Egyszülős központ nyílt Budán
A Magyar Jakobinusok terén álló épületben korábban bankfiók működött, a belső átépítés az Archikon tervei alapján valósult meg. A közel 200 négyzetméteres térben kávézó, rendezvénytér, baba-mama szoba, játszóház is helyet kapott.
Megnyílt a budai Egyszülős Központ a Magyar Jakobinusok terén, adta hírül közösségi oldalán Fürjes Balázs, a Miniszterelnökség Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkára. Ahogy a posztban írja, "egy tágas, közel 200 négyzetméteres, támogató közösségi teret" hoztak létre az egyedülálló szülőknek és gyermekeiknek a Déli pályaudvar mellett. Az átalakítás az Archikon építésziroda tervei alapján valósult meg.
A közvetlenül az utcáról nyíló, akadálymentesen megközelíthető központot egy korábbi bankfiókból alakították ki nagyszabású belső átépítés után, benne kávézóval és 50 fő befogadására alkalmas rendezvénytérrel. A hangszigetelést biztosító függöny segítségével a tér egy része közösségi irodaként vagy kisebb foglalkozások megtartására is leválasztható, így akár több program is futhat párhuzamosan. Baba-mama szobát és gyermekfelügyeletet biztosító játszóházat is kialakítottak benne, a hátsó részben pedig iroda és egy különálló, kisebb helyiség kapott helyet, ahol tanácsadást, kiscsoportos vagy egyéni foglalkozást lehet tartani.
"A sok fény, a különleges bútorok, a meleg színek, a természetes anyagok használata igazán barátságossá és hangulatossá teszik a helyet. A hatalmas üvegablakokon keresztül árad be a fény, a belső ablakpárkányok ülőalkalmatosságként is szolgálnak, puha párnákon be lehet ülni az ablakba. A mennyezetről régi, felújított, egyedi méretű és formájú, különleges üvegbúrás lámpák lógnak le. A falak pirosak, harmonizáló pasztell és sötétebb tónusú színekkel kiegészítve. A sok faburkolat: a közösségi térben lefektetett új parketta, a fából készült pult, asztalok és beépített szekrények pedig még otthonosabbá teszik a helyet", részletezte bejegyzésében az államtitkár.
Az MTI tudósítása szerint a Nagy Anna vezette központnak a pesti, Üllői úti után a most megnyílt budai a második intézménye. Az egyszülős családok itt tanácsokat kaphatnak, hogyan juthatnak támogatásokhoz, de az álláskereséshez is kérhetnek segítséget, vagy akkor, ha a jog útvesztőjében igyekeznek eligazodni.
A budai központ létrehozásának terve tavaly tavasszal született meg, azt Novák Katalin családokért felelős miniszterként felkarolta, és a hegyvidéki önkormányzat is támogatta. A héten megkezdi a központ azt az önkéntes segítő munkát is, amellyel a Magyarországra menekülő kisgyermekes ukrajnai-kárpátaljai családoknak játszóházat, gyermekmegőrzést biztosítanak.
Az Archikon építészei így ismertették a projektet:
"Hiánypótló küldetéssel, az egyedülálló szülők és gyermekeik segítésére jött létre az Egyszülős Központ, melynek második egysége Budán található. A XII. kerület egykori bankfiókjának átalakítása után az Egyszülős Központ nyitott, befogadó, sallangmentes közege nagy üvegablakokkal, kifinomult részletekkel és megnyugtató hangulatú enteriőrrel várja a családokat. A közösségi tér beépített bútorának hullámzó ívén található a kávézó, a recepció, a térelválasztó függöny, a tárolók és a háttérhelyiségek bejárata. A központhoz külön bejárattal rendelkező játszóház is tartozik, a közeli Déli pályaudvar vasút-tematikáját felidézve. A közel 200 négyzetméteres központban meleg, barátságos árnyalatokkal találkozik a látogató: zöldek és vörösek egészítik ki a természetes anyagokat és burkolatokat. Az egyedi felújított lámpatestek javarészt különböző típusúak, ezzel is jelképezve az intézmény szemléletét: minden család egyéni, személyre szabott rehabilitációban, segítségnyújtásban részesülhet. A hangszigetelő elválasztó függöny lehetőséget ad arra, hogy az aktuális programnak megfelelően nyitni és zárni lehessen a teret. A központ térszervezése az intim, kisebb egységek és a nagy közösségi tér harmóniájára épül."
Stáblista:
Generáltervező: Archikon
Építészet: Nagy Csaba, Pólus Károly, Kassai Dorottya, Horváth Krisztina, Bóday-Bagó Bernadett
Szakági tervezők:
Tartószerkezettervező: Cséfalvay Gábor
Épületgépész tervező: Miskolczy Imre
Elektromos tervező: Pihelevics Gábor
Tűzvédelmi tervező: Decsi György
Költségvetés Készítő: Péter Éva
Építtető: Egyedülálló Szülők Klubja Alapítvány