Design-vízcseppek a repülőtéren – Az S39 Hybrid Design alkotásai a reptér új utasmólójában
Nemrég honlapunkon is bemutattuk a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér újonnan átadott utasmólóját, mely együttes designesztétikai és országimázs szempontból is jelentősen hozzájárul a légikikötő mindennapjaihoz. A komplex belsőépítészeti koncepcióért felelős DVM group az S39 Hybrid Design stúdiót kérte fel a projekt két kreatív feladatára, azaz az épületegységeket összekötő folyosó bejárata fölött elhelyezett fali acéllemez-installáció létrehozására, valamint a terminálokat egymástól elválasztó üvegkorlátok mintázatának megvalósítására. Az installációkat az S39 Hybrid Design mutatja be.
Az installáció tervezésénél a hazai turizmus egyik vonzerejét jelentő vizes tematika – a Duna, a Balaton és a gyógyfürdők – inspirálta belsőépítészeti koncepció, valamint a repülés élményét bemutató grafikus elemek ötvözésével jött létre olyan látványelem, amely a hullámzó vízfelület képét idézi.
Az épületegységeket összekötő folyosó egy mozgólépcsőn közelíthető meg. A lépcsővel szemben, a folyosó bejárata fölött helyezkedik el a vékony fémlemezekből kialakított LIGHTWAVE installáció. A hullámos acéllemezeket természetes és mesterséges fény is éri, folyamatos teret nyújtva a fényjátéknak. Az installáció a vízfelszínen tükröződő napfényt idézi: a térbeli felület fémlemezei között olyan tükröződések jönnek létre, melyek a vízhullámok és a fény vizuális játékára emlékeztetnek. A fényhatás dinamizmusát a folyosón, majd a mozgólépcsőn történő haladás is változatossá teszi azáltal, hogy az utazó mindig más szögből látja az acéllemezeket. Egyes pontokon olyan érzetet kelt a felület, mint amikor az utas a repülőgép ablakán kitekintve, felülről látja a folyók, tavak vízfelületét. Távoli nézőpontból egy papírrepülő képe is feltűnik. A LIGHTWAVE sosem mutatja ugyanazt az arcát, így akárhányszor halad el alatta az utazó, mindig az újdonság erejével hat rá a látvány. A tervezők a design kialakítása mellett a kivitelezhetőség és az installálás optimalizálását is szem előtt tartották. Ily módon a 30 m² területű designelem technológiailag is jól kezelhető, az acéllemezek hullámformában történő elhelyezése az installáció stabilitását is biztosítja. Súlya olyan kicsi, hogy a gipszkartonfal tartószerkezetére biztonsággal felhelyezhető.
A várók üvegkorlátjainak fóliaterv-koncepciója, mely ugyancsak a DVM group munkája, szintén a vizes tematikára reflektál. Inspirációul a vízbe dobott kavicsok által keltett koncentrikus körök fodrozódása szolgált. A minta a terminál teljes hosszában, a szivárvány minden színében megjelenik. A technológiából és a minta kiosztásából adódóan a színek átmenete egyenletes. Az üveg transzparenciája hozzásegít ehhez a hatáshoz, így a színek még inkább egymásba olvadnak. Az egyes színek az adott beléptető kapukat egyértelműen elkülönítik egymástól. A S39 Hybrid Design a mintázat gyártmányterveinek elkészítésére, illetve a kivitelezésre kapott felkérést. Az elkészült korlát a terminál ’skandináv’ fafelületeiből és a szürke különböző árnyalataiból álló letisztult világát tölti meg színekkel.
A LIGHTWAVE acéllemez-installáció és a csobbanást idéző üvegkorlát-design olyan többlettartalmat ad a tereknek, mely hozzájárul ahhoz, hogy a Budapestről külföldre utazó közönség számára emlékezetes maradjon a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér.
S39 Hybrid Design