző funkciókat foglalnak magukba, melyek a saját telekrészükre szerveződve fonódnak össze épületegyüttessé.
FUNKCIÓ ÉS ALAPRAJZ
Az épület a terület természeti értékeinek bemutatása és rászerveződése mellett, a jelenlegi természeti problémákra keres megoldást. A tervezett mezőgazdasági funkció mellett középületként helyet ad minden olyan tevékenységnek, mely tavi nádas védelmét, minőségének megőrzését és rehabilitációját tűzi ki célul.
A 4 épületszárnyban a különböző funkciók lettek elhelyezve: aratók, látogatók háza, iroda, labor épületek. Az alaprajzok közös jellemzője a tájra szerveződés függvényében kialakított körbejárható központi mag.
A tetőtér területei részben használtak, részben – nyitott fedélszékként – térélményként kerülnek bemutatásra. Mindenhol az adott belső térhez igazodó fedélszerkezet jelenik meg: torokgerendás, kétállószékes, dűlt székes, bakdúcos.
FORMA KERESÉSE | TÁJELEM MEGJELENÉSE
A terület bejárása előtt is már feltűnhet arra járó szemlélők számára - vagy akár az interneten is rábukkanva - a táj jellegzetességét nem csak a természetvédelem alatt álló nádas és élővilága adja, hanem a szorgos kezek által learatott nádkévék kúpokba rendezett sorai.
A megfelelő forma megtalálásában és keresésében hatalmas inspirációt tudtam meríteni Kerényi József: Kunadacs kápolnájának tervéből, melyben megragadott egy gondolat: “sík apró buckás táj" - így jellemzi az építész Kunadacs akkori sík terepét, melynek struktúrájából merített az épület formavilágának kialakításához. Hasonló módon Pákozd déli külterületét is sík táj jellemzi, melyben sziluett-lázgörbék formájában törnek meg a kévekúpok az anyafölddel való találkozásban.
KÜLSŐ-BELSŐ TEREK KAPCSOLATA | KARAKTER | TÁJ VISSZAADÁSA
Az iránytengelyek nem csak a beépítést és egy településhez való viszonyulást jelentik, hanem iránymutatást a látogató számára, egy vonalon való végigvezetést.
Az érkezési tengelyről kiindulva - forgalomvizsgálatnak megfelelően kialakítva, kellő vastagságokkal játszva (fő- és melléktengelyek) - átmeneti térbe érkezünk, mely ugyan elfed, de egy tájszelet formájában bontakozik ki felénk.
A közösségi térfunkciókkal megfűszerezett Nádudvarból, a nád és fa matériák, a kévekúpok formaalkotásának, vizuális kapcsolatrendszeréből lépünk be a táj fundamentumába, melyből kinőve tárul elénk eme varázslatos világ: az anyaföld. A nád, a faforgács és egyéb növényi törekből álló agyagos könnyűvályog látszatával végződik az irányvezetés, melyből kitörve ölel ismét magához az élet, a nád varázslatos világa.
Kovács Bátor L.
szerk.: Czigány Lilla