Elkészült a debreceni Csokonai Nemzeti Színház felújítása
Épp három évvel ezelőtt, 2020 szeptemberében kezdődtek el a felújítási munkák a Csokonai Színház épületén, melyek most befejeződtek. A felújított épületet szeptember 17-én adják át.
A Csokonai Nemzeti Színház Debrecen első és legnagyobb kőszínháza. A mór és bizánci elemeket tartalmazó, romantikus stílusú színházat Szkalnitzky Antal pesti építész tervei alapján 1861-65 között építették, ünnepélyes megnyitása 1865. október 7-én volt. Utoljára az 1980-as évek elején korszerűsítették nagyobb léptékben az épületet, de olyan mértékű átfogó felújítás, mint amit most hajtottak végre, az épület elkészülése óta nem történt. A mostani felújítási munkák terveit Kovács Péter DLA (Archiko Kft.) és a Tisza Építész Műterem készítették, előbbi a publikus, utóbbi a technológiai területekért felelt.
A munkaterület átadását követően néhány hónappal olyan munkálatok kezdődtek, melyek során a kivitelező a szerkezetig visszabontotta az épületet, a színpad alatti térben egészen a téglákig, hat és fél méter mélyre mentek le. A felújítás fontos eleme az értékőrzés, a munkálatok pedig műemléki felügyelet alatt zajlottak – számolt be róla Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata.
A színház az önkormányzat közlése szerint az eredeti terveknek és régi stílusának megfelelően lett felújítva, a korábbi állapottól leginkább az érkezési tér különbözik. A színházba érkezve ma egy tágas oszlopcsarnok, valamint egy világos és elegáns tér fogadja a látogatókat, míg korábban egy magas, meredek lépcső volt az érkezési élménye azoknak, akik a Csokonai Színház ajtaján beléptek. A nézőtér is átalakuláson ment keresztül, kapacitása megnőtt, majdnem megduplázódott a teátrum befogadóképessége. A korábbi 350 teljes értékű ülőhelyhez képest most több mint 600 főre emelkedett a színház befogadóképessége.
A felújított Csokonai Teátrum épületét 2023. szeptember 17-én adják át, az átadást követően részletesen is bemutatjuk a felújított épületet.
13:54
Nem értem miért kell minden műemlék épületbe, oda nem illő modern üvegajtókat, üvegfalakat beépíteni. Ezt csinálták a Budapesti Operettszínháznál, még a kettővel előtti felújításkor is, de a legutóbbinál már visszaépítették az eredeti, díszes nyílászárókat. Úgy látszik Debrecen fázis késésben van.